217 bln USD w nieruchomościach
2016-02-01 11:59
217 bln USD w nieruchomościach © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Europie Śr.-Wsch. 2015
Przeprowadzone analizy dowiodły również, że w minionym roku wartość światowego rynku nieruchomości 2,7 razy przewyższyła światowe PKB. Nieruchomości stanowią obecnie około 60% globalnych aktywów inwestycyjnych i są ważnym składnikiem majątku narodowego, korporacyjnego i prywatnego. Największy udział (75%) w światowym rynku nieruchomości należy do nieruchomości mieszkalnych.Yolande Barnes, dyrektor działu badań nad rynkiem globalnym Savills, komentuje te wyniki:
„Aby stworzyć dla tych danych szerszy kontekst, warto nadmienić, że łączna wartość wydobytego dotychczas złota wynosi około 6 bln USD, a więc łączna wartość rynku nieruchomości jest aż 36-krotnie wyższa.”
„Wartość światowego rynku nieruchomości o prawie jedną trzecią przewyższa łączną wartość papierów wartościowych notowanych na giełdzie i sekurytyzowanych instrumentów dłużnych, co pokazuje jak istotną rolę odgrywa w gospodarkach światowych rynek nieruchomości. Nieruchomości to dominująca kategoria aktywów najbardziej podatna na zmiany na rynku pieniądza i aktywność inwestycyjną na świecie, która ma zarazem największy wpływ na gospodarkę.”, dodaje Yolande Barnes.
W ostatnich latach ekspansywna polityka monetarna (luzowanie ilościowe) oraz idące za tym niskie stopy procentowe ograniczyły stopy kapitalizacji nieruchomości i przyczyniły się do znacznego wzrostu cen aktywów w skali światowej. Rozwój działalności inwestycyjnej i wzrost kapitału na najważniejszych rynkach nieruchomości w wielu przypadkach przyczyniły się do inflacji cen aktywów.
fot. mat. prasowe
Aktywa inwestycyjne na świecie
Generalnie rzecz biorąc, największą i najważniejszą częścią światowego rynku nieruchomości są nieruchomości mieszkalne, których wartość wynosi 162 bln USD. Ten sektor wyróżnia się największym rozproszeniem struktury właścicielskiej, która obejmuje około 2,5 mld gospodarstw domowych i ma ścisły związek z majątkiem przeciętnych obywateli. Wartość nieruchomości mieszkalnych idzie w parze ze stopniem zamożności społeczeństwa: Chiny, w których zamieszkuje prawie jedna piąta ludności świata, są w posiadaniu około jednej czwartej wartości rynku. Wartość aktywów skupiona jest przede wszystkim w krajach Zachodu. Ponad jedną piątą (21%) rynku stanowią nieruchomości mieszkalne znajdujące się w Ameryce Północnej, mimo że mieszka tam zaledwie 5% ludności świata.
Dominacja Zachodu najbardziej widoczna jest w sektorze nieruchomości komercyjnych; Ameryka Północna stanowi niemal połowę tego rynku. Do Europy należy ponad jedna czwarta, natomiast do Azji i Australazji – 22%. Dla Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu i Afryki pozostaje zatem jedynie 5%.
W swoich szacunkach Savills nie uwzględniał niewielkich, lokalnych nieruchomości, pełniących funkcję komercyjną, takich jak warsztaty, pracownie, sklepy i lokale wykorzystywane przez małe przedsiębiorstwa. Nie zalicza się ich do nowoczesnych obiektów komercyjnych, stanowiących światowy rynek nieruchomości. Nie mniej jednak są one ważnym elementem rozwoju gospodarczego i dobrobytu, szczególnie na rynkach wschodzących. Wycenienie ich w skali globalnej jest prawie niemożliwe, jednak wraz z rozwojem gospodarek i rynków nieruchomości, wykazują one niezwykły potencjał dla przyszłych inwestycji, co przyczyni się do powiększania zasobów nowoczesnych obiektów komercyjnych w przyszłości.
fot. mat. prasowe
Struktura światowego rynku nieruchomości
W tym roku wartość gruntów rolnych i leśnych została po raz pierwszy ujęta w szacunkach Savills i wyniosła około 26 bln USD, z czego około 30% znajduje się w posiadaniu korporacji i inwestorów instytucjonalnych. Większość gruntów rolnych i leśnych jest własnością podmiotów, które nie inwestują a jedynie je eksploatują. Zjawisko to jest szczególnie częste na rynkach wschodzących, gdzie sektor ten cechuje się ogromnym potencjałem inwestycyjnym i możliwością dalszego wzrostu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)