Wydajność pracy w Polsce
2006-01-23 13:20
Przeczytaj także: Rynek pracy strefy euro, czyli zagadka wysokiego zatrudnienia
Wzrost wydajności pracy w polskiej gospodarce znacząco przyspieszył w ubiegłym roku. Produktywność, czyli wartość produktu wytworzonego w ciągu godziny pracy, zwiększyła się o 7,7 procent. Spośród wszystkich krajów zaliczanych do rynków wschodzących lepszy rezultat osiągnęły jedynie Chiny, gdzie wydajność pracy wzrosła o 8,4 procent.Wydajność pracy rośnie w Polsce przede wszystkim dlatego z powodu racjonalizacji wykorzystania zasobów ludzkich. Część branż została poddana ostrej konkurencji wewnętrznej i zewnętrznej, co znacząco poprawiło wydajność pracy. Do szybszego wzrostu przyczyniły się także nowe inwestycje, wymuszające zastosowanie nowoczesnych technologii.
Wolniej niż w Polsce wydajność pracy rosła w pozostałych 10 krajach przyjętych w 2004 roku do Unii Europejskiej. Średni wzrost przyspieszył w nich z 4,1 procent przed dwoma laty do 6,3 proc. w ubiegłym roku.
Polska wyprzedziła również kraje rozwinięte, w tym dawną unijną Piętnastkę, gdzie wydajność pracy w 2005 roku wzrosła przeciętnie o 0,5 procent.
W Polsce przeciętny czas pracy jest dłuższy niż w starych krajach UE, ale pracuje u nas jedynie 52 proc. osób w wieku aktywności zawodowej.
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl