Koniunktura przemysłowa II 2016
2016-02-23 12:30
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2016
Od 2013 r. zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych (60,2% w lutym 2015 r., 65,5% rok później). W lutym br. jest ono oceniane na poziomie zbliżonym do odnotowanego w analogicznym miesiącu ub. r. (69,4% w lutym br., 69,7% przed rokiem).
W lutym 18,7% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 70,2% jako wystarczające, a 11,1% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18,6%, 70,3%, 11,1%).
3. Handel hurtowy
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 4,9 (podobnie jak w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,9% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 12,1% (przed miesiącem odpowiednio 16,7% i 11,9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym
Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,9% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 12,1% (przed miesiącem odpowiednio 16,7% i 11,9%).
Bieżąca sprzedaż oceniana jest negatywnie, po raz pierwszy od lutego ubiegłego roku. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne, lepsze od formułowanych w styczniu. Od listopada ub. r. diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są negatywne – w lutym oceny bieżące są bardziej niekorzystne od zgłaszanych w styczniu, przy nieznacznie mniej pesymistycznych niż przed miesiącem prognozach. Stopniowo maleje nadmierny poziom zapasów towarów, w lutym utrzymuje się na poziomie zbliżonym do odnotowanego w styczniu. Mimo to nie są planowane zmiany poziomu zamówień towarów u dostawców. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, podobny do oczekiwanego miesiąc wcześniej. Przedsiębiorcy przewidują utrzymanie dynamiki cen towarów.
Spośród badanych jednostek, w lutym 5,6% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,9% przed rokiem). Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w lutym br. 57,7% przedsiębiorstw, 58,4% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (45,6% w lutym br., 48,6% przed rokiem). Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm coraz rzadziej sygnalizują problemy związane z niedostatecznym popytem (31,5% w lutym br., 33,5% w analogicznym miesiącu ub. r.). Od drugiego kwartału 2015 r. stopniowo rośnie znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.
4. Handel detaliczny
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie minus 1,1 (minus 0,4 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,3% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 15,4% (przed miesiącem odpowiednio 14,9% i 15,2%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 1,1.
Oceny sprzedaży są pesymistyczne, gorsze od sygnalizowanych w styczniu. W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy nie przewidują zmian w tym zakresie. Diagnozy sytuacji finansowej są negatywne, najgorsze od kwietnia 2015 r., odpowiednie prognozy są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów, przedsiębiorcy planują ograniczanie zamówień towarów u dostawców, ale mniej znaczące niż zapowiadano w styczniu. Możliwe są niewielkie redukcje zatrudnienia, zbliżone do planowanych miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przewidują niewielkie przyspieszenie dynamiki cen towarów.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg branż
Optymistyczne oceny formułuje m.in. branża tekstylia, odzież, obuwie.
W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W lutym koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 9,9 w lutym, plus 11,5 przed miesiącem) oraz pojazdy samochodowe (plus 1,9 w lutym, plus 2,5 w styczniu). Pesymistyczne opinie formułują przedstawiciele branż żywnościowej (minus 7,7 w lutym, minus 7,8 miesiąc wcześniej) i artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 6,3 w lutym, plus 4,5 w styczniu).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości
W lutym oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 249 osób są negatywne.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)