Leki w Polsce wcale nie są drogie?
2016-01-18 11:26
Przeczytaj także: Służba zdrowia: globalne perspektywy 2015
To jednak, że wydajemy mniej niż pozostali Europejczycy, nie oznacza jednak, że wydatki te nie są dla nas obciążeniem. Zaznacza to Rafał Antczak, Członek Zarządu Deloitte Consulting.– Paradoksalnie, mimo że nominalny poziom wydatków na leki jest w naszym kraju o wiele niższy niż w większości państw europejskich, to - ze względu na fakt, że jesteśmy społeczeństwem najzamożniejszym – na leki wydajemy sporo, czego potwierdzeniem może być chociażby poziom tych wydatków w PKB (1,4 proc. w 2012 r.).
Czynnikami, które mają kluczowy wpływ na wysokość wydatków, jest z jednej strony popyt, w znacznej mierze uzależniony od czynników natury demograficznej, behawioralnej, epidemiologicznej oraz rozwiązań systemowych, z drugiej zaś od ceny leków. Średnia cena netto oferowana przez producenta sięgała w 2010 r. 3,6 EUR, co jest jedną z najniższych wartości w Unii Europejskiej.
– Na wysokość wydatków wpływ ma też niewątpliwie wysoki, wynoszący ok. 85 proc., udział w sprzedaży ogółem leków generycznych, które są tańsze od leków oryginalnych. W rezultacie wartościowy udział generyków w rynku aptecznym również należy w Polsce do najwyższych i wynosi niemal 70 proc. – mówi Rafał Antczak.
Zdaniem autorów raportu wydatki na leki stanowią w Polsce niemal 21 proc. ogółu wydatków na ochronę zdrowia – więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich (od 6,7 proc. w Norwegii do 16,7 proc. w Belgii), są jednak niższe niż np. na Węgrzech (ponad 31 proc.). Jak zauważają autorzy raportu – główną przyczyną takiej sytuacji jest „sztywność kosztowa” leków związana z relatywnie mniejszymi wydatkami na ochronę zdrowia mniej zamożnych krajów EU13, a z drugiej – dostępem do leków oryginalnych, po cenach europejskich lub do nich zbliżonych.
fot. Oleksii Nykonchuk - Fotolia.com
Ile wydajemy na leki?
139 euro na osobę - tyle wynoszą średnie roczne wydatki Polaka, które ponosi on w związku zakupem farmaceutyków.
Autorzy raportu prognozują, że w 2016 r. rynek czeka spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży leków do 1,1 proc. (z ok. 4 proc. w roku 2015), zarówno na rynku aptecznym, jak i szpitalnym.
– Spowolnienie to będzie wynikało w głównej mierze z braku wzrostu sprzedaży leków na receptę (Rx), co spowodowane będzie wolniejszym wzrostem rent i emerytur. Z drugiej strony, możemy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży leków OTC (do 3,4 proc.). Tendencja ta będzie pochodną spodziewanego wzrostu średniego wynagrodzenia i zatrudnienia – mówi Szymon Adamczyk, dyrektor Biura Przemysłu Farmaceutycznego i TMT w DNB Bank Polska SA.
fot. mat. prasowe
Wydatki na wyroby farmaceutyczne na osobę – Polska na tle innych krajów Europy
Wydatki Polaków nie są wysokie, jeśli porównać je z wydatkami innych Europejczyków.
Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że sytuacja w 2016 r. może podlegać zmianom wynikającym z deklaracji nowego premiera rządu RP złożonych w expose o darmowym dostępie do leków dla osób powyżej 75 roku życia.
fot. mat. prasowe
Wydatki na farmaceutyki w relacji do wydatków na ochronę zdrowia (proc.)
Wydatki na leki stanowią w naszym kraju niemal 1/5 ogółu wydatków na ochronę zdrowia
– Analogiczna zmiana strukturalna, choć działająca w odwrotną stronę, miała miejsce w 2012 r. po wejściu nowej ustawy refundacyjnej, która spowodowała spadek dynamiki sprzedaży leków na receptę o ponad 14 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim – mówi Szymon Adamczyk.
![Jak Polacy oceniają system opieki zdrowotnej? [© Voyagerix - Fotolia.com] Jak Polacy oceniają system opieki zdrowotnej?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/system-opieki-zdrowotnej/Jak-Polacy-oceniaja-system-opieki-zdrowotnej-263360-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)