eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCyberbezpieczeństwo 2016: co nas czeka?

Cyberbezpieczeństwo 2016: co nas czeka?

2016-01-05 11:49

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo 2018: co nas czeka?


Co więcej, jednym z najważniejszych wyzwań nie tylko w nadchodzącym roku, ale i w następnych latach, będzie konieczność kształcenia specjalistów cyberbezpieczeństwa i IT. Skala problemu jest alarmująca, bo już dziś na rynku widoczna jest znacząca luka kadrowa. Jak ocenia Instytutu Kościuszki, kluczem do rozwiązania tego problemu jest dostosowanie systemu edukacji do nowych długoterminowych wyzwań cyberbezpieczeństwa. Podaż specjalistów w tej branży nie nadąża za dynamicznie wzrastającym popytem - to zadania dla nowego rządu w tym resortów cyfryzacji, nauki i szkolnictwa wyższego oraz rozwoju.

6. Pogłębiający się wyścig cyberzbrojeń


Jak przewiduje prof. Limnell, w 2016 roku obserwować będziemy wzmożoną kontynuację wyścigu zbrojeń państw w cyberprzestrzeni, które będą rozbudowywały swoje cyberzdolności. Ich zainteresowanie wykorzystywaniem cyberprzestrzeni do realizacji założonych celów, będzie widoczne także w strategiach narodowych i militarnych.

7. Krok w przód – krok w tył – rozwój Internetu rzeczy


Duża część ekspertów podkreśla wzrost automatyzacji i rozwoju Internetu rzeczy (IoT). To trend, który rozwija się i narasta od lat. Jednak, jak podkreśla John Crain z ICANN, proces ten pomimo kontynuacji, będzie ograniczany problemami ze standaryzacją i osiąganiem interoperacyjności.

Co więcej, jak ocenia Yogi Chandiramani z FireEye, rozwój Internetu rzeczy będzie narażał użytkowników na coraz więcej ataków.

II. NOWE DZIAŁANIA CYBERPRZESTĘPCÓW I WALKA Z NIMI


1. Wzrastające zagrożenia dla mediów społecznościowych


W 2016 roku portale społecznościowe będą coraz częściej wykorzystywane do ataków prowadzonych przez cyberprzestępców – zauważa Piotr Trąbiński z BZ WBK. Ataki będą miały różne formy i będą stanowiły wzrastające, realne zagrożenie zarówno dla użytkowników prywatnych jak i firm komercyjnych. Otwiera się tutaj miejsce dla nowych produktów i usług, chroniących bezpieczeństwo – dodaje ekspert.

2. Zakłócenia prowadzenia biznesu prowadzące do olbrzymich strat


Jak ocenia Chandiramani, cyberprzestępcy będą coraz częściej wykorzystywali ukierunkowane ataki na konkretne podmioty tak, aby zakłócić ich funkcjonowanie i doprowadzić do jak największych strat finansowych.

3. Przenoszenie się sektora finansowego do cyberprzestrzeni przyniesie większe straty


Wraz z rozwojem nowych produktów i usług związanych z płatnościami on-line, niestety zauważalne będą coraz bardziej zaawansowane próby ataków prowadzonych na nie w cyberprzestrzeni.
W roku 2015 obserwowaliśmy bardzo intensywne działania cyberprzestępców związane z wyłudzaniem okupów – zauważa Chandiramani.
Ekspert z firmy FireEye, przewiduje również, że jeśli cyberprzestępcy nie osiągną dzięki tej działalności szybkich zysków, skierują swoje działania na nową generację płatności on-line.

4. Większa transparentność w zakresie cyberataków


Jednym z większych problemów związanych z walką z cyberprzestępcami są kłopoty związane z ujawnianiem włamań do sieci przez poszczególne firmy. Podmioty z różnych powodów niechętnie dzielą się informacjami o przeprowadzonych na nich cyberatakach. Pewien przełom w tym obszarze przewiduje Jarno Limnell podkreślając, że w 2016 roku wzrastająca ilość wrogich aktów w cyberprzestrzeni będzie sprzyjała szybszemu, bardziej intensywnemu i częstszemu dzieleniu się informacjami o cyberatakach.

5. Koniec ery compliance


Eksperci z firmy BalaBit, która od lat specjalizuje się w kontekstowej technologii bezpieczeństwa, między innymi podkreślają, że w 2016 roku obserwować będziemy odejście od działań opartych na zasadzie compliance, na rzecz bardziej kreatywnych rozwiązań. Podmioty powinny skupić się na ocenie realnych zagrożeń i odpowiednio priorytetyzować swoje działania. Będzie to wymagało zrozumienia problemów i elastyczności działań.

6. Apple coraz bardziej zagrożone


Firma Apple zajmuje coraz mocniejszą pozycję na rynku. Pewne zagrożenie dla światowego giganta zauważa Yogi Chandiramani, który przewiduje, że w 2016 roku Apple stanie się obiektem coraz większej ilości ataków prowadzonych przez cyberprzestępców.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: