eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2015

Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2015

2016-01-22 13:32

Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2015

Nastroje przedsiębiorców są nieco pesymistyczne © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Wskaźnik Busometra ZPP, informujący o nastrojach panujących wśród małych i średnich przedsiębiorców wyniósł w IV kwartale minionego roku 46,19 pkt. Taki odczyt wskazuje wprawdzie na pewien pesymizm wśród badanych (o optymizmie mówi się dopiero wówczas, gdy wskaźnik ten przekroczy poziom 50 pkt), ale w tym wypadku świadczy on raczej o nieco powściągliwym, ale zdecydowanie zdroworozsądkowym podejściu polskiego biznesu. Duże powody do zadowolenia daje natomiast wskaźnik świadczący o sytuacji na rynku pracy.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena III kw. 2015 i prognoza IV kw. 2015

– Czasy, w których pracodawcy dyktowali warunki odeszły właśnie do lamusa. Witamy na rynku pracownika- to słowa, którymi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP, skomentował wyniki najnowszego badania Busometr.

To już kolejny raz, kiedy Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pyta reprezentantów sektora małych i średnich firm o ich opinie odnośnie realiów gospodarczych w naszym kraju. w Polsce. Najnowsze badanie potwierdza, że już kolejny raz z rzędu mieliśmy do czynienia ze wzrostem wskaźnika komponentu „Rynek pracy” – jeszcze w I półroczu 2013 roku sięgał on zaledwie 45,81 pkt, obecnie w prognozie na I półrocze bieżącego roku wskazuje on 53,90 pkt. Jeszcze wyżej, bo na poziomie 55,83 pkt, znajduje się sub-komponent „Płace”. Pracownicy mogą mieć powody do zadowolenia, zwłaszcza że - jak podkreśla to Cezary Kaźmierczak - jest to trend, którego nie da się już raczej zatrzymać . To najważniejszy wniosek z aktualnego odczytu Busometra.

Jeśli chodzi o wynik najnowszego odczytu to wyniósł on 46,19 pkt. Oznacza to nieistotny statystycznie spadek do ostatniego pomiaru, który wynosił 46,48 punktów. Przedsiębiorcy są ludźmi praktycznymi i oceniają raczej po zdarzeniach gospodarczych, niż po deklaracjach.
– Przedsiębiorcy obserwują i czekają, co się wydarzy. Tymczasem nie wystawiają ocen i dają kredyt zaufania dla nowego Rządu – powiedział Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP. – Każdy nowy Rząd budzi nadzieje w przedsiębiorcach, że wreszcie dojdzie do jakiejś jakościowej zmiany i znacznie poprawią się warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Musi to być zmiana jakościowa. Na błyskotki nikt już się nie nabierze – mówi Pawlak.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ogólny Busometr ZPP

Wyniki Busometru poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.


Ogólny wskaźnik komponentu „Koniunktura gospodarcza” wyniósł 43,97 pkt, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego odczytu o niemal dwa punkty procentowe. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, region oraz sektor – nastroje są umiarkowanie negatywne i niewiele się zmieniły od ostatniego odczytu. Tylko przedsiębiorcy z branż: edukacja, turystyka i wypoczynek oraz zdrowie i uroda, a także młode firmy (na rynku nie dłużej niż rok) – wyrażają względny optymizm.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ogólny Busometr ZPP – porównanie komponentów w czasie

Sytuacja na rynku pracy poprawia się już od dłuższego czasu

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: