Mikro i małe firmy 2015
2016-02-01 13:45
2015 rok kolejnym udanym rokiem dla przedsiębiorców © Robert Kneschke - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polskie mikrofirmy stawiają na rozwój
To już trzeci rok z kolei, w którym Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm pnie się w górę. W minionym roku udało mu się sięgnąć 98,3 pkt, co jest wynikiem o 2 punkty wyższym względem roku ubiegłego oraz o niemal 9 punktów wyższym w porównaniu z 2012 r. Jest to również najwyższy wynik w całej historii badania.Podstawą obliczania wskaźnika jest ocena ostatnich oraz kolejnych 12 miesięcy. Tym razem w obu przypadkach odnotowano poprawę, a wskaźnik wyprzedzający po raz pierwszy przekroczył 100 punktów (100,2 pkt). Godny podkreślenia jest również fakt, iż widać zmniejszającą się różnicę w ocenach poprzedniej i przyszłej sytuacji, co można traktować jako symptom pewnej stabilizacji w ocenie koniunktury przez firmy.
- Wyniki naszego badania pokazują, że to był kolejny dobry rok dla mikro i małych przedsiębiorców na terenie praktycznie całego kraju. Właściciele firm lepiej oceniali sytuację finansową swoich firm. Powody do zadowolenia miały zwłaszcza firmy prowadzące działalność eksportową – zwiększyła się ich liczba i ocena przychodów z eksportu. Pokazuje to, że polskie małe firmy coraz lepiej radzą sobie w konkurencji na rynkach zagranicznych – mówi Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao odpowiedzialny za Pion Bankowości Detalicznej.
Wskaźnik Koniunktury oparty jest o badanie opinii w 8 obszarach, które wpływają na sytuację firmy oraz jej otoczenia. W 2015 roku odnotowano wzrost ocen w każdym z tych obszarów. Największy wzrost (+3 pkt) miał miejsce w zakresie przychodów i wyniku finansowego firmy oraz ocenie sytuacji branży, w której działają. Nieco mniejszy wzrost ocen (+2 pkt) dotyczył ogólnej sytuacji gospodarczej i sytuacji w firmie. Pewnej poprawie uległy również oceny w zakresie długości oczekiwania na zapłatę (wzrost poniżej 1 pkt), zatrudnienia i dostępności do finansowania (+ 1 pkt). Te dwa ostatnie obszary zostały przez przedsiębiorców ocenione najwyżej (101 pkt).
fot. mat. prasowe
Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm
Poprawę wskaźnika koniunktury odnotowano we wszystkich czterech badanych branżach. W przypadku trzech branż wskaźnik jest bliski poziomu 100 punktów: usługi (99,6), produkcja (99,5), budownictwo (99,1). W przypadku handlu wskaźnik koniunktury wynosi 95,6 (wzrost +2,2 pkt w porównaniu z poprzednim rokiem).
fot. mat. prasowe
Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm na tle wzrostu PKB
Po raz pierwszy indeksy dostępności finansowania zewnętrznego (poprzednie i następne 12 miesięcy) przekroczyły poziom 100 pkt.
fot. mat. prasowe
Ocena sytuacji finansowej firmy i sytuacji branży
Dobry dostęp do kapitału przełożył się z kolei na najwyższy dotąd odsetek firm finansujących bieżącą działalność środkami zewnętrznymi (26% badanych). Z finansowania działalności bieżącej kredytem bankowym skorzystało w 2015 r. 25% mikro i 50% małych firm.
Znacząco zmniejszył się odsetek firm, które nie korzystały z kredytu ze względu na koszt finansowania – w poprzednim badaniu taką przyczynę niekorzystania z zewnętrznego finansowania wskazywało 24% ankietowanych, w tym badaniu tylko 7%. O niechęci do zadłużenia mówiło 28% (poprzednio 48%).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)