Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2015
W raporcie firmy Cushman & Wakefield wskazano najbardziej atrakcyjne lokalizacje pod względem inwestycji w nieruchomości przy głównych ulicach handlowych oraz przedstawiono szczegółowy opis trendów na poszczególnych rynkach.
Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z głównych regionów odnotowujących wzrost popytu wśród sieci handlowych ze względu na zmieniającą się strukturę funkcjonalną obszarów zurbanizowanych, zwłaszcza w głównych polskich miastach i w Pradze. Po dwóch dekadach dominującej pozycji centrów handlowych centra miast przechodzą transformację, do czego przyczynia się coraz liczniejsza i zamożniejsza klasa średnia, która oczekuje ciekawszych propozycji dokonywania zakupów. Urbaniści i deweloperzy już dostrzegają potencjał wynikający z tego trendu i uwzględniają atrakcyjne powierzchnie handlowo-gastronomiczne w planach budowy nowoczesnych budynków, a także rewitalizacji zabytkowych kamienic, dawnych hal targowych i fabryk – zjawisko to jest najbardziej zauważalne w Polsce. Wysokiej jakości obiekty wielofunkcyjne wydają się najbardziej odpowiednie do uwolnienia dużego potencjału ulic handlowych w regionie zważywszy na rozdrobnioną strukturę własnościową lokali przy tradycyjnych ulicach handlowych.
Europa Południowa jest również w czołówce Europy pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, o czym świadczy boom na rynku najbardziej atrakcyjnych głównych ulic handlowych w największych miastach Hiszpanii i Portugalii. Ożywienie na tym rynku może przełożyć się na wzrost aktywności inwestycyjnej przy wybranych ulicach poza głównymi ulicami handlowymi, a także w miastach regionalnych. Duży wzrost czynszów odnotowano w Palma de Mallorca (o 18% w ostatnich 18 miesiącach) i w Puerto Banus w Hiszpanii oraz w mniejszych miastach Portugalii, w których dotychczas obecnych było niewiele marek zagranicznych. Sukces Calle Orense w Madrycie stanowi przykład ożywienia na rynku drugorzędnych ulic handlowych. W Portugalii złagodzenie przepisów w zakresie zagospodarowania przestrzennego, zachęty podatkowe dotyczące remontowania budynków i nowe, mniej przyjazne dla najemców regulacje dotyczące najmu przyczynią się do wzrostu zasobów powierzchni handlowej przy najbardziej atrakcyjnych ulicach w zabytkowych centrach miast.
Czynsze za lokale przy głównych ulicach handlowych w Niemczech rosną nierównomiernie pomimo optymistycznych danych z sektora konsumenckiego. Sieci handlowe są najbardziej zainteresowane obecnością w najlepszych lokalizacjach największych miast, ponieważ liczą na wysokie obroty i ochronę przed wpływem rozwijającego się handlu internetowego. Czynsze przy najważniejszych głównych ulicach handlowych będą nadal rosnąć, ale podobny trend obserwuje się również w miastach drugo- i trzeciorzędnych.
W głównych miastach Szwecji czynsze przy głównych ulicach handlowych mogą również znacząco wzrosnąć, głównie za sprawą zmieniających się zachowań klientów, ograniczonej podaży i niewielkich wzrostów stawek czynszowych w ostatnich kilku latach, a także szeregu realizowanych projektów rewitalizacji obiektów wielofunkcyjnych w centrach Sztokholmu, Göteborga i Malmö. Skład najemców w najatrakcyjniejszych lokalizacjach znacząco się poprawił dzięki otwarciu przez wiele międzynarodowych marek pierwszych sklepów w Szwecji, będących również ich pierwszymi w krajach nordyckich. Trend ten utrzyma się z uwagi na powstające kolejne obiekty handlowe, gastronomiczne, mieszkaniowe i hotelowe w wielu dotychczas typowo biurowych dzielnicach Sztokholmu.
Przeczytaj także:
Najdroższe ulice handlowe świata 2022
![Najdroższe ulice handlowe świata 2022 [© pixabay.com] Najdroższe ulice handlowe świata 2022](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/powierzchnie-handlowe/Najdrozsze-ulice-handlowe-swiata-2022-249137-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)