Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2016
2016-01-29 13:06
Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2016 © chris3d - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface IX 2015
Rok politycznych niepewności
Według prognoz formułowanych przez Coface tempo globalnego wzrostu gospodarczego raczej nie będzie zachwycać. Po 2,5 proc. w 2015 roku stajemy przed szansą na osiągnięcie nieco wyższego, ale również słabego poziomu 2,7 proc. Okazuje się bowiem, że czynniki ryzyka, z którymi mierzono się w poprzednich 12 miesiącach nie odejdą w niebyt. Najważniejszym z zagrożeń są napięcia polityczne widoczne zarówno w odniesieni do krajów rozwiniętych, jak i gospodarek wschodzących.
Kluczowe znaczenie dla zaufania wśród przedsiębiorców będą miały wybory prezydenckie w USA, a także, jeśli nie przede wszystkim, groźba „Brexitu”, czyli opuszczenia szeregów UE przez Wielką Brytanię (dwa rozwinięte kraje, które w 2015 r. odnotowały wyższą stopę wzrostu niż strefa euro).
Jeśli chodzi o gospodarki wschodzące, to niepewność ciągle utrzymywać się będzie na Bliskim Wschodzie. Zagrożenie terroryzmem może prowadzić do wzmocnienia ruchów nacjonalistycznych. Według indeksu ryzyka politycznego Coface szczególnie wyróżniają się pod tym względem Turcja i Brazylia, z uwagi na rosnącą polityczną niestabilność w tych krajach w latach 2007–2015, po znacznym pogorszeniu się sytuacji w ich gospodarkach. W przypadku Brazylii, gdzie w 2016 r. należy oczekiwać kontynuacji kryzysu politycznego i recesji, ocena ryzyka kraju została obniżona po raz drugi w ciągu niespełna roku, tym razem do poziomu C.
fot. chris3d - Fotolia.com
Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2016
Kraje zaawansowane: powrót dobrej koniunktury pod presją
Kraje rozwinięte powinny odnotować w 2016 r. umiarkowany wzrost, którego tempo Coface szacuje na 2 proc. Główne obawy dotyczą uzależnienia od cen towarów, chińskiego spowolnienia oraz zmienności na rynkach finansowych.
Trend niskich cen za baryłkę ropy naftowej może utrzymać się w 2016 r. ze względu na nadpodaż tego surowca – wynikającą częściowo z powrotu Iranu na rynek. Kanada, która mocno odczuła ograniczenie inwestycji w sektorze naftowym, skutkujące obniżeniem jej dochodów, została przesunięta z najlepszej kategorii pod względem ryzyka do poziomu A2. Ze spadających cen ropy naftowej skorzystały jednak gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa w niektórych rozwiniętych krajach. Z wyjątkiem Japonii i Włoch niższe rachunki za energię pomogły ożywić inwestycje w firmach. Dotyczy to zwłaszcza Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Japonia jest także jedną z potencjalnych ofiar głębszego niż oczekiwano spowolnienia w Chinach, gdyż 18 proc. japońskiego eksportu trafia właśnie do Państwa Środka. Słabe tempo wzrostu (szacowane na 0,9 proc. w 2016 r.), utrzymujące się ryzyko deflacji i nieunikniona konieczność konsolidacji systemu fiskalnego, uzasadniają przyjęcie negatywnej perspektywy dla obecnej oceny A1 wystawionej Japonii. Negatywna perspektywa nie zaskakuje także w przypadku Hongkongu i Tajwanu, które będą odnotowywały dalszy spadek aktywności po zmniejszeniu się popytu i napływu turystów z Chin.
fot. mat. prasowe
Oceny podwyższone i obniżone
W strefie euro (z oczekiwaną stopą wzrostu 1,7 proc. w 2016 r.) sytuacja firm stopniowo poprawia się. Potwierdzają to statystyki niewypłacalności dla Francji, Niemiec i Włoch (spadek od -3,5 proc. do -5 proc. w ciągu ostatnich 9 miesięcy 2015 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r.), a zwłaszcza dla Hiszpanii (-26 proc.). We Włoszech wsparciem dla tempa wzrostu będzie popyt krajowy wynikający z powrotu zaufania i postępu reform strukturalnych. Z tego względu Coface zdecydował się nadać Włochom ocenę B z perspektywą pozytywną.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)