Facebook po 12 latach: większy, lepszy, ale czy bezpieczniejszy?
2016-02-15 11:03
Facebook pojawił się 12 lat temu © Sondem - Fotolia.com
Przeczytaj także: Facebook ostrzega przed szpiegami
Według Statista, Facebook posiada blisko 1,6 mld aktywnych użytkowników na całym świecie – to jeszcze nic. Według przewidywań Marka Zuckerberga liczba użytkowników Facebooka w 2030 roku ma sięgnąć 5 mld osób. Facebook stał się ważną częścią życia wielu użytkowników Internetu – serwis umożliwia bezpośredni dostęp do wydarzeń z życia znajomych znajdujących się w różnych zakątkach świata. To także platforma do dzielenia się ciekawymi treściami czy ideami. Jednak wraz z ewolucją serwisu, cyberprzestępcy wykorzystywali coraz to bardziej podstępne sztuczki, aby zyskać dostęp do kont użytkowników. I właśnie z uwagi na takie ataki, a także fakt, że użytkownicy na swoich kontach udostępniają coraz więcej prywatnych informacji, a także komunikują się z wieloma osobami, ich konta powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Facebook zdaje sobie sprawę z zagrożeń czyhających na jego użytkowników i dlatego m.in. regularnie aktualizuje swoją stronę czy wprowadza nowe zabezpieczenia logowania.Zdrowy rozsądek użytkownika to najlepsze zabezpieczenie w wirtualnym świecie, dlatego eksperci bezpieczeństwa z firmy ESET przygotowali kilka rad, które pozwolą cieszyć się kontaktem ze znajomymi na Facebooku bez obaw o bezpieczeństwo.
1) Dwuskładnikowa autentykacja
Facebook umożliwia zapamiętanie zaufanych urządzeń, na których podczas logowania nie wymagana jest dodatkowa autoryzacja. Jednak, gdy zalogujesz się na swoje konto z innego komputera lub smartfona niż to wcześniej zdefiniowałeś, otrzymasz kod za pomocą SMS. Następnie ten kod będziesz musiał wpisać, aby zalogować się na swoje konto.
fot. Sondem - Fotolia.com
Facebook pojawił się 12 lat temu
2) Must have: mocne hasło
Jeśli hasło jest słabe to konto staje się łatwym celem dla cyberprzestępców, którzy bez specjalnej wiedzy i przy niewielkim wysiłku mogą zyskać nad nim kontrolę. Stwórz oryginalne i bezpieczne hasło, które będzie składać się z małych i wielkich liter, cyfr, a także znaków szczególnych znaków szczególnych.
3) Sprawdź na jakich urządzeniach jesteś zalogowany
Technologia ewoluowała, dzięki czemu możemy być zalogowani na facebookowym koncie na wielu urządzeniach jednocześnie – komputerze, smartfonie i tablecie. Jednak ciągłe śledzenie, na którym urządzeniu jesteśmy aktywni może być trudne. Na szczęście Facebook opracował rozwiązanie tej kwestii. Serwis rejestruje każde logowanie na koncie jako aktywną sesję, co można sprawdzić wchodząc w Ustawienia > Bezpieczeństwo, a następnie klikając > Miejsce logowanie. Uwaga: logowanie ze smartfonów może czasami wskazywać nieprecyzyjną lokalizację, ponieważ urządzenie może łączyć się z różnymi wieżami transmisyjnymi.
4) Phishing także na Facebooku
Pułapki phishingowe skierowane na użytkowników Facebooka stają się coraz powszechniejsze. Dodatkowo problem stanowi to, że stały się dużo bardziej wyrafinowane. Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów oszustw stosowanych na Facebooku jest fałszywa strona logowania wyglądająca jak prawdziwa. Jest ona wykorzystywana aby pozyskać dane logowania do portalu użytkowników. Jaką radę mają eksperci z firmy ESET? Zaufaj swojej intuicji – jeśli strona logowania wygląda inaczej lub adres strony nie jest taki jak zwykle – bądź ostrożny i wejdź na stronę główną Facebooka nie przez link, lecz przez stronę startową.
5) Nie daj się wpuścić w pułapkę
Bunkier z czasów drugiej wojny światowej z ocalałymi, śmierć znanego aktora czy rzekomy materiał wideo z pobitym Arturem Szpilką – to tylko niektóre z chwytliwych haseł pułapek facebookowych, o których informowali analitycy zagrożeń z firmy ESET. Zazwyczaj w ten sposób oszuści chcą skłonić użytkownika do kliknięcia w link a następnie zapisania się na płatną usługę SMS Premium. W tym wypadku ciekawość może skończyć się wysokim rachunkiem za telefon. Jak zatem ustrzec się przed pułapką? Najlepiej nie klikać w niewiarygodne nagłówki, a kiedy już to zrobimy, to lepiej wycofać się w odpowiednim czasie i nie podawać swojego numeru telefonu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)