Przenoszenie numerów znów do kontroli
2006-01-26 14:26
Anna Streżyńska, pełniąca obowiązki prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zadecydowała o przeprowadzeniu kontroli przestrzegania przez Polkomtel (operator Plus GSM) oraz PTK Centertel (Orange) obowiązków dotyczących przeniesienia przydzielonego numeru do istniejącej sieci innego operatora.
Przeczytaj także: Przenoszenie numerów nadal testowo
Przeprowadzona przez URTiP (poprzednik UKE) w zeszłym roku kontrola operatorów sieci komórkowych w zakresie świadczenia usługi przenośności numerów, wykazała dobre przygotowanie infrastruktury telekomunikacyjnej do komercyjnego wdrożenia tej usługi - co też nastąpiło 16 stycznia 2006 r.Pełne udostępnienie usługi oraz pojawiające się w prasie informacje na temat problemów we współpracy pomiędzy niektórymi operatorami sieci komórkowych w zakresie przenoszenia numerów wskazują na potrzebę ponownej kontroli w zmienionym stanie faktycznym.
Polkomtel zarzuca PTK Centertel, że operator sieci Orange nie dokonuje technicznego przekazania wszystkich numerów zgodnie z procedurą przenoszenia numerów. Maksymalny czas przerwy w świadczeniu usług telekomunikacyjnych w związku z przenoszeniem numerów jest określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i nie może być dłuższy niż 24 godziny. W przypadku niektórych klientów, którzy przenieśli się z sieci Orange do sieci Plus GSM, zwłoka w technicznym przekazaniu numerów przez PTK Centertel wynosi nawet kilkadziesiąt dni. Polkomtel twierdzi, że dysponuje dowodami potwierdzającymi opóźnienia.
Centertel odpiera zarzuty, twierdząc, że w pełni realizuje ustalone procedury przenośności numerów i podtrzymuje pełną gotowość współpracy z innymi operatorami w procesie przechodzenia abonentów do i z sieci Orange.
Przeczytaj także:
Przenoszenie numerów w Polsce: wyrok ETS
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl