Mocne hasła internetowe – podstawa, o której zapominamy
2016-02-08 13:27
14% użytkowników sieci stosuje tylko jedno hasło © vchalup - Fotolia.com
Internauci lekceważą zagrożenia ze strony cyberprzestępców i nie dbają wystarczająco o zabezpieczenie swoich kont za pomocą mocnych haseł. 14% użytkowników sieci stosuje tylko jedno hasło, a zaledwie 38% dba o silne, odrębne dla każdego konta hasła. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab.
Przeczytaj także: CERT: ponad ćwierć miliona zainfekowanych komputerów na dzień
Poziom ryzyka nie jest znacząco niższy w przypadku tych, którzy wykorzystują tylko kilka haseł dla większej liczby kont (36%), oraz tych, którzy wykorzystują różne wariacje tego samego schematu hasła (12%). Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że według innego badania Kaspersky Lab jeden na 10 użytkowników wymyśla hasła o długości poniżej ośmiu znaków, podczas gdy 12% nie stara się, aby ich hasła były trudniejsze do odgadnięcia poprzez wykorzystywanie np. wielkich liter, kombinacji liczb i liter, znaków interpunkcyjnych oraz innych podobnych sztuczek.Badanie ukazało również, że klienci narażają swoje bezpieczeństwo, przechowując hasła w łatwo dostępnych lub niezabezpieczonych miejscach. Ponad połowa (57%) respondentów przyznała, że zapisała swoje hasła na kartce, w telefonie, w plikach tekstowych na komputerze lub w przeglądarce. A kiedy przeglądarka proponuje zapisanie loginu i hasła, jedna trzecia (36%) zgadza się na to, ułatwiając tym samym życie cyberprzestępców lub nieuczciwych osób, które mogą przejąć ich urządzenie.
Tę niefrasobliwość w stosunku do haseł wielu użytkowników tłumaczy tym, że nie przechowuje żadnych poufnych informacji na swoich komputerach. Takie przekonanie żywi 27% respondentów, nie zdając sobie sprawy, że hasła i loginy są ulubionym celem cyberprzestępców.
fot. vchalup - Fotolia.com
14% użytkowników sieci stosuje tylko jedno hasło
Niestety wiele osób nie zdaje sobie w pełni sprawy ze skali zagrożeń internetowych i nie traktuje wystarczająco poważnie ochrony swoich danych osobistych online, znacznie zwiększając ryzyko ich utraty — wyjaśnia David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab. – Mocne hasła, różne dla każdego konta, stanowią podstawowy element ochrony tożsamości cyfrowej, dlatego warto poświęcić chwilę i przygotować własny mechanizm generowania haseł, których nie da się łatwo złamać, ale można je łatwo zapamiętać. Istnieją również specjalne programy, które ułatwiają tworzenie i przechowywanie haseł.
Stosowanie haseł może znacznie ułatwić narzędzie Kaspersky Password Manager, które wchodzi w skład Kaspersky Total Security – multi-device. Kaspersky Password Manager tworzy mocne hasła, przechowuje je w bezpiecznym miejscu i automatycznie synchronizuje i wpisuje je na wszystkich urządzeniach użytkownika.
Przeczytaj także:
5 wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo w sieci
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, bezpieczne hasła, hasła internetowe, mocne hasła, bezpieczeństwo internetowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)