eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy: portfel należności I 2016

Polskie firmy: portfel należności I 2016

2016-02-12 12:36

Polskie firmy: portfel należności I 2016

Firmy płacą rekordowo szybko, ale problemy nie znikają © Picture-Factory - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W styczniu 2016 r. Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) osiągnął najwyższą wartość w ponad siedmioletniej historii badania. Bardzo wysokie wskazania INP są dobrym prognostykiem dalszego wzrostu PKB, ale przede wszystkim pokazują coraz lepszą jakość otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują polskie firmy. Możliwe, że obserwowane od dwóch lat przyspieszenie wzrostu gospodarczego stanowi na tyle istotny impuls dla polskich przedsiębiorstw, że zjawisko opóźnień zmienia fundamentalnie swój charakter. W warunkach gospodarki rozwiniętej, przy dobrze funkcjonujących instytucjach, pomimo że też występują opóźnienia, to ich odczuwalność jest znacząco niższa.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności X 2015

Obserwując bardzo silne powiązanie między INP i dynamiką produktu krajowego brutto można się spodziewać podtrzymania wzrostów. Warto odnotować, że pomimo sceptycyzmu znaczącej części komentatorów, przyspieszenie dynamiki wzrostu w III kw. 2015 r. było w znacznej mierze prognozowane przez INP. Biorąc pod uwagę bardzo korzystne wskazania INP można spodziewać się, że w czwartym kwartale wzrost PKB sięgnął 4%. Prognozy na 2016 r. wskazują na możliwość utrzymania bardzo silnej dynamiki wzrostów – nawet powyżej 4% – w pierwszych kwartałach.

Wzrost wartości wskaźnika w bieżącym badaniu jest odbiciem wzrostu pięciu z sześciu jego komponentów. W bieżącym kwartale w kierunku wzrostu INP w największym stopniu oddziaływało zmniejszenie liczby firm deklarujących, że na skutek opóźnień nie mają zdolności do regulowania własnych zobowiązań. Na oceny przedsiębiorców również bardzo korzystnie wpływało zmniejszenie odsetka przeterminowanych należności w portfelach oraz skrócenie przeciętnego okresu oczekiwania na zapłatę. W mniejszym stopniu, aczkolwiek wciąż pozytywnie, na wskazania INP oddziałują: zmniejszenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, a związanych z przeterminowanymi należnościami, a także oczekiwania co do stanu portfela należności w kolejnych miesiącach.

Badanie przeprowadzone w styczniu 2016 r. wskazuje na spadek tempa poprawy portfeli należności polskich firm. Wprawdzie przewaga firm deklarujących, że albo nie obserwują jakichkolwiek problemów z odzyskiwaniem należności, albo problemy te się zmniejszają, nad firmami, które deklarują wzrost problemu opóźnień w otrzymywaniu należności, wynosi obecnie 27,8 pp., to jest ona niższa niż w poprzednim kwartale o prawie 6 pp. W perspektywie historycznej bieżący wyniki jest jednak wciąż bardzo dobry. Jedynie 13,6% stanowią przedsiębiorstwa, które deklarują, że problemy z należnościami w ostatnim okresie wzrosły (przy średniej z ostatnich siedmiu lat na poziomie prawie 20%). Takie postrzeganie problemu opóźnionych należności stwarza bardzo dobre podstawy wzrostowe gospodarki. Warto przypomnieć, że w okresie poprzedniego przyspieszenia (2010-2011) sytuacja w obszarze należności pozostawała mocno pesymistyczna, co w konsekwencji przełożyło się na silne spowolnienie latach 2012-2013.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP)

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) na poziomie 91,7 pkt oznacza decydowanie pozytywny sygnał dla polskiej gospodarki.


Prognoza spływu należności poprawiła się względem poprzedniego kwartału. Udział przedsiębiorców, którzy spodziewają się wzrostu problemów z należnościami w nadchodzących miesiącach spadł z 15,7% do 15,3%, jednak co bardziej znaczące zwiększył się odsetek tych, którzy spodziewają się, że problem należności w ogóle nie będzie występować oraz tych, którzy spodziewają się, że będzie się on w nadchodzących miesiącach zmniejszał. Taka sytuacja stwarza warunki do podtrzymania wzrostu. Przy braku szoków zewnętrznych dla prowadzonej działalności gospodarczej, obecna sytuacja stwarza trwałe fundamenty wzrostu gospodarczego.

fot. mat. prasowe

Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów

Co piąty respondent deklaruje brak problemów z opóźnieniami w płatnościach.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: