eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy XII 2015

Monitor Rynku Pracy XII 2015

2016-01-27 11:09

Monitor Rynku Pracy XII 2015

Więcej niepewności wśród pracowników © Rido - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Miniony rok bardzo dobrze zapisał się w historii polskiego rynku pracy. W ostatnim kwartale widać jednak było delikatne ochłodzenie nastrojów wśród pracowników. Z najnowszej, 22. już edycji „Monitora Rynku Pracy” firmy Randstad wynika, że osłabieniu uległ poziom rotacji między firmami, a wraz z nim spadło przekonanie o możliwości znalezienia nowego zatrudnienia. Jednocześnie też podwyższył się odsetek osób spodziewających się utraty pracy. Prognozy na bieżący rok również nie są najlepsze - podwyżek pensji i dobrej sytuacji gospodarczej spodziewa się tylko połowa badanych.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy II kw. 2017 r.

Zmiana pracy? Tak, ale podchodzimy do niej ostrożniej


Spadkowi nastrojów wśród polskich pracowników właściwie nie ma się co dziwić. Przełom roku to tradycyjnie już czas, kiedy świątecznemu optymizmowi zaczynają towarzyszyć bolączki związane z obciążającymi budżet wydatkami świątecznymi. Do tego listopad i grudzień to miesiące, w których - w związku z sezonowością - kurczy się liczba wolnych miejsc pracy.

Z badania wynika, że wskaźnik rotacji pracowników obniżył się względem poprzedniego badania o 2 punkty proc., do 24%. Polacy nie są tu jednak żadnym wyjątkiem - wśród Europejczyków większa ruchliwość charakteryzowała jedynie Brytyjczyków (25%), Włochów (25%) oraz Hiszpanów (26%). Schyłek roku nie motywował również do wzmożonej aktywności w poszukiwaniu pracy - działania w tym kierunku deklarowało 14% badanych w Polsce, a 17% tylko rozglądało się za potencjalnymi możliwościami zmiany pracodawcy. W poprzednim badaniu oba te wskaźniki były wyższe, odpowiednio o 1 i 2 punkty procentowe.

Jeżeli chodzi o perspektywy na najbliższe miesiące, to w szanse znalezienia podobnej pracy wierzyło 67% badanych, a 74% było przekonanych o możliwości znalezienia jakiegokolwiek zatrudnienia. I te wskaźniki okazały się niższe niż w ubiegłym kwartale (odpowiednio o 1 i o 2 punkty procentowe). Warto jednak zauważyć, że w tym obszarze ustąpiliśmy miejsca jedynie Czechom oraz Austriakom ex aequo ze Słowakami. Bez zmian natomiast pozostał wskaźnik mobilności, czyli deklarowana otwartość na zmianę pracodawcy. Trzeci raz z rzędu wynosił 107 punktów – tylko dwa kraje europejskie mogły się pochwalić kadrami równie gotowymi do zmiany: Francja (109 punktów) i Wielka Brytania (111). Europejska średnia wynosiła 103 punkty.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy w Polsce

W stosunku do poprzedniego kwartału odsetek osób zmieniających pracę w Polsce zmniejszył się o 2 p.p. i w 2015 Q4 wynosił 24%.


Pracownicy rezygnują z pracodawców, rzadko odwrotnie


Pozytywnym sygnałem z rynku pracy jest z kolei fakt, że w IV kwartale 2015 roku było widać jeszcze wyraźniej, że polscy pracownicy częściej sami zmieniają pracę, niż są do tego zmuszeni za sprawą zwolnienia. Przeszło 45% ankietowanych zadeklarowało, że zmiana pracy nastąpiła ze względu na znalezienie lepszych warunków u nowego pracodawcy, 31% wskazało osobiste pragnienie zmiany, a 19% – niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy (można było wskazać więcej niż jedną przyczynę). W każdym z powyższych przypadków liczba wskazań zwiększyła się, tymczasem mniej osób zmieniało pracę ze względu na restrukturyzację poprzedniej firmy (16%, w III kwartale 2015 roku: 23%).

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynkach pracy w Europie

Ex aequo z Francją Polska znalazła się na 3.miejscu pośród europejskich krajów o najwyższym poziomie rotacji.


O umiarkowanym optymizmie części badanych pracowników świadczy jednak przede wszystkim to, że zwiększył się odsetek deklarujących lęk przed utratą pracy. Silną obawę tego rodzaju sygnalizowało 10% badanych (tyle, ile w poprzedniej edycji), a umiarkowaną – 26% (wzrost o 1 pkt proc.). W Europie tylko w Grecji ten pierwszy wskaźnik był wyższy niż w Polsce (wynosił 14%).

Przydatne linki:
Oferty pracy


Agnieszka Bulik, ekspert rynku pracy, dyrektor ds. Prawnych i Public Affairs Randstad komentuje:
„Spadek bezrobocia, a tym samym ograniczenie dostępności osób poszukujących pracy sprawia, że pracodawcy coraz częściej otwierają się na poprawianie oferowanych warunków zatrudnienia, aby pozyskać lepszych kandydatów. I podczas, gdy sytuacja ta dotyczy wszystkich szczebli zatrudnienia, to w zakresie pracowników niskowykwalifikowanych, zmiany te są mniej spektakularne i w tym sensie mniej satysfakcjonujące. Ich obawy nie maleją, bo też w mniejszym zakresie mogą korzystać ze zmian.”

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie nowego zatrudnienia

W minionym kwartale 31% badanych poszukiwało nowej pracy. W porównaniu z poprzednim kwartałem (2015 Q3) był to spadek o 3p.p.


 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: