eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrognoza ekonomiczna 2016 wg Euler Hermes

Prognoza ekonomiczna 2016 wg Euler Hermes

2016-02-03 12:15

Prognoza ekonomiczna 2016 wg Euler Hermes

Prognoza ekonomiczna 2016 wg Euler Hermes © enterlinedesign - Fotolia.com

Jak wynika z najświeższych prognoz Euler Hermes, skala wzrostu światowego PKB pozostaje dość ograniczona. Dlatego też główne czynniki aktywności ekonomicznej zostały nazwane przez ekspertów „siedmioma krasnoludkami globalnego wzrostu”.

Przeczytaj także: Gospodarka światowa i polska w 2050 roku

Na skróty


  • Euler Hermes prognozuje, że w nadchodzących latach wzrost nie zdoła przekroczyć 3%. O wyraźnym przyspieszeniu na razie nie będzie więc mowy. Przewidywany wzrost PKB to 2,8% w 2016 oraz 3% w 2017 roku.
  • Siedem głównych czynników aktywności ekonomicznej będzie utrzymywało się na niskim poziomie, a ich pozytywne efekty mogą być widoczne jedynie w odniesieniu do spółek.
  • Kraje rozwinięte mają szanse na wzrosty zakresie handlu, w bieżącym roku ma on sięgnąć +0,9% pod względem wartości, wzrost będzie również w segmencie inwestycji prywatnych.
  • Na największe ryzyko narażone będą rynki wchodzące, które w największym stopniu dotykają zawirowania w Chinach, skutkujące spadkiem wartości własnych walut podwyżki stóp procentowych wprowadzanych przez Fed oraz niskie ceny surowców.
  • Pierwszy raz od 2009 toku liczba upadłości firm zwiększy się w skali globalnej o +1%.

Według Euler Hermes, światowego lidera ubezpieczeń należności handlowych, w 2016 roku światowe PKB wzrośnie o zaledwie 2,8%, a 3% osiągnie dopiero w 2017. W najnowszym raporcie poświęconym prognozom ekonomicznym, zatytułowanym „The seven dwarfs of global growth” („Siedmiu krasnoludków światowego wzrostu”), dział analiz gospodarczych zidentyfikował i przeanalizował tendencje w zakresie handlu, konsumpcji, inwestycji, a także inne czynniki kluczowe dla wzrostu PKB w 2016.
– Dobra wiadomość jest taka, że w zaawansowanych gospodarkach wreszcie mamy do czynienia z ponownym przebudzeniem inwestycji prywatnych, które mogą wspierać ich wzrost – mówi Ludovic Subran, Główny Ekonomista Euler Hermes. – Wzrastające obroty, coraz lepsza rentowność spółek, niższy koszt kapitału oraz zgromadzone przez nie oszczędności mogą być źródłem pozytywnego zaskoczenia w Europie. W USA natomiast spadek inwestycji w sektorze ropy naftowej i gazu jest trudny do zrekompensowania przez branże nieenergetyczne. Po odnotowanym w 2015 spadku liczby upadłości firm o -5%, na bieżący rok prognozowany jest ich wzrost o +1% w skali roku, co będzie pierwszym jego zwiększeniem od 2009 roku.

Autorzy raportu podkreślają rosnącą rozbieżność między rynkami wchodzącymi a gospodarkami krajów wysokorozwiniętych. Ograniczona poprawa sytuacji w gospodarkach zaawansowanych (+2,1%) kontrastuje ze wzrostem wyników rynków wschodzących o +4% w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W krajach dotkniętych recesją, takich jak Rosja czy Brazylia, nadal widoczne będą spadki, lecz ich na mniejsza skalę. Na pozostałych rynkach wschodzących zauważalny wzrost nadal będzie jednak niższy od wieloletniego trendu – szczególnie na tych będących pod wpływem sytuacji w Chinach, narażonych na efekty podwyżek stóp procentowych przez Bank Rezerw Federalnych USA oraz wrażliwych na ceny surowców.

Euler Hermes zidentyfikował siedem czynników, które odpowiadają za ograniczony stopień poprawy (i nadal niepewnej) sytuacji w światowej gospodarce w nadchodzących miesiącach.

1) Uśpiony handel: Euler Hermes prognozuje na 2016 wzrost światowego handlu o +0,9% pod względem wartości oraz +3,7% pod względem wolumenu; dla porównania, w każdym roku z okresu 2000-2010 było to +6%. Po pierwszym spadku wartości od 2009 (światowy handel uległ zmniejszeniu o -9% w 2015 roku z powodu niższych cen towarów oraz gwałtownych spadków kursów walut), w handlu mają miejsce znaczące korekty strukturalne:
  • skróceniu ulegają łańcuchy wartości, ponieważ rozwój technologii oraz rosnący poziom wynagrodzeń powoduje zmniejszenie przewagi krajów Azji i Europy Środkowo-Wschodniej, w których ulokowane są fabryki
  • przestawienie Chin z przemysłu na usługi powoduje zmniejszenie możliwości sprzedaży dla dostawców towarów nieprzetworzonych (surowców), jak i półproduktów.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: