eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNBP: rynek pracy w Polsce w III kw. 2015

NBP: rynek pracy w Polsce w III kw. 2015

2016-01-08 12:17

NBP: rynek pracy w Polsce w III kw. 2015

Rynek pracy w Polsce w III kw. 2015 © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, drugi kwartał bieżącego roku ma szanse dość dobrze zapisać się w historii rodzimego rynku pracy. Ujmując rzecz w największym skrócie, badany okres upłynął pod znakiem silniejszego niż zakładano wzrostu liczby pracujących, wysokiej liczby wakatów oraz dalszego, choć wolniejszego niż przed kwartałem, spadku bezrobocia.

Przeczytaj także: NBP: rynek pracy w Polsce w II kw. 2015

W III kw. 2015 r. wskaźniki rynku pracy poprawiły się po negatywnym sygnale z II kw. Utrzymało się tempo wzrostu liczby pracujących, odzwierciedlając wciąż wysoki popyt na pracę, choć wzrost liczby pracujących poza rolnictwem słabnie. Bezrobocie było bliskie minimum z 2008 roku, pomimo, że jego spadek hamowany był przez ponowny wzrost aktywności zawodowej.

Wzrost liczby pracujących wg BAEL utrzymał się na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału (1,1% r/r, wobec 1,2% r/r w II kw.), głównie dzięki dynamicznemu wzrostowi liczby pracujących w rolnictwie. Kontynuacja wzrostowego trendu zatrudnienia obserwowana jest także w usługach, ale wyhamował wzrost zatrudnienia w przemyśle.

W skali całej gospodarki wzrost liczby pracujących poza rolnictwem jest coraz wolniejszy, ale jednocześnie wzrasta przeciętna liczba przepracowanych godzin i niemal cały wzrost zatrudnienia dotyczy stabilnych umów na czas nieokreślony. Analiza przepływów na rynku pracy wskazuje, że za wzrost liczby pracujących odpowiada przede wszystkim wzrost prawdopodobieństwa znalezienia pracy, co świadczy o trwałości obserwowanych zjawisk.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Podaż pracy obniżała się do II kw., natomiast w III kwartale – po raz pierwszy od połowy 2014 roku – wzrósł współczynnik aktywności zawodowej, głownie na skutek wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. Głównym czynnikiem wzrostu była wyraźnie niższa dezaktywizacja zawodowa bezrobotnych zniechęconych poszukiwaniem pracy.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Rynek pracy w Polsce w III kw. 2015

Badany okres upłynął pod znakiem silniejszego niż zakładano wzrostu liczby pracujących, wysokiej liczby wakatów oraz dalszego, choć wolniejszego niż przed kwartałem, spadku bezrobocia.


Stopa bezrobocia BAEL spadła o 0,1 pp. osiągając poziom 7,5% (sa), wartość coraz bliższą historycznemu minimum z 2008 roku (7,0% sa). Niższe niż w ubiegłych kwartałach tempo spadku stopy bezrobocia wynika z powrotu do wzrastającej aktywności zawodowej.

Dynamika płac w gospodarce w III kw. 2015 r. obniżyła się do 3,0% r/r, wyraźnie poniżej dynamiki obserwowanej w sektorze przedsiębiorstw (3,6% r/r). Choć ożywienie na rynku pracy pozytywnie oddziałuje na perspektywy wzrostu wynagrodzeń w gospodarce w przyszłości to niepewna sytuacja w górnictwie może przyczyniać się do ich niższego wzrostu w perspektywie najbliższego kwartału.

Dynamika ULC wzrosła do 1,0% r/r (wobec 2,2% r/r przed kwartałem) na skutek znacznie niższego wzrostu płac w II kw., przy dość stabilnym wzroście wydajności pracy.

Rynek pracy w Polsce na tle wybranych krajów


W dalszym ciągu poprawia się sytuacja na rynkach pracy w UE: rośnie dynamika zatrudnienia i obniża się stopa bezrobocia. Jeszcze szybsza poprawa następuje w USA.

W skali całej UE kontynuowana jest tendencja poprawy sytuacji na rynkach pracy. W III kw. 2015 r. dynamika roczna zatrudnienia utrzymała się na poziomie 1,0% r/r i była nieco niższa niż w analogicznym okresie w Polsce (1,1% r/r). W ujęciu kwartalnym dynamika zatrudnienia w UE w II kw. 2015 r. nieznacznie obniżyła się do 0,2% kw/kw (w porównaniu do -0,1% kw/kw sa dla Polski). W przypadku ujęcia sektorowego tempo wzrostu liczby osób zatrudnionych w budownictwie drugi kwartał z rzędu ukształtowało się na dodatnim poziomie (0,3% r/r w II kw. 2015 r.).

Jednocześnie dynamika zatrudnienia w przemyśle obniżyła się w II kw. 2015 r. i wyniosła 0,3% r/r. Również dynamika zatrudnienie w usługach obniżyła się i wyniosła 1,1% w II kw. 2015 r.

fot. mat. prasowe

Zharmonizowana stopa bezrobocia w wybranych krajach

W skali całej UE kontynuowana jest tendencja poprawy sytuacji na rynkach pracy.


Również stopa bezrobocia wskazuje na stopniową poprawę sytuacji na rynkach pracy w UE. Kategoria ta charakteryzuje się powolnym trendem spadkowym – w październiku 2015 r. stopa bezrobocia wyniosła 9,3% (w porównaniu do 7,0% dla Polski).

fot. mat. prasowe

Indeks kosztów pracy dla sfery rynkowej gospodarki

Dynamika kosztów pracy w sferze rynkowej w krajach regionu Europy Śr.-Wsch. w II kw. 2015 r. obniżyła się lecz wciąż była wyższa od przeciętnej dla całej UE


W dalszym ciągu zmniejszają się rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi UE, ale wciąż są one bardzo wysokie. Z jednej strony niektóre kraje cechują się historycznie niską stopą bezrobocia, wynoszącą poniżej 4,5% (Niemcy). Z drugiej strony część krajów członkowskich charakteryzuje się w dalszym ciągu wysokimi (powyżej 20%), choć powoli malejącymi stopami bezrobocia (Hiszpania, Grecja).

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: