Boisz się inwigilacji służb? Oto 11 sposobów na lepszą prywatność w sieci
2016-02-27 00:40
Przeczytaj także: Prywatność w internecie a rezerwacja online
10) Zabezpieczenie komunikatorów internetowych.
Jeszcze kilka lat temu rekordy popularności wśród komunikatorów internetowych biło Gadu-Gadu. Dziś najchętniej korzystamy z Facebook Messengera. Jednak zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku za popularnością nie poszły w parze mocne zabezpieczenia i w rezultacie informacje, które przekazujemy za pośrednictwem komunikatorów są dość łatwe do przechwycenia.
Istnieją jednak na rynku alternatywne rozwiązania, które kładą nacisk na ochronę prywatności i szyfrowanie danych. Takimi usługami są np. Viber lub Telegram. Nie są jeszcze zbyt popularne, ale wydaje się, że z czasem i zwiększającą się świadomością zagrożeń związanych z funkcjonowaniem w wirtualnym świecie, mogą zyskać na znaczeniu.
Obecnie najpopularniejszym komunikatorem szyfrującym dane jest, kupiony przez Facebooka, WhatsApp. Usługa wprowadziła silne szyfrowanie (którego nie ma FB Messenger) i, jak zapewniają jej twórcy, nawet na wezwanie służb nie są w stanie udostępnić naszej korespondencji.
Zasada działania WhatsApp powoduje, że bardzo wygodnie się z niego korzysta już od samego początku. Konto tworzone jest na podstawie naszego numeru telefonu, co sprawia, że od razu mamy dostęp do listy kontaktów ze wszystkimi użytkownikami WhatsApp wśród naszych znajomych.
Warto zaznaczyć, że usługa jest darmowa tylko przez pierwszy rok. Po tym czasie należy wykupić roczny abonament za ok. 3,39 zł. Można też zapłacić z góry za 3 lub 5 lat, wówczas cena będzie niższa o 10 lub 25 procent.
11) Zdrowy rozsądek.
Jak widać sposobów na utrudnianie inwigilacji oraz ochronę naszych danych jest wiele, trzeba jednak pamiętać, że żaden z nich nie jest w stu procentach niezawodny! Niemniej, jeśli jesteśmy tzw. zwykłymi obywatelami, nie mamy związku z terroryzmem czy zorganizowanymi grupami przestępczymi, takie zabezpieczenia powinny nam w zupełności wystarczyć. Mimo to pamiętajmy, że należy zachować zdrowy rozsądek i nie robić rzeczy nielegalnych lub przynajmniej liczyć się z konsekwencjami takich działań. Nie zważając też na wymienione zabezpieczenia ważne, byśmy sami dbali o swoją prywatność i przede wszystkim dwa razy zastanawiali się nad treściami, które na swój temat udostępniamy w sieci.
Komentarz eksperta
Wymienione sposoby na ochronę swojej prywatności nie wyczerpują oczywiście wszystkich dostępnych możliwości. Niemniej, dają pogląd na to, jak możemy się chronić przed coraz powszechniejszą inwigilacją. Warto zaznaczyć, że każde z rozwiązań, aby było skuteczne, należy odpowiednio dostosować do posiadanej infrastruktury informatycznej, otoczenia oraz wiedzy konkretnego użytkownika. Instalacja niektórych z nich, chociaż wydaje się prosta, wymaga jednak technicznej wiedzy i nie zawsze jest też wygodna. Warto też być świadomym, że jedną lukę systemu jest o wiele łatwiej znaleźć i wykorzystać niż znaleźć je wszystkie i odpowiednio zabezpieczyć – mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.
Przeczytaj także:
Czym jest prawo do bycia zapomnianym?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)