E-sklepy napędzają rynek magazynowy w Europie Środkowej
2016-02-25 10:30
Przeczytaj także: E-commerce poluje na magazyny w miastach
Wolumen transakcji
W ubiegłym roku wolumen transakcji najmu powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wyniósł 4,5 mln mkw. Z kolei w 2013 r. wynajęto 4,4 mln mkw. Pod względem aktywności najemców były to wyjątkowe lata, w których wolumen transakcji przekroczył granicę 4 mln mkw.
Ze względu na bardzo duży popyt nowa powierzchnia magazynowa dostarczana na rynek zostaje wynajęta niemal w całości w ciągu kilku miesięcy. W minionych pięciu latach na rynku magazynowym nie realizowano praktycznie żadnych inwestycji o charakterze wyłącznie spekulacyjnym, ponieważ deweloperzy starali się zaspokoić bieżący popyt na nowe obiekty. Z 4,5 mln mkw. powierzchni wynajętej w 2015 r. na Polskę i Czechy przypadło 3,7 mln mkw. zawartych transakcji najmu.
Nowe inwestycje
W 2015 r. deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 1,5 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej i logistycznej w porównaniu z 1,4 mln mkw. rok wcześniej. Jednak największą aktywność deweloperską odnotowano w latach 2007 i 2008, gdy co roku oddawano do użytku 2,5 mln mkw. powierzchni.
Ferdinand Hlobil powiedział:
„W ubiegłym roku najwięcej nowych obiektów magazynowych powstało w Polsce i Czechach, gdzie ukończono budowę łącznie 1,4 mln mkw. Z kolei na Słowacji odnotowano wzrost aktywności deweloperów, którzy wybudowali 80 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, w porównaniu z roczną podażą w poprzednich dwóch latach na poziomie 20-30 tys. mkw. Natomiast na Węgrzech i w Rumunii buduje się niewiele w ostatnich latach, ponieważ w obu krajach właściciele obiektów magazynowych koncentrują się przede wszystkim na wynajęciu istniejącej już powierzchni, co robią bardzo sprawnie”.
Powierzchnia niewynajęta
Wskaźnik pustostanów w Europie Środkowej obniżył się do najniższego poziomu w historii i wyniósł 5,7%.
Ferdinand Hlobil powiedział:
„Stopa pustostanów na Węgrzech obniżyła się o 5 punktów procentowych do obecnych 11%, mimo iż w ostatnich ośmiu latach utrzymywała się na poziomie ok. 20%. Jeżeli Węgrzy nie rozpoczną inwestycji na dużą skalę, wskaźnik ten może spaść poniżej tzw. zdrowego progu wynoszącego 10%”.
Wskaźniki powierzchni niewynajętej maleją także w Rumunii, co wynika ze stabilności na scenie politycznej, wzrostu gospodarczego, taniej siły roboczej i dużej dostępności gruntów inwestycyjnych. Kraj ten ma bardzo duży potencjał, rośnie zainteresowanie nim wśród przedsiębiorców, a pracownicy firmy Cushman & Wakefield otrzymują wiele zapytań dotyczących tego rynku.
Prognoza
Ferdinand Hlobil powiedział:
„Obecnie deweloperzy mają bardzo silną pozycję w Europie Środkowej. Z kolei najemcy mają ograniczone możliwości wyboru interesującej ich powierzchni, ale w kilku lokalizacjach firmy deweloperskie, które dysponują gotowymi gruntami i projektami, mogą przystąpić do realizacji inwestycji pod klucz. Z tego względu najemcy mogą zlecić realizację obiektów typu BTS, czyli ściśle według indywidualnych wymagań, i nie muszą z konieczności adaptować istniejącej powierzchni do swoich potrzeb”.
Coraz więcej firm niemieckich otwiera zakłady produkcyjne w Europie Środkowej. Przyciągają je przede wszystkim niższe koszty wykwalifikowanej siły roboczej, a także zakupu nieruchomości. Przewidujemy, że trend ten utrzyma się w najbliższym czasie.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)