Zagrożenia internetowe: już wiadomo, ile zarabiają hakerzy
2016-02-06 00:20
Ataki hakerskie © fot. mat. prasowe
Ataków internetowych z roku na rok przybywa – zagrożone są nie tylko korporacje, ale i osoby indywidualne. Wydaje się więc, że jest to niezwykle intratne zajęcie. Okazuje się jednak, że zarobki hakerów nie są tak imponujące, jak można by przypuszczać.
Przeczytaj także: Cyberataki: Polska w czołówce zagrożonych krajów europejskich
Około 72% hakerów twierdzi, że nie będzie tracić czasu na atak, który nie będzie szybko dostarczał informacji o wysokiej wartości, podczas gdy 73% utrzymuje, że poluje na łatwe i „tanie” cele. Sprawny technicznie napastnik spędzi około tygodnia nad atakiem (około 209 godzin) i mniej więcej po takim czasie zrezygnuje, jeśli nie uzyska oczekiwanych wyników.W tej chwili sam atak na organizację z doskonałą infrastrukturą bezpieczeństwa IT trwa około 147 godzin, gdy dla „typowo” zabezpieczonych sieci atak trwa tylko 70 godzin. Prawie ¾ ankietowanych uznało, że atakując zaprzestanie swoich działań, jeśli organizacja jest bardzo dobrze zabezpieczona. Dodatkowo koszt zorganizowania ataków w ostatnim czasie zmalał, co wpłynie na ich większą częstotliwość. Wśród 52% respondentów, którzy uważają, że koszt ataków zmniejszył się, 67% jest zdania, że wzrosła liczba exploitów i luk. 52% przyznaje, że umiejętności atakujących uległy poprawie, a 46% zgadza się, że poprawie uległy także narzędzia hackerskie.
Inwestując w zabezpieczenia nowej generacji oraz w profilaktykę (np. edukacja pracowników) można oczekiwać zwrotu w inwestycję poprzez przerywanie ataków, zanim zostaną zakończone – Mówi Larry Ponemon, prezes i założyciel Instytutu Ponemon, który przeprowadził powyższe badania.
Ale co motywuje do ataków nawet nieudanych? 62% odpowiada typowo – pieniądze. Wyniki pokazują, że zarobki cyberprzestępców sięgają 28744 dolarów rocznie za około 705 godzin spędzonych na przygotowywaniu i przeprowadzaniu ataków. Badanie ujawniło, jak ważnym elementem, który jest pomijany w artykułach o włamaniach i wyciekach danych, jest motywacja ekonomiczna – ile tak naprawdę warte są wykradzione dane.
fot. mat. prasowe
Ataki hakerskie
Informacje o badaniu
Badania zostały przeprowadzone w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych na 10 332 osobach, a 79% respondentów przyznało, że są powiązani ze społecznością atakujących i posiadają umiejętności hakerskie.
Przeczytaj także:
Hakerzy omijają polskie firmy?
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
hakerzy, cyberprzestępcy, zarobki cyberprzestępców, zagrożenia internetowe, ataki hakerskie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)