eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2015

Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2015

2016-02-02 13:15

Koniunktura gospodarcza w Polsce IV kw. 2015

W 2015 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 3,6 proc. ©  taa22 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Według szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w czwartym kwartale 2015 roku tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 3,8 proc. Oznacza to, że w okresie tym odnotowano najwyższe kwartalne tempo wzrostu gospodarczego w latach 2012-2015. Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w okresie od października do grudnia wyniosło 1,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w całym 2015 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 3,6 proc. Było to najwyższe tempo wzrostu gospodarczego od czterech lat. Wyższe tempo wzrostu odnotowano bowiem wcześniej w 2011 roku (5,0 proc.).

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce III kw. 2015

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego, zarówno w całym 2015 roku, jak i w czwartym kwartale był popyt krajowy. Tempo jego wzrostu w całym 2015 roku wyniosło 3,4 proc., z kolei w czwartym kwartale wyniosło ono 4,2 proc. Na wzrost popytu krajowego w tym kwartale największy wpływ miał wzrost spożycia ogółem, które zwiększyło się o 3,7 proc. (w całym 2015 roku o 3,2 proc.).

Tempo wzrostu spożycia indywidualnego, czyli konsumpcji, wyniosło w tym samym okresie 3,4 proc. (3,1 proc. w całym roku). Spośród składowych popytu krajowego najwyższą dynamiką w czwartym kwartale 2015 roku odznaczały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. W okresie tym wzrosły one o 4,8 proc. Jest to wynik nieco lepszy od osiągniętego w trzecim kwartale (4,6 proc.), ale jednak słabszy niż w całym pierwszym półroczu (8,5 proc.). W całym 2015 roku tempo wzrostu wydatków inwestycyjnych wyniosło 6,1 proc.

W ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki, zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2015 roku, był przemysł. Tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle wyniosło w całym roku 5,4 proc. Czwarty kwartał był pod tym względem dla przemysłu najkorzystniejszy w porównaniu z resztą 2015 roku – tempo wzrostu wartości dodanej w przemyśle wyniosło w tym okresie 6,8 proc., z kolei produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się o 6,0 proc. (4,9 proc. w całym roku). W czwartym kwartale odnotowano również najwyższe kwartalne tempa wzrostu w budownictwie i usługach rynkowych. Tempa wzrostu wartości dodanej wyniosły: 5,2 proc. w przypadku budownictwa oraz 3,6 proc w przypadku usług rynkowych. W całym 2015 roku wartości te zwiększyły się odpowiednio o 4,4 i 3,4 proc.

W 2015 roku tempo wzrostu eksportu (w ujęciu rachunków narodowych) było wyższe niż tempo wzrostu importu. W ocenie Instytutu, eksport wzrósł w tym okresie o 5,7 proc., a import o 5,1 proc. Oznacza to poprawę salda handlowego Polski z zagranicą. Obrotom handlowym Polski w 2015 roku sprzyjała stabilizacja kursu złotego względem euro oraz deprecjacja względem dolara amerykańskiego. W czwartym kwartale tempa wzrostu importu i eksportu wyniosły odpowiednio 6,0 oraz 5,5 proc. Średni kurs euro do złotego w kwartale tym wzrósł o 1,8 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem, a średni kurs dolara zwiększył się o 3,4 proc.

Stopa bezrobocia na koniec 2015 roku wyniosła 9,8 proc. Oznacza to jej sezonowy wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z końcem trzeciego kwartału oraz spadek o 1,6 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Warto zauważyć, że po raz ostatni jednocyfrowy poziom bezrobocia w końcu roku odnotowano w 2008 roku. Spadkowi stopy bezrobocia towarzyszył wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce.

Według szacunków IBnGR przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej zwiększyło się w czwartym kwartale o 1,3 proc. (1,0 proc. w całym 2015 roku). Korzystną tendencją na rynku pracy był również wzrost przeciętnych realnych wynagrodzeń brutto. W czwartym kwartale zwiększyły się one o 3,8 proc., a w całym roku o 3,6 proc.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia w Polsce

Stopa bezrobocia pod koniec grudnia znajdowała się poniżej 10 procent.


Średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja, wyniosło w czwartym kwartale 2015 roku -0,6 proc., przy czym na koniec grudnia wyniosło ono -0,5 proc. (w skali roku). Oznacza to, że już szósty kwartał z rzędu odnotowana została deflacja, czyli spadek przeciętnego poziomu cen konsumpcyjnych. Średnioroczny wskaźnik inflacji wyniósł w 2015 roku -0,9 proc. Był to najniższy średnioroczny wskaźnik zmian poziomu cen od początku funkcjonowania w Polsce gospodarki rynkowej. W 2015 roku, w porównaniu do sytuacji sprzed roku, najszybciej spadały ceny transportu (o 8,9 procent), w tym paliwa do prywatnych środków transportu (o 13,5 proc.), odzieży i obuwia (o 4,8 proc.) oraz żywności (o 1,8 proc.).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: