Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2016
2016-01-29 13:06
Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface IX 2015
Nadmierne zadłużenie firm: nowa bolączka krajów wschodzących
Sytuacja w krajach wschodzących, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat stopy wzrostu zmniejszyły się o połowę (prognoza na 2016 r.: 3,9 proc), komplikuje się jeszcze bardziej z powodu rosnącego zadłużenia firm, na które wpływają zarówno spadek cen towarów, jak i bardzo ekspansywna polityka monetarna po kryzysie spowodowanym upadkiem Lehman Brothers. Na obecnym etapie szkód nie poniosła tylko Europa Środkowa. Węgry (których ocena poprawiła się o jeden poziom, do A4) i Łotwa (ocena B z pozytywną perspektywą) wyróżniają się solidnym tempem wzrostu wspieranym przez konsumpcję w gospodarstwach domowych oraz rosnącym eksportem raczej do innych krajów europejskich niż do Rosji.
Zdaniem ekonomistów Coface do najbardziej zadłużonych należą firmy chińskie. Ich dług stanowi ponad 160 proc. PKB i jest o 60 pkt proc. wyższy w porównaniu z 2008 r. Za Chinami plasują się Turcja (+30 pkt), Brazylia (+17 pkt), Rosja (+14 pkt) i Malezja (+11 pkt). Firmy tureckie, z jedną trzecią długu denominowaną w USD, znajdują się wśród najbardziej narażonych na ryzyko kursowe. Głównym przebłyskiem nadziei w średnim okresie jest wzrost konkurencyjności wynikający z niedawnej deprecjacji walut wschodzących.
W kontekście rosnących czynników ryzyka dla firm Coface obniża o jeden poziom oceny kilku krajów, dla których już wcześniej perspektywa była negatywna. Są to:
Algieria (B) i Gabon (C) , z uwagi na niskie ceny węglowodorów,
RPA (B) , zmagająca się ze spowolnieniem wzrostu i rosnącymi napięciami społecznymi,
Tanzania (C) i Madagaskar (D) , z powodu niepewności politycznej hamującej wzrost.
OCENY:
- A1 stabilna sytuacja ekonomiczna i polityczna w kraju, niewielkie ryzyko niewypłacalności
- A2 pogorszona sytuacja ekonomiczna i polityczna w kraju, niewielkie ryzyko niewypłacalności
- A3 pogorszona sytuacja ekonomiczna wpływająca na pogorszenie zachowań płatniczych firm możliwe znaczne opóźnienia w płatnościach), niewielkie ryzyko niewypłacalności
- A4 wyższe ryzyko niewypłacalności, ale wciąż na poziomie akceptowalnym
- B niestabilna sytuacja kraju, złe zachowania płatnicze, wyższe ryzyko niewypłacalności
- C zła sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju, wysokie ryzyko niewypłacalności
- D bardzo zła sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju oraz bardzo wysokie ryzyko wystąpienia niewypłacalności.
Obserwowane pozytywne zmiany skutkują umieszczeniem kraju na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym i dodaniem do oceny + Obserwowane negatywne zmiany skutkują umieszczeniem kraju na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym i dodaniem do oceny –
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)