Koniunktura przemysłowa XII 2015
2015-12-22 10:13
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2015
Najbardziej niekorzystnie, podobnie jak przed miesiącem, oceniają koniunkturę podmioty o liczbie pracujących do 9 osób. Pozytywne opinie w zakresie koniunktury formułują firmy średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób); oceny jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są zbliżone do sygnalizowanych w listopadzie, a firm średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) – lepsze.
Jednostki wszystkich klas wielkości oceniają koniunkturę pozytywnie, najlepiej – podmioty średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) – ich opinie utrzymują się na zbliżonym poziomie od czterech miesięcy. Kierujący firmami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oraz małymi (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) zgłaszają oceny mniej korzystne niż w listopadzie.
6. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)
W grudniu podmioty z większości województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, choć często ostrożniejsze niż przed miesiącem. Nabardziej korzystne oceny koniunktury sygnalizują jednostki z województwa podkarpackiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Negatywne opinie formują jednostki, których siedziba znajduje się w województwie świętokrzyskim i łódzkim.
Jednostki ze wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają w grudniu koniunkturę pesymistycznie. Jedynie podmioty z województwa warmińsko-mazurskiego formułują oceny koniunktury zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, przedsiębiorstwa z pozostałych województw oceniają koniunkturę bardziej niekorzystnie. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z województwa lubuskiego, łódzkiego oraz podkarpackiego.
W grudniu najbardziej korzystnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa świętokrzyskiego. Najbardziej pesymistyczne opinie formułują przedsiębiorstwa z województwa warmińsko-mazurskiego.
Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają w grudniu przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim. Pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przede wszystkim przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego.
W większości województw podmioty z sekcji transport i gospodarka magazynowa oceniają w grudniu koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistyczne oceny zgłaszają jednostki mające siedzibę w województwie lubelskim.
Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty mające siedzibę w województwie świętokrzyskim, łódzkim oraz podkarpackim.
W większości województw podmioty z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w grudniu koniunkturę negatywnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż w listopadzie, oceniają koniunkturę podmioty z województwa podlaskiego i podkarpackiego. Najbardziej korzystne oceny koniunktury zgłaszają jednostki, których siedziba znajduje się w województwie łódzkim oraz świętokrzyskim.
W większości województw podmioty z sekcji informacja i komunikacja oceniają w grudniu koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem, odnotowują podmioty mające siedzibę w województwie podlaskim. Najbardziej pesymistycznie i gorzej niż w listopadzie oceniają koniunkturę firmy z województwa warmińsko-mazurskiego oraz lubuskiego.
7. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w grudniu na poziomie niższym od notowanego przed miesiącem i przed rokiem.
W porównaniu z listopadem br. składowe dotyczące przemysłu i usług maleją w niewielkim stopniu, składowa odnosząca się do handlu utrzymuje się na zbliżonym poziomie, a budownictwa – nieznacznie rośnie. W skali roku wzrasta wartość składowej w budownictwie i handlu, natomiast maleje – dla przemysłu i usług.
Wskaźnik ocen diagnostycznych jest niższy od zgłaszanego zarówno przed miesiącem jak i przed rokiem. Wartość składowej prognostycznej jest nieznacznie niższa niż w listopadzie br., a nieco wyższa niż w grudniu ub. r.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)