eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyChiny pomogą Ameryce Łacińskiej

Chiny pomogą Ameryce Łacińskiej

2016-02-25 12:59

Przeczytaj także: Współpraca biznesowa z Chinami: 53% Polaków na "tak"


Inwestor poszukujący możliwości


Przez lata Chiny rozszerzały swoją obecność na arenie międzynarodowym także na obszary inne niż handel. Dotyczy to w szczególności sektora finansowego w Ameryce Łacińskiej i Afryce.

fot. mat. prasowe

Pożyczki udzielane przez Chiny krajom Ameryki Łacińskiej (jako odsetek wszystkich pożyczek) w latach

W okresie od 2005 do 2015 r. Chiny pożyczyły krajom i przedsiębiorstwom w Ameryce Łacińskiej 125 mld USD (około 2,5 proc. PKB regionu)


Według Inter-American Dialogue w okresie od 2005 do 2015 r. Chiny pożyczyły 125 mld USD (około 2,5 proc. PKB regionu) krajom i przedsiębiorstwom w Ameryce Łacińskiej. Pomimo to wciąż jeszcze daleko im do zajęcia pozycji głównego źródła bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Ameryce Łacińskiej, gdyż ich udział w łącznych BIZ regionu wynosi ok. 6 proc.

Dzięki swoim pożyczkom Chiny pomogły krajom Ameryki Łacińskiej zwłaszcza w modernizacji ich infrastruktury. W ciągu ostatniej dekady Chiny zainwestowały w infrastrukturę wewnętrzną krajów regionu więcej niż w jakąkolwiek inną gałąź gospodarki. Dzięki temu firmy inżynieryjne i budowlane mogły intensywnie rozwinąć swoje możliwości techniczne i logistyczne.

Choć Chiny zapowiedziały duże inwestycje w Ameryce Łacińskiej, perspektywy ich realizacji pozostają niepewne. Pojawiły się także pewne nieporozumienia między Państwem Środka a przedsiębiorstwami i rządami krajów Ameryki Łacińskiej, które wynikają z warunków umów i obaw dotyczących środowiska.

W najbliższej przyszłości Chiny będą nadal odgrywały ważną rolę w Ameryce Łacińskiej, zwłaszcza w odniesieniu do inwestycji. Ameryka Łacińska musi jednak popracować nad zagwarantowaniem wzajemności inwestycji oraz pogłębić swoje rozumienie chińskiego modelu inwestycyjnego.
Ogólnie rzecz biorąc, Chiny pozostają ważnym źródłem inwestycji, pożyczek i transakcji handlowych. Należy jednak przeprowadzić dokładną analizę sytuacji, ponieważ do pokonania wciąż pozostaje wiele przeszkód – wyjaśnia Patricia Krause, ekonomista Coface w regionie Ameryki Łacińskiej.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: