Tydzień 11/2003 (10-16.03.2003)
2003-03-16 22:37
- Unijny budżet w 2002 roku uzyskał nadwyżkę w wysokości 7mld euro.
- Nowy prezes Fiata Umberto Agnelli zapoczątkował kolejną rundę rozmów z Rickiem Wagnerem - prezesem General Motors.
- Fiat sprzedał bankom - wierzycielom 51% akcji Fidis, spółki finansowej, kredytującej klientów włoskiego koncernu.
- Była ona zadłużona na 6mld euro. Dzisiejsze zadłużenie koncernu wynosi ok. 29,6mld euro. Ta transakcja zmniejsza sumaryczne zadłużenie firmy i umożliwia otrzymanie dodatkowych kredytów.
- Nastąpiła konsolidacja pakietów akcji Gazpromu, które należały do państwa rosyjskiego, a były w posiadaniu innych spółek. W wyniku tej operacji państwo rosyjskie kontroluje teraz 51% akcji tego koncernu.
- Rząd czeski obniżył stopy procentowe (dziś wynosi ona 2,5%) i zdecydował się na subsydiowanie budownictwa. Efektem jest ożywienie w sektorze budowlanym. W 2002 roku liczba nowych budów wzrosła o 16%, o 10,2% więcej budów zakończono, a w trakcie budowy jest więcej o 6,5%. To jedyny taki przypadek w krajach kandydackich.
- Microsoft ma nowe kłopoty. Eksperci Komisji Europejskiej uznali, że Microsoft złamał unijne przepisy antymonopolowe. Unia prawdopodobnie zaproponuje ugodę. Jej treścią ma być zgoda na wyłączenie przez Microsoft z systemu Windows aplikacji Media Player.
- ABB zatrudnia w Niemczech 17 500 osób, a jego przychody w tym kraju sięgają 2,9mld euro. Program oszczędnościowy realizowany poprzez redukcję personelu i ograniczenie zakresu działalności ma dać oszczędności rzędu 150 mln euro rocznie. Firma zwolni w najbliższych miesiącach, aż 1350 pracowników. Kolejnych 2750 zmieni pracodawcę, bo ABB zamierza sprzedać zakłady, w których oni pracują.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
W ostatnich latach cały świat jakby przyspieszył, zmiany w nim nabrały dużej dynamiki. W wyniku tych zmian znikły w Europie reguły i układy, które przez dziesięciolecia uważano za stałe i nienaruszalne. Teraz na naszych oczach powstają rozwiązania, które mają szansę stworzyć nowy ład polityczny i gospodarczy na najbliższe dziesięciolecia.
Gospodarczy porządek powojenny zbudowany w połowie ubiegłego wieku przetrwał 50 lat. Mimo różnic świat zachodni w zasadniczych sprawach zachowywał jedność, był solidarny. Dziś coraz bardziej widać, jak drogi Europy i Ameryki rozchodzą się. Te dwa światowe centra gospodarcze weszły na drogę konkurowania z sobą.
Nowy porządek europejski tworzy się wokół Unii. Pierwszy etap realizacji nowej strategii europejskiej zbliża się do końca. W przyszłym roku Wspólnota ma szanse liczyć 25 krajów.
Ostatnio Komisja Europejska przyjęła dawno oczekiwaną strategię pt. "Szersza Europa". Ten dokument precyzuje główne zasady postępowania wobec państw - będących w otoczeniu Unii, które w dającej się przewidzieć przyszłości, do Unii nie wejdą, a będą z nią graniczyć. Celem dokumentu jest stworzenie wokół poszerzonej Unii sprzyjającej, sąsiedzkiej atmosfery. Komisja Europejska proponuje większe otwarcie rynku, wspólne projekty oraz dodatkową pomoc dla państw Morza Śródziemnego jak Algieria, Maroko czy Tunis oraz krajów Europy jak Rosja, Białoruś, Ukraina czy Mołdawia. W ramach tej nowej strategii przewiduje się szerzej otworzyć tym państwom unijny rynek przez np. zniesienie pewnych ceł czy kontyngentów. Ta liberalizacja będzie dotyczyć przepływu dóbr, usług, kapitału i osób. Komisja przewiduje też możliwość integracji sąsiadów do unijnych sieci transportowych, energetycznych i telekomunikacyjnych oraz Europejskiego Obszaru Badawczego. Obiecuje nowe instrumenty ochrony inwestycji, pomoc dla tych państw w integracji z WTO oraz środki pieniężne i kredyty pomocowe.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy