Polskie firmy: portfel należności I 2016
2016-02-12 12:36
Firmy płacą rekordowo szybko, ale problemy nie znikają © Picture-Factory - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności X 2015
Obserwując bardzo silne powiązanie między INP i dynamiką produktu krajowego brutto można się spodziewać podtrzymania wzrostów. Warto odnotować, że pomimo sceptycyzmu znaczącej części komentatorów, przyspieszenie dynamiki wzrostu w III kw. 2015 r. było w znacznej mierze prognozowane przez INP. Biorąc pod uwagę bardzo korzystne wskazania INP można spodziewać się, że w czwartym kwartale wzrost PKB sięgnął 4%. Prognozy na 2016 r. wskazują na możliwość utrzymania bardzo silnej dynamiki wzrostów – nawet powyżej 4% – w pierwszych kwartałach.Wzrost wartości wskaźnika w bieżącym badaniu jest odbiciem wzrostu pięciu z sześciu jego komponentów. W bieżącym kwartale w kierunku wzrostu INP w największym stopniu oddziaływało zmniejszenie liczby firm deklarujących, że na skutek opóźnień nie mają zdolności do regulowania własnych zobowiązań. Na oceny przedsiębiorców również bardzo korzystnie wpływało zmniejszenie odsetka przeterminowanych należności w portfelach oraz skrócenie przeciętnego okresu oczekiwania na zapłatę. W mniejszym stopniu, aczkolwiek wciąż pozytywnie, na wskazania INP oddziałują: zmniejszenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, a związanych z przeterminowanymi należnościami, a także oczekiwania co do stanu portfela należności w kolejnych miesiącach.
Badanie przeprowadzone w styczniu 2016 r. wskazuje na spadek tempa poprawy portfeli należności polskich firm. Wprawdzie przewaga firm deklarujących, że albo nie obserwują jakichkolwiek problemów z odzyskiwaniem należności, albo problemy te się zmniejszają, nad firmami, które deklarują wzrost problemu opóźnień w otrzymywaniu należności, wynosi obecnie 27,8 pp., to jest ona niższa niż w poprzednim kwartale o prawie 6 pp. W perspektywie historycznej bieżący wyniki jest jednak wciąż bardzo dobry. Jedynie 13,6% stanowią przedsiębiorstwa, które deklarują, że problemy z należnościami w ostatnim okresie wzrosły (przy średniej z ostatnich siedmiu lat na poziomie prawie 20%). Takie postrzeganie problemu opóźnionych należności stwarza bardzo dobre podstawy wzrostowe gospodarki. Warto przypomnieć, że w okresie poprzedniego przyspieszenia (2010-2011) sytuacja w obszarze należności pozostawała mocno pesymistyczna, co w konsekwencji przełożyło się na silne spowolnienie latach 2012-2013.
fot. mat. prasowe
Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP)
Prognoza spływu należności poprawiła się względem poprzedniego kwartału. Udział przedsiębiorców, którzy spodziewają się wzrostu problemów z należnościami w nadchodzących miesiącach spadł z 15,7% do 15,3%, jednak co bardziej znaczące zwiększył się odsetek tych, którzy spodziewają się, że problem należności w ogóle nie będzie występować oraz tych, którzy spodziewają się, że będzie się on w nadchodzących miesiącach zmniejszał. Taka sytuacja stwarza warunki do podtrzymania wzrostu. Przy braku szoków zewnętrznych dla prowadzonej działalności gospodarczej, obecna sytuacja stwarza trwałe fundamenty wzrostu gospodarczego.
fot. mat. prasowe
Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)