Wakacje 2016: turystów mniej niż rok temu?
2016-03-02 09:04
Przeczytaj także: Wakacje 2016: drożej, ale bezpieczniej?
Połowicznym wygranym będą w tym sezonie tanie linie, które urosną o blisko 30 procent, ale dynamika wzrostu mogłaby być bez większego problemu nawet dwukrotnie większa, gdyby tani przewoźnicy zaplanowali większą liczbę połączeń na kierunkach turystycznych.
Na pozór wydaje się zatem, że czas terroryzmu wybitnie sprzyja tanim liniom, które będą mogły łatwo zbudować silną i trwałą pozycję w lotniczej turystyce wyjazdowej Polaków. Sytuacja jest jednak nieco bardziej złożona.
W Turcji sytuacja może się pozytywnie zmienić
Na przykładzie tego kraju, bardzo ważnego dla turystyki Polaków, można postawić tezę, że terroryzm stanowi zagrożenie głównie wtedy, gdy sprzyja mu chwilowo sytuacja społeczno-polityczna. W Turcji priorytetem rządu jest obalenie reżimu Baszara al-Asada oraz niedopuszczenie do powstania kurdyjskiej autonomii w Syrii. Dla tej sprawy można taktycznie i krótkoterminowo rozważać zmniejszenie przychodów z turystycznego biznesu, tym bardziej, że Turcja należy do tych krajów, które relatywnie najwięcej zyskały na światowej przecenie cen surowców energetycznych co było główną przyczyną poprawy salda rachunku obrotów bieżących w ostatnich dwóch latach aż o 21 mld dol (rocznie). Jest to suma około pięciokrotnie wyższa niż roczne wpływy od turystów rosyjskich.
Jednak należy pamiętać, że Turcja jest krajem zadłużającym się w astronomicznym tempie. Wzrost długu w ostatnich pięciu latach (III kw. 2010 – III kw. 2015) wyniósł prawie 3/4 (z 209 do 363 mld euro). Z kolei ceny surowców energetycznych nie będą wiecznie tak niskie, gdyż groziłoby to bankructwem niektórych państw naftowych i destabilizacją Bliskiego Wschodu. Wtedy pod wpływem nowego stanu rzeczy może nastąpić odwrócenie priorytetów i w celu zapewnienia bardziej komfortowych warunków dla turystycznego biznesu nastąpi w Turcji istotne zmniejszenie napięcia społeczno-politycznego.
W takiej sytuacji nastąpi zapewne masowy, choć stopniowy powrót turystów na tanie oraz bardzo atrakcyjne kierunki tureckie, a najwięcej zyskają na tym silni kapitałowo liderzy polskiego rynku turystycznego, czyli Itaka oraz Rainbow (Grecos imprez do Turcji nie organizuje), którzy będą mieli największe środki, żeby nową sytuację odpowiednio wykorzystać. Odżyć mogą także inne kierunki znajdujące się dziś w niełasce turystów, czyli Egipt oraz Tunezja, na których obok liderów sporo zyskać może też Exim. Już dzisiaj TravelDATA szacuje, że poziom ryzyka związanego z tymi dwoma ostatnimi krajami jest relatywnie nieco przeszacowany, co znajdzie zapewne niedługo odzwierciedlenie w pozytywnych zmianach (na razie niedużych) turystycznego ruchu na obu tych kierunkach i prawdopodobnie w delikatnych zmianach stopni ostrzeżeń MSZ-ów.
II. Kwestie do omówienia w materiale czwartkowym.
Z powodu dużej liczby ważnych dla spraw branży turystycznych wydarzeń, które trudno jest już omawiać w całości w pojedynczym poniedziałkowym materiale tygodniowym postanowiliśmy rozdzielić go na dwie części z których jedna będzie zamieszczana wraz z analizą cen w dotychczas stosowanej formie w poniedziałek, a druga w czwartek już bez materiału analizującego ceny.
W materiale tygodniowym będą jedynie sygnalizowane w dużym skrócie kwestie, które będą zawarte w materiale czwartkowym z tym, że mogą się tam pojawić również i inne, które pojawią się w okresie pierwszych trzech dni tygodnia.
1. O czym jeszcze świadczą statystyki Kompas wakacyjny 2016 ?
2. Wyniki 4 kwartałów Rainbowa
Dziś poznamy raport za czwarty kwartał 2015 roku, czyli praktycznie już całoroczne wyniki naszego jedynego giełdowego touroperatora. Rzuca one również pierwsze światło na pierwszą część zimy 2015/16 w polskiej turystyce wyjazdowej …
3. Kwestia uchodźców w Grecji kolejnym zagrożeniem dla turystyki Polaków ?
4. Brak poważania mediów dla roli turystyki - kolejny dowód w sprawie …
Materiał niespodzianka …
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)