eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy XII 2015

Monitor Rynku Pracy XII 2015

2016-01-27 11:09

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy II kw. 2017 r.


„Od stycznia 2014 roku stopa bezrobocia rejestrowanego spada – porównując dane z danego miesiąca z tymi sprzed roku. Od października 2014 roku, czyli od 15 miesięcy, spada nieprzerwanie w tempie co najmniej 1,7 punktu procentowego, utrzymując się – mimo sezonowego wzrostu stopy w grudniu – poniżej pułapu 10%. Kto jednak nie jest poszukiwanym specjalistą czy menedżerem może tej poprawy nie zauważyć. Dla większości zatrudnionych – a szczególnie tych z nisko opłacanych zawodów – rynek pracownika prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie” – komentuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org.

2016: lepiej pracodawcom, lepiej pracownikom?


Oceniając perspektywy na rozpoczynający się rok 62% badanych Polaków oceniło, że 2015 rok był dla ich pracodawców łaskawy, a jeszcze więcej – 73% – przewidywało, że kolejny będzie dla ich firm finansowo jeszcze lepszy niż rok ubiegły. Jednak perspektywy całej naszej gospodarki pozytywnie oceniło tylko 52%. Wskaźnik ten był o 4 pkt. proc. niższy niż w Europie i o 6 pkt. proc. niższy niż we wszystkich 34 krajach badanych w 22. edycji „Monitora Rynku Pracy”.

Podobnie tylko blisko połowa badanych (49%) w Polsce miała nadzieję na podwyżkę na przełomie roku. Silniejsze oczekiwania w tym względzie miały miejsce tylko raz: w IV kwartale 2012 roku (59% spodziewało się podwyżki). Jeśli zaś chodzi o jednorazową premię roczną, to spodziewało się jej 43% ankietowanych (trzy lata wcześniej: 46%). Wyniki te w obu obszarach się umacniają, nadal jednak ponad połowa badanych nie wierzy w to, że poprawa sytuacji w ich firmie przełoży się na ich indywidualne zarobki.

Jak podkreśla Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan:
„Według najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw sięgnęło w grudniu ubiegłego roku 4515,28 zł brutto. To najwyższy poziom w dotychczasowej historii badania, jednak grudzień tradycyjnie jest miesiącem, w którym przeciętne wynagrodzenie wzrasta najbardziej, a zatem nie do końca jest to zaskoczenie. Wzrost wynagrodzenia w grudniu 2015 r. stanowi kontynuację trendu, który utrzyma się również w 2016 r. W całym roku 2016 możemy spodziewać się rosnącej presji na poziom wynagrodzeń, która przełoży się na przyspieszenie ich wzrostu. Wraz z rosnącym zatrudnieniem następuje ciągły wzrost zapotrzebowania na pracę, a rezerwy podaży pracy się kurczą. Pracodawcy będą się obawiać utraty dobrych wykwalifikowanych pracowników, więc część z nich zaproponuje im podwyżki. Na lepsze oferty mogą przede wszystkim liczyć osoby nowo zatrudniane , czyli będzie się opłacało zmieniać pracę. Wzrost płac będzie postępował na poziomie wyraźnie przekraczającym realnie 4% r/r. Przyspieszony wzrost płac będzie jednak postępował nie tylko z powodów rynkowych. Na ten trend będą miały wpływ czynniki regulacyjne, jak: przyspieszony wzrost płacy minimalnej (do poziomu 1850 zł brutto) i oskładkowanie zbiegów umów zleceń. Te zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2016 r. i są już pewne.”

fot. mat. prasowe

Szansa na znalezienie nowej pracy

Odsetek badanych, którzy są przekonani o możliwości znalezienia podobnej do wykonywanej pracy w ciągu półrocza zmniejszyła się o 2 p.p., a jakiejkolwiek innej pracy –o 1 p.p.


Kompetencyjnie nie nadążamy za potrzebami rynku pracy


Powściągliwość oceny przyszłego roku oraz własnych szans na rynku pracy wiąże się z tym, jak pracownicy postrzegają trudności pracodawców w znalezieniu odpowiednio uzdolnionych kadr. W naszym kraju 54% badanych uważa, że ich zakłady pracy mają z tym problem – na starym kontynencie średnia wynosiła 55%, a np. w Niemczech – 65%.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Wśród wszystkich państw starego kontynentu Włochy miały największy odsetek ludzi obawiających się utraty pracy (łącznie 41%).


Podobnie jeden punkt poniżej przeciętnej europejskiej wskazywało, że ich pracodawcy największy kłopot mają z pozyskaniem ludzi z wykształceniem w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (41%) – dla porównania we Włoszech było to 53%. Mimo to 55% badanych deklarowało, że gdyby miało 18 lat, kształciło by się w tych właśnie kierunkach, zaś 61% specjalizowałoby się w technologiach cyfrowych/internetowych.

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z wykonywanej pracy

71% badanych pracowników w Polsce deklarowało satysfakcję z wykonywanej pracy –to tyle samo co średnio we wszystkich badanych krajach Europy.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: