5 najważniejszych systemów Big Data na świecie. Kto wie o nas najwięcej?
2016-02-09 10:48
Przeczytaj także: Yahoo, Microsoft i Google ignorują prawa człowieka?
4) Microsoft
Gigant z Redmond również może pochwalić się własną platformą DMP. I to nie byle jaką. Niezależna firma analityczna Gartner w swoich raportach „Magic Quadrants” twierdzi, że to właśnie rozwiązania chmurowe autorstwa Microsoft, pozwalające przetwarzać dane i zarządzać nimi w chmurze obliczeniowej (jak np. Azure czy SQL Server), zaliczają się dziś do jednych z najskuteczniejszych sposobów szyfrowania cyfrowych informacji dostępnych na rynku. Firma z Redmond, jako pierwsza na świecie, wdrożyła również międzynarodową normę przetwarzania danych w chmurze publicznej i jako jedyna legitymuje się certyfikatem ISO 27018, gwarantującym bezpieczne i przejrzyste zasady ochrony poufności danych.
Microsoft nie ukrywa, że cloud computing i Big Data to klucz do zrozumienia jego aktualnej strategii biznesowej. Satya Nadella, CEO Microsoft, mówi otwarcie, że strategia jego firmy opiera się właśnie na rozwijaniu rozwiązań chmurowych oraz technologii mobilnych, w myśl zasady: „Cloud-first, mobile-first”. Najwyraźniej te działania wychodzą firmie Billa Gatesa na zdrowie, ponieważ z chmury obliczeniowej Microsoft korzysta dziś ponad 80 proc. firm z listy Fortune 500. Dlatego nie powinien chyba dziwić fakt, że to właśnie na chmurze Microsoft zarabia dzisiaj krocie: przychody z cloud computingu w przypadku firmy Nadelli stanowią prawie 30 proc. całościowego przychodu Microsoftu i przekroczyły już 8 mld dolarów. CEO Microsoft nie zamierza jednak zwalniać tempa i mówi:
– Robimy ogromne postępy, chcąc osiągnąć nasz cel, czyli 20 miliardów USD w rocznym komercyjnym przychodzie z chmury, który obecnie przekracza 8,2 miliardy dolarów.To może się udać, ponieważ w kwietniu zeszłego roku Microsoft przejął Revolution Analytics, dostawę platformy Revolution R Enterprise (RRE), na której oparła swój nowy produkt, nazywając go „Microsoft R Server”. To open source’owa platforma, która opiera się na dość popularnym języku programowania „R”. Jej głównym odbiorcą ma być biznes.
Z kolei Joseph Sirosh, Corporate Vice President w Microsoft, podczas konferencji PASS Summit 2015 bardzo mocno podkreślał, że to właśnie za sprawą rozwiązań takich jak cloud computing oraz analityki danych w chmurze obliczeniowej wkraczamy w „epokę danych”. Według szacunków ekspertów rynku, na które powoływał się Sirosh, do 2025 wielkie zbiory danych (Big Data) będą przechowywane niemal wyłącznie w chmurze obliczeniowej i tym samym całkowicie zdominują rynek, wypierając z niego inne (klasyczne) metody przechowywania danych na lokalnych (firmowych) serwerach.
5) Cloud Technologies
Polacy również należą do grona największych graczy rynku platform zarządzania danymi, a jednocześnie – do głównych innowatorów w tej dziedzinie. Behavioralengine.com to platforma DMP autorstwa warszawskiej firmy Cloud Technologies, która jest również najszybciej rosnącą spółką na giełdzie NewConnect. Warszawscy programiści rozpoczęli prace nad tą platformą już w 2011 roku, jeszcze jako mały startup, gdy w Polsce o Big Data mało kto słyszał i niewielu widziało sens w analityce cyfrowych informacji, ani marketingu z wykorzystaniem danych. Po kilku latach behavioralengine.com stał się największym zbiorem samo-uczących się danych o internautach w Europie Środkowo-Wschodniej, który zaopatruje w dane samego Google’a. Obecnie platforma skonstruowana przez warszawskich badaczy danych przetwarza dziennie ponad 5 TB informacji i monitoruje 0,5 mln witryn. W jej zasięgu znajduje się aż 70 mln urządzeń i 20 mln realnych użytkowników. Oznacza to, że zaprogramowana przez Cloud Technologies „myśląca maszyna danych” zna zachowania i preferencje praktycznie każdego polskiego internauty.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)