eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa I 2016

Koniunktura przemysłowa I 2016

2016-01-25 09:31

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2015


W podziale na klasy wielkości, w styczniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne. Korzystne opinie w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

W podziale na klasy wielkości, w styczniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób są negatywne. Korzystne opinie w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele jednostek średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

5. Usługi


W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 0,4 (przed miesiącem plus 1,2). Poprawę koniunktury odnotowuje 14,7% badanych firm, a jej pogorszenie 14,3% (w grudniu odpowiednio 13,4% i 12,2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Dyrektorzy jednostek zgłaszają niekorzystne, gorsze niż w grudniu oceny bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są nieznacznie mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, nieco większy od odnotowanego w grudniu. Kierujący jednostkami spodziewają się niewielkiego wzrostu zatrudnienia. Zapowiadany na najbliższe trzy miesiące spadek cen może być większy od prognozowanego w grudniu.

W styczniu 6,9% badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 6,0%) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (54,4% w styczniu br., 55,2% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (51,1% w styczniu br., 49,7% przed rokiem) – uciążliwość tych barier utrzymuje się na zbliżonym poziomie od początku 2011 r. Od stycznia 2013 r. zmniejsza się znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (34,0% w styczniu br., 34,9% przed rokiem).

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 1,6 (przed miesiącem minus 3,7). Poprawę koniunktury odnotowuje 14,3% badanych firm, a jej pogorszenie 15,9% (w grudniu odpowiednio 12,4% i 16,1%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Dyrektorzy jednostek oceniają bieżący popyt i sprzedaż usług mniej niekorzystnie niż przed miesiącem, ale ich opinie w zakresie aktualnej sytuacji finansowej są negatywne i gorsze od notowanych w grudniu. Po zgłaszanych od dwóch miesięcy mniej pesymistycznych prognozach w tym zakresie, w styczniu można się spodziewać, że przyszła sprzedaż i sytuacja finansowa mogą się pogorszyć, a popyt – utrzymać na poziomie z grudnia. Dyrektorzy jednostek sygnalizują niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, nieco mniej znaczący niż w grudniu. W najbliższych trzech miesiącach można spodziewać się nieznacznych redukcji zatrudnienia, ale mniejszych od zapowiadanych w grudniu. Przedsiębiorcy prognozują niewielki wzrost cen.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 7,8% (przed rokiem 5,2%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (66,5% w styczniu br., 65,0% przed rokiem).

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 17,6 (przed miesiącem plus 15,8). Poprawę koniunktury odnotowuje 23,2% badanych firm, a jej pogorszenie 5,7% (w grudniu odpowiednio 21,3% i 5,5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący popyt, sprzedaż usług oraz sytuacja finansowa oceniane są pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. Dyrektorzy jednostek spodziewają się, że popyt na ich usługi utrzyma się na korzystnym poziomie sprzed miesiąca, ale prognozy w zakresie sprzedaży i sytuacji finansowej są mniej optymistyczne od zgłaszanych w grudniu. Odnotowuje się nieznaczny wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. W najbliższych miesiącach można spodziewać się niewielkiego spadku cen. Dyrektorzy jednostek zapowiadają wzrost zatrudnienia, większy od prognozowanego w grudniu.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: