Przetargi - raport I 2016
2016-02-25 11:51
Budownictwo wstaje z zimowego snu © lily - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport 2015
Serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl przeanalizował informacje dotyczące postępowań przetargowych o udzielenie zamówienia publicznego. Według danych udostępnianych w Biuletynie Zamówień Publicznych, w styczniu 2016 roku w BZP pojawiło się 5 tys. 614 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.To wynik o 17,15 procent gorszy niż rok wcześniej, w styczniu 2015 roku ukazało się bowiem w BZP 6 tys. 776 ogłoszeń (w styczniu 2014 roku było 10 tys. 967 ogłoszeń, jednak w międzyczasie weszły w życie dwie poważne nowelizacje Prawa zamówień publicznych). W pierwszym miesiącu bieżącego roku wystąpił ponadto spadek liczby ogłoszeń w relacji miesięcznej, wyniósł on 37,18 procent, w grudniu 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano bowiem 8 tys. 936 ogłoszeń.
W relacji rocznej spadki liczby ogłaszanych postępowań przetargowych odnotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. W relacji miesięcznej – względem grudnia 2015 – wzrost zanotowały przetargi na prace remontowo-budowlane, choć wzrost ten – jak na startujący powtórnie sezon budowlany – był umiarkowany, wyniósł bowiem 37,6 procent. Dla porównania, rok wcześniej w okresie grudzień 2014 – styczeń 2015 liczba ogłoszeń na prace remontowo-budowlane wzrosła o 70,04 procent.
Spadek liczby ogłaszanych postępowań przetargowych na dostawy towarów oraz usług i znaczne osłabienie dodatniej dynamiki zamówień na prace remontowo-budowlane może wynikać po części ze względów politycznych, w administracji po ostatnich wyborach działa bowiem mocno „miotła” kadrowa. A związane z tym obawy i niepewność skutkują zmianami lub opóźnieniami w podejmowaniu decyzji (w tym również przetargowych). Część urzędów po mocnych zmianach kadrowych jest „decyzyjnie” sparaliżowana, co oznacza między innymi wstrzymanie procesów przetargowych i zakupowych. Po drugie zaś, tegoroczny budżet Państwa, ze względu na nadzwyczajne wydatki związane choćby z programem 500+, będzie mocno napięty, co przekłada się na oszczędności.
Wpływu na spadki nie ma już ostatnia duża nowelizacja PZP podnosząca progi wartości zamówień, przy których obowiązkowo stosuje się rygory PZP oraz wyłączająca z pełnych rygorów przetargowych niektóre rodzaje zamówień. Ponieważ zamówienia przez cały ubiegły rok były realizowane już pod jej rządami (przypomnijmy – zmiany weszły w życie w roku 2014), to dane za rok 2015 i 2016 są już w pełni porównywalne, bowiem proces realizacji ZP odbywał się w identycznym otoczeniu prawnym.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Spadek liczby przetargów w relacji miesięcznej w kategorii dostawy towarów oraz dostawy usług to efekt mający związek z kalendarzem budżetowym. Ostatnie miesiące roku, tak jak listopad czy grudzień, charakteryzują się większą aktywnością zamawiających w segmentach niebudowlanych. W ostatnich dwóch miesiącach roku instytucje sektora publicznego z jednej strony wykorzystują fundusze z kończącego się roku budżetowego, z drugiej zaś rozpoczynają procedury przetargowe na kolejny rok, zamawiając towary i usługi niezbędne do zapewnienia ciągłości działania. Stąd w styczniu każdego roku ogłasza się mniej przetargów niż w poprzedzającym grudniu.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., styczeń, 2009-2016
Deflacja trwa. Rośnie bezrobocie
Styczeń 2016 roku był dziewiętnastym już z rzędu miesiącem, w którym ceny w relacji rocznej spadały. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w styczniu 2016 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były niższe o 0,4 procent niż w grudniu 2015 roku oraz niższe o 0,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Deflacja to skutek głównie spadku cen obuwia i odzieży oraz paliw.
Zatrudnienie w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników wyniosło w styczniu 2016 roku 5 mln 703 tys. i wzrosło o 77 tys. (1,4 proc.) w stosunku do grudnia 2015 roku i aż o 130 tys. (2,3 proc.) w stosunku do stycznia poprzedniego roku.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)