Wakacje 2016: Turcja bez szans na powodzenie?
2016-02-16 13:10
Przeczytaj także: Wakacje 2016: media pogrążają biura podróży?
I. Zmiany geografii turystycznych wyjazdów
Niemcy zdecydowanie zmieniają kierunki swoich wyjazdów
Zmiany struktury popytu na najważniejszym rynku niemieckim staje się stopniowo coraz wyraźniejsza, a podstawowe dane w tej kwestii są następujące (za systemem rezerwacyjnym Traveltainment Bistro):
fot. mat. prasowe
Zmiany struktury popytu na rynku niemieckim
Spadki sprzedaży na Majorce i Kanarach zastępowane są przez coraz głębsze spadki w Turcji i Egipcie
Nawet pobieżny rzut oka na tabelkę prowadzi do konkluzji, które chyba nie wymagają specjalnego komentarza, gdyż z zestawienia wynika wyraźnie, że spadki sprzedaży na Majorce i Kanarach zastępowane są przez coraz głębsze spadki w Turcji i Egipcie, natomiast dokładnie odwrotnie mają się sprawy dotyczące przyrostów liczby rezerwowanych wyjazdów.
Zmiany sytuacji na rynku polskim
Jeszcze bardziej zmienia się struktura rezerwacji w Polsce, na której temat wypowiadają się mniej lub bardziej trafnie różne źródła. TravelDATA pokazuje natomiast jak zmieniają się ceny na poszczególnych kierunkach, które potwierdzają tezę, że zmiany popytu wywołują istotne zmiany cen, czyli ich stopniowe wzrosty na kierunkach bezpieczniejszych oraz spadki na tych, które traktowane są z obawami.
fot. mat. prasowe
Zmiany średnich cen imprez turystycznych vs ceny First Minute
Linie pokazują zmiany średnich cen na danym kierunku w czasie względem bazy, którą stanowi poziom cen w początkowym okresie sprzedaży first minute, czyli w połowie października.
Linie pokazują zmiany średnich cen na danym kierunku w czasie względem bazy, którą stanowi poziom cen w początkowym okresie sprzedaży first minute, czyli w połowie października. Z wykresów jasno wynika, że ceny na bezpiecznych kierunkach stopniowo rosną, a na mniej bezpiecznych są wyraźnie niższe.
Skumulowany wzrost cen (czyli od początkowej fazy sprzedaży first minute do ostatniego piątku) na najważniejszych kierunkach pokazuje poniższa mapka. Widać na niej kolor zielony (na tych kierunkach, które budzą obawy turystów odnośnie stopnia bezpieczeństwa (kolor zielony oznacza w tym wypadku spadek cen), a kolor czerwony na kierunkach pozostałych na których ceny zgodnie z ogólną tendencją generalną rosną, a coś co może ewentualnie zaskakiwać, to skala wzrostu poziomu cen w okresie ostatnich 4 miesięcy sprzedaży, która wystąpiła na niektórych kierunkach.
fot. mat. prasowe
Aktualne ceny vs ceny z połowy października
Największe podwyżki cen objęły Portugalię
Należy również brać pod uwagę, że na poziom cen obok zmian popytu wpływ będą miały również zmiany czynników mających istotny wpływ na koszty wycieczek takie jak np. kursy walut (złoty się ostatnio umacnia zwłaszcza wobec dolara), czy zmiany cen paliwa lotniczego (stopniowe spadki), które ma obecnie jeszcze ponad 10-procentowy udział w kosztach imprez na kierunkach greckich, ponad 15-procentowy na kanaryjskich i 20-procentowy na kierunkach egipskich.
Nowym zjawiskiem może być wzrost cen w konkurencyjnym segmencie wobec biur podróży, a mianowicie wyjazdów organizowanych samodzielnie na bazie przelotów tanimi liniami (LCC) oraz samodzielnej rezerwacji hotelu. Należy mieć na względzie, że przekierowywanie ruchu turystycznego ze Wschodu (gdzie nie ma LCC) na Zachód Europy (gdzie są główne rynki LCC) spowoduje nie tylko wzrost cen hoteli, ale i przelotów tanimi liniami, a zatem przyspieszy wzrost cen tak aranżowanych wyjazdów. Z kolei drożejące wyjazdy samodzielne, a także wyczerpywanie się puli dostępnych miejsc w LCC mogą stanowić ważny element dodatkowego wzrostu cen na kierunkach uważanych za bezpieczne również i w biurach podróży.
Poniżej przedstawiamy zmiany cen wyjazdów na kierunkach kanaryjskich oraz greckich organizowanych na bazie LCC oraz portali rezerwacyjnych firmy Priceline lub TUI Hotelbeds Group (w zależności od tego, które są mniej kosztowne) na tle zmian cen w polskich wiodących biurach podróży. Wykresy obejmują ceny wyjazdów do tych samych popularnych wśród polskich turystów hoteli na okres jednego tygodnie z wyżywieniem all inclusive.
fot. mat. prasowe
Zmiany cen - Wyspy Kanaryjskie
Przyczyną szybkiego wzrostu cen na Kanarach jest bardzo duży popyt, który stopniowo ogranicza dostępność pokoi
fot. mat. prasowe
Zmiany cen - Wyspy Greckie
Skoki cen w Grecji nie są tak raptowne jak w przypadku Wysp Kanaryjskich
![Wakacje 2016: turystyka musi walczyć z innymi branżami [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Wakacje 2016: turystyka musi walczyć z innymi branżami](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/turystyka-zagraniczna/Wakacje-2016-turystyka-musi-walczyc-z-innymi-branzami-180644-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
-
Magda Kajzer / 2016-02-19 13:52:55
O tym, że zmienią się kierunki turystyczne Polaków i Europejczyków w ogóle było wiadomo już dawno. Turcja, Tunezja, Maroko po zamach i wydarzeniach, o których w mediach ciągle jest głośno nie mają co liczyć na rzesze turystów. Za to mogą zyskać kierunki egzotyczne, które z roku na rok tanieją, np. Karaiby czy Tajlandia, a więcej o tym pisałam na https://wakacyjnapolisa.pl/tanie-wakacje/wakacje-2016/, zapraszam do lektury. [ odpowiedz ] [ cytuj ]