Rosną wydatki na wojsko
2016-02-08 11:03
Przeczytaj także: Polski grafen idzie do wojska
Opracowanie autorstwa Deloitte przygląda się 20 największym globalnym oraz amerykańskich firmom, które prowadzą działalność w sektorze lotniczo-obronnym. Z analizy wynika, że w 2014 roku światowe wydatki na obronność sięgnęły 1,75 bln dolarów, za co w 34 proc. odpowiadał budżet obronny USA. Jak się jednak okazuje, nie tylko USA zwiększa wydatki na wojsko.Tym tropem poszły wcześniej także Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indie, Chiny czy Rosja i inne światowe potęgi. Także w polskim budżecie wydatki te zwiększono z 1,95 proc. do 2 proc. PKB*, jednocześnie rząd podtrzymuje deklaracje wydania 130 mld zł na modernizację armii do roku 2022. Dodatkowo na poprawę kondycji globalnego sektora obronnego wpłynęło rosnące zagrożenie międzynarodowe, w tym konieczność walki, z tzw. państwem islamskim i atakami terrorystycznymi i stabilny wzrost globalnego PKB” – wyjaśnia Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu, Ekspert ds. przemysłu obronnego, Deloitte.To sprawiło, że udało się zahamować tendencję spadkową i w 2016 roku przychody sektora obronnego w skali globalnej mają wzrosnąć o 2,7 proc.
fot. Tata2anka - Fotolia.com
Rosną wydatki na wojsko
Rząd podtrzymuje deklaracje wydania 130 mld zł na modernizację armii do roku 2022.
Jak wskazuje raport Deloitte należy spodziewać się wzrostu popytu, a tym samym sprzedaży wozów opancerzonych, amunicji, czujników elektrycznych, cybertechnologii, narzędzi wywiadu, systemów poprawiających precyzję ataku, a także statków i samolotów patrolowych.
„W obszarach tych mamy olbrzymi potencjał rozwoju. Mam na myśli przede wszystkim produkcje wozów opancerzonych z pełnym uzbrojeniem i wyposażeniem elektronicznym, produkcje amunicji i statków. Rownież cybertechnologie i narzędzia wywiadu to pola, w których Polska Grupa Zbrojeniowa powinna istotnie zaznaczyć swoją obecność. Wymaga to, rzecz jasna realizacji kolejnych etapów konsolidacji, w tym optymalizacji produkcji oraz skutecznego udziału w programie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Pozwoli to nie tylko na zbudowanie rezerw inwestycyjnych, ale również na stworzenie i pozyskanie technologii, jak też przygotowanie silnej pozycji eksportowej” – zauważa prof. Tomasz Siemiatkowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA.
fot. mat. prasowe
Rządowe wydatki na obronność w 2014 roku (mld USD)
W 2014 roku największe wydatki na obronność poniosły Stany Zjednoczone, za nimi uplasowały się Chiny.
Oprócz tego, firmy z sektora obronnego będą starały się zwiększać swoje przychody poprzez eksport, aktywność na rynku fuzji i przejęć, jak również wprowadzanie innowacyjnych produktów. Tylko same amerykańskie firmy reprezentujące tę branżę zwiększyły eksport swojej produkcji od 2010 roku o 118,2 proc. Z kolei wartość transakcji na globalnym rynku M&A w sektorze obronnym wyniosła w 2015 roku 54,6 mld dolarów. Dla porównania rok wcześniej było to 9,65 mld dolarów.
![Deloitte: rośnie produkcja samolotów i wydatki na obronność [© Guido Vrola - Fotolia.com] Deloitte: rośnie produkcja samolotów i wydatki na obronność](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wydatki-na-obronnosc/Deloitte-rosnie-produkcja-samolotow-i-wydatki-na-obronnosc-226463-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)