Upadłości firm w Polsce w 2015 r.
2016-01-04 11:31
Kolejny rok z rzędu spada liczba upadłości firm polskich © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłości firm XI 2015
Na skróty:
- Branża budowlana, która w przeszłości była negatywnym „bohaterem” statystyk upadłościowych wykazuje stabilizację, a nawet poprawę od kilku kwartałów. Sprzyja jej dobra sytuacja w budownictwie komercyjnym, inwestycjach infrastrukturalnych, a zwłaszcza dobre pespektywy dla sektora mieszkaniowego. Branża zanotowała spadek liczby upadłości o 5 proc., choć w minionym roku zmniejszenie liczby bankructw w sektorze było ponad czterokrotnie większe (-21 proc.).
- Sektorowi handlu sprzyjają wyższe wydatki gospodarstw domowych, a to głównie za sprawą poprawy na rynku pracy, rosnącym wynagrodzeniom i deflacji cen, co przekłada się na solidną dynamikę wzrostu sprzedaży detalicznej. Liczba bankructw w sektorze spadła o 16 proc. r./r.
- Kolejny rok z rzędu pogarsza się sytuacja w transporcie. Branża zanotowała wzrost liczby upadłości o 11 proc. na przestrzeni 2015 r. Rozwojowi sektora nie pomógł znaczny spadek cen ropy oraz ożywienie gospodarcze w strefie euro.
- Rok 2016 będzie okresem szans i możliwości dla polskich przedsiębiorstw. Wzrost gospodarczy prognozowany przez Coface na poziomie 3,4 proc. będzie nadal zasilany głównie popytem wewnętrznym, zwłaszcza rosnącą konsumpcją gospodarstw domowych. Przyczyni się do tego dalsza poprawa na rynku pracy wraz z rosnącymi wynagrodzeniami oraz optymizm konsumentów. Już teraz wskaźniki te sięgają najwyższych wartości na przestrzeni ostatnich siedmiu lat.
- W 2016 r. statystyki upadłościowe mogą stać się nieporównywalne z tymi z lat poprzednich, a to z powodu nowelizacji prawa upadłościowego, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Zmiany powinny upowszechnić i ułatwić procesy restrukturyzacyjne polskich przedsiębiorstw, zgodnie z intencją ustawodawcy.
fot. mat. prasowe
Postanowienia upadłościowe w Polsce w latach 1997 - 2015
fot. mat. prasowe
Upadłości wg rodzajów postępowań
Komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej
Rok 2015 wpisuje się w historię statystyk upadłości polskich przedsiębiorstw jako okres dalszej poprawy płynnościowej firm po trudnych latach kryzysowych, zapoczątkowanych bankructwem banku Lehman Brothers i dalszymi turbulencjami na rynkach światowych. Coraz śmielej można mówić o trwałym trendzie spadkowym liczby upadłości przedsiębiorstw w Polsce, co potwierdza malejąca dynamika bankructw – w 2014 roku zanotowaliśmy mniej upadłości o 7 proc., natomiast kończący się rok to z kolei już spadek o 10 proc. Do zmniejszenia liczby upadłości przyczynia się z pewnością korzystna sytuacja gospodarcza Polski. Nasz kraj jest na dobrej drodze do osiągnięcia solidnego poziomu wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc. w 2015 r., co prognozowaliśmy już wcześniej. Przedsiębiorstwa korzystają na rosnących wydatkach gospodarstw domowych. Sa one skłonne zwiększać konsumpcję w obliczu poprawy na rynku pracy, potwierdzonej przez najniższą od siedmiu lat stopę bezrobocia, rosnące wynagrodzenia oraz deflację cen. Wspiera ona siłę nabywczą konsumentów. Korzystne perspektywy dla popytu skłaniają przedsiębiorstwa do zwiększania mocy wytwórczych i inwestycji w aktywa trwałe. Poza rynkiem krajowym, polskie firmy pozostają aktywne na rynkach zagranicznych, a dynamika eksportu przekracza tempo wzrostu całej gospodarki. Umacniamy naszą obecność na głównym kierunku handlowym, czyli w strefie euro, a do samych Niemiec kierujemy już 27 proc. naszego eksportu o wartości 40 mld EUR w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)