eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWakacje 2016: media pogrążają biura podróży?

Wakacje 2016: media pogrążają biura podróży?

2016-02-10 11:37

Przeczytaj także: Wakacje 2016: koniec z tańszą Portugalią?


4. Spekulacje i domysły wokół LOT-u


Niedawno poznaliśmy informacje podane przez Ministra Skarbu o bardzo złych wynikach naszego narodowego przewoźnika, chociaż wcześniej politycznie poprawne media rozpisywały się o dużym sukcesie programu jego restrukturyzacji. Okazało się, że wynik na działalności podstawowej jest o 150 mln złotych gorszy niż planowany, a strata netto wyniosła około 250 mln złotych. LOT wymaga niewątpliwie szybkiego ratunku, co jednak nie będzie takie łatwe, ponieważ zgodnie z prawem kolejne wsparcie LOT- u publicznymi pieniędzmi będzie mogło nastąpić dopiero po 10 latach.

Zapewne dlatego zaczynają się pojawiać zupełnie niecodzienne pomysły z których na razie przewagę medialną zdobywa koncepcja połączenia LOT-u z którąś ze spółek kolejowych np. PKP Intercity. Jeszcze ciekawszy jest bardziej fantastyczny pomysł (choć chyba też bardziej sensowny) połączenia LOT-u z rentowną spółką lotniczą Enter Air, przeprowadzenie podwyższenia kapitału poprzez giełdową emisję akcji oraz gruntowna reorganizacja tak powstałej spółki.

Zapewne światło dzienne ujrzy w kwestii naszego narodowego przewoźnika jeszcze niejeden pomysł lub plotka, a sam temat będzie bardzo wdzięcznym polem do wielu ciekawych materiałów i publikacji.

5. Niepokojów o koniunkturę w branży ciąg dalszy


Trudno się dziwić niepokojom biur agencyjnych o dalszą przyszłość w obliczu coraz to nowych informacji, z których większość wydaje się dla nich niekorzystna. Przedłużające się zagrożenia powodowane przez terroryzm, nierozwiązana kwestia uchodźców i migracji, przejęcia multiagentów przez silnych inwestorów, czy informacje o możliwym wcześniejszym dostarczeniu tanim liniom (nawet o 6 miesięcy) nowoczesnych samolotów, a na koniec jeszcze zagrożenia dla światowej gospodarki, mogą powodować obawy odnośnie dalszej koniunktury w agencyjnym biznesie. Jednak wymienione elementy nie stanowią nawet łącznie nazbyt istotnego zagrożenia dla przyszłości turystyki wyjazdowej.

Do poważniejszych należy prawdopodobnie nadciągająca kolejna faza spowolnienia gospodarki światowej, w której to kwestii wskazuje się na spowolnienie gospodarki Chin, które rzekomo podają nieprawdziwe dane odnośnie jej stanu. Mnożą się spekulacje czy Chiny rosną rzeczywiście w tempie 7 procent rocznie, czy może o połowę niższym i czy pociągną gospodarkę światową na dno, jak sugeruje znany guru inwestorów George Soros. Zamiast amatorskich spekulacji czy wyniki Chin są prawdziwe, czy nie TravelDATA proponuje przyjrzenie się rezultatom gospodarek ich bliskich partnerów. Taiwan przeżywa właśnie niemal bezprecedensowe załamanie wzrostu. Dynamika tamtejszego PKB, które jeszcze niedawno przekraczała 4 procent właśnie spadła do wielkości poniżej zera. Spadki u innych sąsiadów nie są wprawdzie aż tak spektakularne, ale wskazuję jednak, że trendy są rzeczywiście istotnie niekorzystne.

Nasza gospodarka powinna sobie poradzić


Tyle tylko, że na naszą gospodarkę wpływ ten może być ograniczony. Wbrew większości europejskich źródeł koncepcje obecnego rządu wcale nie muszą rozregulować gospodarki. Bliżsi prawdy mogą być przywiązani do konsumpcjonizmu jako źródła wzrostu Amerykanie. Wspieranie spożycia poprzez dalszy wzrost płac realnych (spada bezrobocie) i program 500+ może równie dobrze spowodować awans Polski na tle gospodarek innych krajów. Wtedy obie tendencje się zniosą i solidny wzrost będzie nadal kontynuowany .TravelDATA przewiduje nawet widoczne przyspieszenie ogólnych wskaźników sprzedaży detalicznej w pierwszym półroczu, co powinno się przełożyć również na wzrost konsumpcji usług turystyki wyjazdowej, której zaszkodzić może jedynie dalsza kontynuacja (w istotnej skali) zagrożeń o charakterze terrorystycznym lub podobnym.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: