Wakacje 2016: media pogrążają biura podróży?
2016-02-10 11:37
Przeczytaj także: Wakacje 2016: koniec z tańszą Portugalią?
Biura agencyjne nie muszą przegrywać z komputerem domowym
Groźniejszym perspektywicznie zjawiskiem dla biur agencyjnych jest widoczna tendencja do oddawania przez nich pola komputerom domowym, które w zeszłym roku wygenerowały około 50 procent wzrostu. Dzieje się tak pomimo faktu, że w wielu krajach Europy Zachodniej zjawisko takie nie występuje lub występuje w skali stosunkowo niedużej. Dzieje się tak również dlatego, że nasi agenci nie wykorzystują (lub nie zdają sobie z tego sprawy) licznych atutów, które pozwoliłyby na uzyskanie przewagi (czyli coś w rodzaju wartości dodanej) wobec wypraw organizowanych w zaciszu domowego gabinetu. Jest to jednak temat na oddzielne rozważania, ale tym niemniej sytuacja nie wygląda dla biur agencyjnych - i przy okazji dla większości touroperatorów - wcale tak pesymistycznie, jak zdaje się to wskazywać obecny rozwój sytuacji.
Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez
Na wstępie do tej części materiału chcielibyśmy zwrócić uwagę na zastosowanie w raportach nowej formy wizualizacji omawianej tematyki cen turystycznych imprez oraz przelotów lotniczych, a mianowicie w postaci mapek. W naszej intencji mają one pomagać w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji, a dostarczanie dokładniejszej informacji jest rolą załączanych w prezentacji tabel. Mapki obrazujące krótkoterminowe zmiany cen przedstawiają je w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Zestawienia sporządzane są bowiem co dwa tygodnie naprzemiennie dla zimy i lata. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy kierując się przekonaniem, że ostatnie zmiany są dla obrazu aktualnej sytuacji ważniejsze od zmian w bardziej rozciągniętym okresie, a ponadto różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej
1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 5 lutego. W okresie listopad-grudzień 2015 przebywaliśmy jeszcze w stosunkowo wczesnym okresie przedsprzedaży sezonu letniego, a ruchy cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu zmiany stały się już większe, a jeszcze większe nastąpiły tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego głównie na skutek zmian w promocjach cenowych niektórych hoteli, a dodatkowo także na skutek osłabienia złotego, które jednakże okazało się zjawiskiem na razie przejściowym. Średnia cena wzrosła o 68 złotych i była wynikiem mniejszych lub większych wzrostów na wszystkich analizowanych kierunkach letniego wypoczynku z wyjątkiem Cypru, gdzie średnie ceny spadły o 227 złotych (wpływ korekty cenowej jednego z touroperatorów).
2. Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że była ona niższa od średniej ubiegłorocznej już tylko o zaledwie 12 złotych (wcześniej była ona niższe o 72, 65, 62, 44, 72 i 91 złotych).
fot. mat. prasowe
Zmiany średnich cen vs poprzedni rok
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek nadal zajmuje Grecja, która jest teraz droższa o średnio o 93 złote (poprzednio o 38, 48, 67 i 104 złote), przy czym z jej wysp największe zwyżki wykazują Rodos i Kreta – o 171 i 121 złotych, a najmniejsze wykazują Zakintos i Kos – o 8 i 14 złotych.
Drugim dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są wyższe niż w ubiegłym roku pozostaje nadal Egipt – droższy o średnio 59 złotych (w poprzednio droższy o 17, 8 i 6 złotych), w tym w szczególności Hurghada droższa o 129 złotych. Egipt drożeje drugi sezon z rzędu (łącznie zdrożał średnio już o 270 złotych), ale zgodnie z tym, co było sygnalizowane przed miesiącem skala jego wzrostów może wyhamować. W tym sezonie z powodu podwyższonego ryzyka wakacji na tym półwyspie pomimo wpływu (na wzrost cen) cięć w programach czarterowych, drogiego dolara i wysokiej wewnętrznej inflacji (11 procent) Egipt może stracić pozycję wicelidera wzrostów na rzecz Wysp Kanaryjskich.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)