eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajbardziej poszukiwane zawody 2015

Najbardziej poszukiwane zawody 2015

2016-02-04 10:34

Najbardziej poszukiwane zawody 2015

Najbardziej poszukiwane zawody 2015 ©  tunedin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niedobór talentów daje się we znaki - czytamy w corocznym raporcie Manpower. Najbardziej cierpią z jego powodu w Japonii, gdzie aż 83 procent pracodawców zgłasza trudności z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W Polsce odsetek ten jest dużo niższy (41 procent), ale zdecydowanie nie można pominąć milczeniem kłopotów, które dotykają pracodawców w związku ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów oraz techników.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Jak co roku celem, który przyświecał autorom badania „Niedobór talentów”, było wskazanie trudności, jakie towarzyszą pracodawcom w obsadzaniu wakatów oraz sprawdzenie przyczyn, dla których niektóre stanowiska jest tak trudno obsadzić. W tej edycji badania o zdanie zapytano niemal 42 tys. respondentów, reprezentujących 42 kraje, w tym również reprezentatywną grupę 750 osób z Polski. Były to osoby, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach.

Z raportu ManpowerGroup wynika, że w naszym kraju trudności z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników imają się 41% pracodawców. W porównaniu z poprzednią edycją badania, odsetek ten wzrósł aż o 8 punktów procentowych. To dobitny dowód na to, że problem niedoboru pracowników nie został zażegnany. Do tego, polski wynik przewyższa zarówno średnią globalną (38%), jak i średnią dla regionu EMEA, która wynosi 32%.
– Zjawisko niedoboru talentów obserwujemy i badamy w ManpowerGroup od dekady. W Polsce obecnie problem ten narasta, a procent pracodawców, którzy mają trudności z pozyskiwaniem pracowników jest najwyższy od czterech ostatnich lat, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Można spodziewać się, że obecny rok przyniesie nasilenie deficytu pracowników. Bezrobocie spada i rynek pracy przechyla się w kierunku kandydata, o którego z kolei coraz trudniej jest pracodawcom. Pomimo narastających problemów w pozyskaniu pracowników, nie wszystkie firmy są przygotowane na to, by zapobiec negatywnym skutkom zjawiska. Prawdziwą wartością firm są ludzie, a ich brak będzie skutkował osłabieniem konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. Uzupełnienie niedoboru talentów ma więc kluczowe znaczenie dla przyszłej sytuacji pracodawców i kondycji ich przedsiębiorstw, – dodaje Iwona Janas.

fot. mat. prasowe

Skala problemów z obsadzaniem etatów w Polsce i na świecie ze względu na brak dostępnych talentów

Polsce trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach to problem 4 na 10 pracodawców.


W Polsce nadal najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. To grupa zawodowa, w skład której wchodzą m.in. mechanicy, elektrycy, hydraulicy, spawacze, stolarze, tokarze, kucharze, drukarze, murarze, cieśle, monterzy, elektromonterzy, szwaczki, operatorzy wózków widłowych, itp. Wyniki raportu wskazują na stały i istotny problem pracodawców z pozyskiwaniem kandydatów na tego typu stanowiska. W ciągu ośmiu lat prowadzenia badania w naszym kraju, prawie zawsze rozpoczynali oni listę i tylko raz, w 2012 r., zajęli na niej drugą pozycję, ust ępując miejsca inżynierom.

Na drugim miejscu, podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, znaleźli się inżynierowie. Wyniki badania wskazują na stały i rosnący problem polskich firm z pozyskiwaniem kandydatów z tym wykształceniem. Wśród trudnych do obsadzenia w Polsce zawodów byli oni prawie zawsze w pierwszej czwórce, ciesząc się od lat bardzo dużym zainteresowaniem pracodawców.

Trzecią pozycję zajmują technicy, którzy awansowali na nią z ubiegłorocznego miejsca ósmego. Na czwartym plasują się pracownicy działów IT. To grupa, która od kilku ostatnich lat konsekwentnie pnie się w górę, wskazując na pogłębianie się niedoboru w profesjach z tego obszaru. Na piątej i szóstej pozycji znaleźli się kierowcy oraz operatorzy produkcji/ maszyn. Po dwóch latach nieobecności na listę wrócili pracownicy księgowości i finansów – pozycja siódma, a po rocznej przerwie znaleźli się na niej ponownie członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla - pozycja ósma. Na miejscu dziewiątym mamy natomiast przedstawicieli handlowych. Utrzymanie się popytu na tych pracowników jest dowodem na to, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, a o przewadze decydują nie tylko produkty, ale też potencjał sprzedażowy firm. Dziesiątkę najbardziej poszukiwanych kandydatów zamykają niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. Spadli oni o jedną pozycją w stosunku do wyników poprzedniej edycji badania, wracając na swoje miejsce sprzed dwóch lat.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: