Ekrany smartfonów zbędne? Zastąpi je sztuczna inteligencja
2016-01-20 09:49
Sztuczna inteligencja zastępuje ekrany smartfonów © agsandrew - Fotolia.com
Badania realizowane przez firmę Ericsson dowodzą, że użytkownicy chcą korzystać z urządzeń o większych ekranach i wydajniejszych bateriach. To dość trudne do pogodzenia, ale okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu może stać się inteligentny asystent, który zredukuje do minimum potrzebę korzystania z ekranu dotykowego smartfona lub tabletu. 85% respondentów przebadanych przez Ericsson ConsumerLab twierdzi, że w ciągu najbliższych pięciu lat elektronika ubieralna stanie się czymś zupełnie powszechnym, a połowa z nich wierzy, że z urządzeniami domowymi będzie się komunikować jak z drugą osobą. Do takiego sposobu interakcji z przedmiotami przydatne byłyby interfejsy sztucznej inteligencji,
Przeczytaj także: Konieczna podzielność uwagi czyli multiscreening w natarciu
Sztuczna inteligencja umożliwi interakcję z przedmiotami z pominięciem użycia do tego celu wyświetlacza smartfona.
Przebadani przez firm Ericsson respondenci są przekonani, że przejęcie przez sztuczną inteligencję odpowiedzialności za wiele codziennych aktywności, jak np. wyszukiwanie informacji w sieci, jest tylko kwestią czasu. Już teraz niektóre z czynności w dużym stopniu mogą być wykonywane przez obecne w smartfonach interfejsy sztucznej inteligencji.
Okazuje się jednak, że dla użytkowników to za mało. Wyraźnie dostrzegalna jest bowiem ich chęć wykorzystania sztucznej inteligencji do o wiele bardziej zaawansowanych zastosowań. I tak np. niemalże połowa badanych utrzymuje, że dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w roli nauczyciela.
Ekrany zagościły w naszej świadomości już w latach 50-tych ubiegłego wieku, w momencie, gdy przedmiotami masowego użytku stały się telewizory. Ich ilość w statystycznym gospodarstwie domowym zwiększała się wraz z wejściem na rynek komputerów osobistych i (kilka lat temu) smartfonów i tabletów. W 2011 roku sprzedaż smartfonów i tabletów przewyższyła sprzedaż komputerów osobistych.
Badanie przeprowadzone przez Ericsson ConsumerLab w tym samym roku wykazało, że użytkownicy smartfonów mieszkający w Nowym Jorku i Paryżu w ciągu dnia spędzają więcej czasu przed ekranami swoich urządzeń niż wykonując inne czynności. Ciągle korzystanie z urządzenia trzymanego w dłoni często nie jest praktyczne. Po 60 latach dominacji, ekrany mogą już niedługo odejść w niepamięć - połowa użytkowników smartfonów uważa, że czas popularności tych urządzeń przeminie w ciągu najbliższych pięciu lat.
fot. agsandrew - Fotolia.com
Sztuczna inteligencja zastępuje ekrany smartfonów
Mała pojemność baterii jest problemem dla użytkowników smartfonów, a rozmiary urządzeń w dalszym ciągu rosną. Mimo tego że większość dużych posiada ekrany o przekątnej mniejszej niż 6 cali, badanie Ericsson wykazało że 31 procent użytkowników smartfonów chce żeby ich urządzenie miało ekran o przekątnej 7−8 cali a kolejne 30 procent chce 6 cali, w czasie kiedy 78 procent chce mniej martwić się o stan naładowania baterii.
Wnioski zawarte w raporcie „10 Hot Consumer Trends for 2016 pochodzą z ConsumerLab, globalnego program badawczego firmy Ericsson. Dotyczą szerokiego zakresu opinii konsumentów. Najszerzej reprezentowany, pierwszy z trendów odzwierciedla zdanie 1,1 miliarda ludzi z 24 krajów. Ostatni z trendów na liście jest reprezentatywny dla 46 milionów użytkowników smartfonów, mieszkających w 10 dużych miastach.
Przeczytaj także:
Sztuczna inteligencja przyspiesza projekty IoT
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, IoT, urządzenia przenośne, smartfony, multiscreening
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)