Wyjazdy turystyczne 2015
2016-02-08 11:59
Wyjazdy turystyczne 2015 © BlueOrange Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wakacje 2015 według polskiego podróżnika
Jak odpoczywaliśmy
Miniony rok pod względem plag, których doświadczyła branża turystyczna, można porównać z sytuacją z 2012, kiedy to przetoczyła się fala upadłości biur podróży. W ubiegłym roku bankructwo dotknęło wprawdzie tylko jedno duże biuro – Alfa Star i jedno mniejsze – Intertour, ale branżę zdestabilizowały przede wszystkim zamachy terrorystyczne, wymierzone w turystów w Tunezji i Egipcie oraz antyterrorystyczna ofensywa w Turcji, co stało się źródłem przesadzonych reakcji polskiego MSZ. Zwłaszcza w ostatnim wypadku zaprotestowała oficjalnie Polska Izba Turystyki, co było zdarzeniem bez precedensu.
Wszystkie te wypadki zaskakiwały branżę w szczycie sezonu, nie dając jej wiele czasu na reakcję. Tym bardziej należy uznać, że oferta przygotowana na lato była na-prawdę ogromna. Dlaczego? Bo średni wzrost kosztów rezerwacji był symboliczny, podobnie jak symboliczne były zmiany dotyczące standardu hoteli i rodzaju wyżywienia.
Duża w tym również zasługa turystów… rosyjskich. Ich mniej lub bardziej odgórnie nakazana absencja w kurortach tureckich i bułgarskich spowodowała, że cenowo były one niemal ekwiwalentne do obiektów w Tunezji, gdzie dwukrotnie zawieszano wyloty, oraz Egiptu, gdy kilka czołowych touroperatorów umożliwiło bezkosztową zmianę rezerwacji na inne kierunki.
Warte podkreślenia jest to, że w obliczu tylu niekorzystnych zdarzeń ostatecznie liczba turystów, wyjeżdżających za granicę z biurami podróży, wzrosła o ponad 9 proc. Niemal dokładnie taki sam wzrost nastąpił w burzliwym dla branży 2012 roku. Wówczas jednak turyści zmieniali touroperatorów, w 2015 natomiast – kierunki wa-kacyjnych wyjazdów za granicę.
SZCZEGÓŁY
Termin wylotu
Ruch turystyczny w czerwcu, lipcu sierpniu to zarazem trzy frekwencyjne rekordy dekady. Jeśli dodamy do tego poziom wyjazdów w maju i wrześniu, bliski podobnych rekordów, to widać wyraźnie jak bardzo utrwala się wśród polskich turystów model szeroko rozumianych letnich wakacji (czerwiec – wrzesień) za granicą.
W tym czasie z biurami podróży wylatuje od dwóch lat przeszło 70 proc. turystów. Statystyki rezerwacyjne pokazują długoletnią tendencję do rozciągania się letniego sezonu. Ta fala od wielu sezonów wzbiera już w czerwcu i opada dopiero we wrześniu. Co charakterystyczne, w 2015 mocno potwierdził się trend, że poza letnim wysokim sezonem (lipiec – sierpień) turyści od 2013 roku preferują wyjazd za granicę raczej w czerwcu niż wrześniu. Do tego czasu przewaga wrześniowych wakacji nad czerwcowymi wynosiła mniej więcej 4 punkty procentowe.
fot. mat. prasowe
Termin wylotu
To ważna informacja dla branży, która jak się wydaje, już rok wcześniej zauważyła tę tendencję. Stąd znów, jak w 2014, mieliśmy do czynienia z dużą podażą i sporymi przecenami czerwcowych wycieczek.
Bardzo wyraźny spadek wyjazdów w grudniu w stosunku do lat ubiegłych to tzw. efekt Paryża. Po zamachu terrorystycznym w stolicy Francji oraz groźbach ataków w europejskich stolicach w sylwestrową noc turyści znacznie wstrzemięźliwej podeszli do pomysłu świętowania Nowego Roku pod chmurką w europejskich
metropoliach.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)