Wyjazdy turystyczne 2015
2016-02-08 11:59
Przeczytaj także: Wakacje 2015 według polskiego podróżnika
Typ dojazdu
Albo kilka godzin w samochodzie nad Bałtyk albo tyle samo samolotem nad Morze Śródziemne – turyści doskonale potrafią skalkulować nie tylko ogólny koszt wakacji ale i to ile czasu zabierze nam dotarcie do celu. Samolot jako wakacyjny środek transportu to wygoda a nie .ekstrawagancja podrażająca znacznie koszt urlopu. Na wakacjach liczy się bowiem przede wszystkim wygoda i ta zasada dotyczy też szybkiego dotarcia do celu podróży.
W ciągu ostatnich lat coraz mniej turystów chce jechać na wakacje własnym samochodem – w ciągu lat ich odsetek spadł trzykrotnie a niewielki wzrost w stosunku do 2014 roku można wytłumaczyć zmianami rezerwacji wśród rezygnujących z wakacji w Tunezji, którzy chcąc utrzymać standard wypoczynku, decydowali się na podróż po Europie samochodem.
Dojazdy własne to domena wypraw narciarskich, kiedy oprócz osobistych rzeczy trzeba zabrać również ekwipunek i nierzadko – jedzenie (Polacy wciąż preferują bowiem wyjazdy na narty do apartamentów). W ten sposób na stoki dociera przeszło 8 na 10 narciarzy i snowboarderów.
fot. mat. prasowe
Typ dojazdu
W ciągu ostatnich lat coraz mniej turystów chce jechać na wakacje własnym samochodem
Podsumowanie
To był jeden z cięższych sezonów dla branży. Wiele tragicznych ataków terrorystycznych na turystów, które zaczęły się w marcu a nasiliły w szczycie letnich wakacji, kładło się cieniem na bezpieczeństwie podróżowania. Jednak turyści nie rezygnowali z zagranicznych wyjazdów a biura podróży potrafiły przygotować na tyle bogatą ofertę, że przy zbliżonym standardzie wypoczynku urlopy Polaków nie były znacząco droższe, choć nierzadko miały miejsce w innych miejscach niż uprzednio zaplanowane. A i sami turyści nie rezygnowali z zagranicznych wakacji – mimo tak niesprzyjających okoliczności z biurami podróży wyjechało ich ponad 9 proc. więcej niż rok wcześniej.
Niespodzianką nie był fakt, że najpopularniejszym krajem wśród polskich turystów była Grecja, ale skala popularności kierunku, który nie jest całoroczny, jak Egipt. Ten z kolei jest w odwrocie jeśli chodzi o zainteresowanie polskich turystów, z powodu zdarzeń w Tunezji, które rykoszetem odbiły się na Egipcie, ale potem i ataków terrorystycznych również w tym kraju.
Wielcy beneficjenci niepokojów w krajach arabskich to Hiszpania, Bułgaria i Włochy. Turyści na nowo odkrywali słoneczną Italię, bo być może wakacje były tam trochę droższe, ale za to bezpieczne. Po raz pierwszy to kobiety a nie mężczyźni częściej płaciły za wakacje. Dotychczas tę tendencję było widać jedynie w analizie ruchu internetowego w serwisie Travelplanet.pl, teraz potwierdziły ją statystyki sprzedażowe.
Systematyczny wzrost popularności wczesnych rezerwacji to pogłębiająca się tendencja. Jak się wydaje, tu wybory dokonywane są znacznie dogłębniej niż w systemie last minute. Turyści rezerwujący wcześnie wakacje mają daleko bardziej skonkretyzowane plany co do kraju, konkretnego miejsca czy nawet hotelu, w którym chcą wypoczywać a to wszystko otrzymają za taką samą cenę jak w wypadku zdawania się na loterię last minute, czyli wyjazd tam, gdzie zostały jeszcze wolne miejsca.
Warto zauważyć, że od 2006 roku średni koszt rezerwacji wzrósł o niecałe 14 proc. O tyle więcej turyści płacą jednak za znacznie wyższy standard wypoczynku i to znacznie częściej w zwyczajowo najdroższych okresach sezonu turystycznego. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w Polsce (wg ZUS) wzrosło z 2477 zł do 3895 zł (w III kwartale 2015) a więc o ponad 57 proc. Zagraniczne wakacje są dla polskich turystów dobrem coraz bardziej dostępnym.
![MSZ nie przestraszył Polaków. Wycieczki do Grecji ciągle popularne MSZ nie przestraszył Polaków. Wycieczki do Grecji ciągle popularne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wakacje/MSZ-nie-przestraszyl-Polakow-Wycieczki-do-Grecji-ciagle-popularne-161194-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)