eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy przedsiębiorcy o 2016 roku - wyniki sondażu BCC

Polscy przedsiębiorcy o 2016 roku - wyniki sondażu BCC

2016-01-17 00:26

Polscy przedsiębiorcy o 2016 roku - wyniki sondażu BCC

Polscy przedsiębiorcy o 2016 roku © Jamrooferpix - Fotolia.com

W grudniu minionego roku Business Center Club przeprowadził sondaż, który miał pokazać, jak menedżerowie i właściciele firm z całego kraju zapatrują się na to, co ma przynieść im 2016 rok. Oto, do jakich wniosków doprowadził.

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy 2016

Ankiety przeprowadzone wśród członków BCC dowiodły, że 40% przedsiębiorców oczekuje w nadchodzących miesiącach poprawy swojej kondycji finansowej, oceniając ją jednocześnie jako dobrą (56%), a nawet bardzo dobrą (ponad 26%). Ankietowani liczą się jednak z tym, że podatki oraz inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej będą wyższe niż w minionym roku. O tym, że w najbliższym czasie dojdzie do podwyżki podatków przekonanych jest aż 2/3 respondentów. Mimo to, ponad 60% z nich planuje podwyższać płace, a niemal 40% zwiększać zatrudnienie.

Okazuje się również, że nakłady na inwestycje ciągle finansowane są przeważnie z własnych pieniędzy - takiej odpowiedzi udzieliło 52% badanych. Do zaciągnięcia kredytu przymierza się 28,6% firm, a niespełna 14% zamierza sfinansować rozwój za pomocą środków pochodzących z Unii Europejskiej.

W ocenie ankietowanych przedsiębiorców, największe zagrożenia w 2016 roku to: wysokie obciążenia podatkowe i para-podatkowe oraz nadmierna biurokracja (ponad 15%), wysoka presja konkurencyjna na ceny i w rezultacie niskie marże zysku (14%), trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (11,6%), a także konkurencja ze strony szarej strefy (ponad 10%).

fot. Jamrooferpix - Fotolia.com

Polscy przedsiębiorcy o 2016 roku

40% przedsiębiorców oczekuje w nadchodzących miesiącach poprawy swojej kondycji finansowej, oceniając ją jednocześnie jako dobrą (56%), a nawet bardzo dobrą (ponad 26%).


Ocena kondycji firmy


Zapytaliśmy przedsiębiorców zrzeszonych w BCC jak oceniają kondycję swojej firmy. Ponad cztery piąte uważa ją za dobrą lub bardzo dobrą (odpowiednio 26,2% i 56%), 14,3% ankietowanych oceniło ją jako przeciętną, a jedynie 3,5% jako złą. Nie było ani jednej, skrajnej oceny definiowanej jako bardzo zła.
Rok wcześniej, prognozując sytuację w swoich firmach w 2015 r., 50,7% ankietowanych przez BCC przedsiębiorców oczekiwało, że ich kondycja poprawi się względem 2014 r., a 42% – że pozostanie ona taka sama. Pogorszenia sytuacji finansowej firmy spodziewało się 7,3% ankietowanych. Oznacza to, że faktycznie 2015 r. okazał się lepszy od oczekiwań.

Największymi problemami dla przedsiębiorstw w ubiegłym roku były: trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (16,7%), wysoka presja konkurencyjna na ceny i w rezultacie niskie marże zysku (14,7%), nadmierna biurokracja (14,4%), wysokie obciążenia podatkowe i para-podatkowe (12,8%), konkurencja ze strony szarej strefy (11,9%), relacja kursu złotego do innych walut (8,0%) czy niesprawność polskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawach gospodarczych (7,7%). Dodatkowo, przedsiębiorcy wskazywali na powtarzające się kontrole US i UKS, konkurencję ze strony firm państwowych, czy „pogardę dla prawa po stronie decydentów i pracowników administracji”.

Rok 2016 – plany zwiększania wynagrodzeń, pomimo obaw o wyższe koszty i podatki


Mniej badanych przedsiębiorców niż w ubiegłym roku (38,1% wobec 50,7%) uważa, że sytuacja finansowa ich firm w nowym roku poprawi się. Zdaniem 40,5% pozostanie ona taka sama jak w 2015 r., a 21,4% obawia się, że ulegnie pogorszeniu.

Niemalże dwie trzecie firm (66,3%), które wzięły udział w sondażu BCC, przewiduje, że w 2016 r. koszty prowadzonej przez nie działalności wzrosną, natomiast 23,7% spodziewa się, że pozostaną na tym samym poziomie, a 10% liczy, że ich koszty zmaleją. Więcej firm niż w 2015 r. (65,5%) przewiduje również w tym roku wzrost obciążeń podatkowych. Jedynie 3,6% zakłada, że będą one niższe.
Dla porównania, rok temu blisko dwie trzecie przedsiębiorców zakładało, że obciążenia podatkowe w 2015 r. będą takie same jak w 2014 roku, a tylko co trzecia firma spodziewała się wzrostu podatków. Wzrost ogólnych kosztów działalności zakładało 53,7% firm, a ich utrzymanie na takim samym poziomie – 31,4%.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: