eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa I 2016

Koniunktura przemysłowa I 2016

2016-01-25 09:31

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2015


Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 11,9% (przed rokiem 9,2%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (50,6% w styczniu br., 52,6% przed rokiem – utrzymują się na zbliżonym poziomie od początku 2012 r.). W skali roku w największym stopniu zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 34,2% do 29,5%). Od maja 2012 r. stopniowo rośnie znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (w styczniu 27,1%, przed rokiem 19,4%).

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 23,5 (przed miesiącem plus 17,3). Poprawę koniunktury odnotowuje 28,7% badanych firm, a jej pogorszenie 5,3% (w grudniu odpowiednio 25,0% i 7,7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są korzystnie, podobnie jak w grudniu, przewidywania w tym zakresie są bardziej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Diagnozy sytuacji finansowej są korzystne i lepsze od notowanych w grudniu, a jej prognozy utrzymują się na dodatnim poziomie sprzed miesiąca. Sygnalizowane jest zmniejszenie opóźnień płatności za wykonane usługi. Przewidywany na najbliższe miesiące wzrost cen może być większy od oczekiwanego w grudniu. Planowane są redukcje zatrudnienia mniejsze od zapowiadanych przed miesiącem.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 4,3% (przed rokiem 4,0%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (71,3% w styczniu br., 75,4% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 25,5% do 36,3%), a spadło – barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 12,3% do 6,7%) oraz niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 39,8% do 34,8%).

Jednostki wszystkich klas wielkości, poza podmiotami o liczbie pracujących do 9 osób, oceniają koniunkturę lepiej niż przed miesiącem. Najbardziej korzystne opinie w tym zakresie formułują firmy duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Jednostki o liczbie pracujących do 49 osób oceniają w styczniu br. koniunkturę negatywnie; najgorsze opinie (choć lepsze niż przed miesiącem) formułują pod-mioty o liczbie pracujących do 9 osób. Najbardziej optymistyczne i lepsze niż w grudniu 2015 r. oceny zgłaszają jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Jednostki wszystkich klas wielkości oceniają koniunkturę pozytywnie, najlepiej – podmioty średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób). Opinie jednostek należących do tej klasy wielkości utrzymują się na zbliżonym poziomie od września 2015 r. Również kierujący firmami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają pozytywne i podobne do sygnalizowanych przed miesiącem oceny koniunktury.

6. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)


W styczniu podmioty z wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne, lepsze niż przed miesiącem opinie dotyczące koniunktury. Najbardziej korzystne oceny formułują jednostki z województwa lubuskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego.

fot. mat. prasowe

Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw

W styczniu podmioty z wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne, lepsze niż przed miesiącem opinie dotyczące koniunktury.


Jednostki prowadzące działalność w zakresie budownictwa z większości województw oceniają w styczniu koniunkturę mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Jedynie podmioty z województwa pomorskiego formułują oceny koniunktury bardziej negatywne niż w grudniu, a jednostki z województwa kujawsko-pomorskiego oraz opolskiego – zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z województwa podkarpackiego, lubuskiego oraz lubelskiego.

W styczniu najbardziej korzystnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa opolskiego. Najbardziej pesymistyczne opinie formułują przedsiębiorstwa z województwa warmińsko-mazurskiego.

Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają w styczniu przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie dolnośląskim. Pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przede wszystkim przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: