eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPlany polskich pracodawców III 2016

Plany polskich pracodawców III 2016

2016-03-02 11:25

Plany polskich pracodawców III 2016

Firmom coraz trudniej o pracowników © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z najnowszego kwartalnego badania „Plany Pracodawców” Randstad i TNS, najbliższe sześć miesięcy poprawi sytuację pracowników i zaostrzy konkurencję firm o specjalistów. Odsetek firm planujących zwiększenie zatrudnienia wzrósł do 36%, co jest wynikiem rekordowym.

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców XII 2015

Wyraźny kurs firm na zwiększanie zatrudnienia


Po bardzodynamicznej dla rynku pracy końcówce ubiegłego roku, nadchodzące miesiące przyniosą dalsze zwiększenie tempa rozwoju rynku. Jak pokazują wyniki najnowszej, 29. edycji badania Plany Pracodawców, realizowanego przez Randstad we współpracy z TNS, w okresie trwającego półrocza rekordowa liczba firm - 36% - chce zwiększać zatrudnienie. Jest to aż o 5 p.p. więcej niż w poprzednim kwartale, a zarazem najwyższy udział tej grupy w ogóle badanych w 7-letniej historii badania.
Tak ambitne plany zwiększania zatrudnienia w polskich firmach są znakiem bardzo dobrej sytuacji przedsiębiorstw i zapowiadają dynamiczny okres na rynku pracy w nadchodzących miesiącach. To też oczywiście bardzo dobry sygnał dla pracowników, którzy z rozwoju rynku będą bardzo korzystać – komentuje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad.

Wyraźnie częściej zwiększenie zatrudnienia planują firmy z regionów wschodniego (43%) oraz północnego (42%). Najsłabszy, choć nadal wysoki, jest wynik regionu południowego, gdzie zwiększenie zatrudnienia planuje 32% badanych firm.

W perspektywie sektorowej niezmiennie już od wielu kwartałów najczęściej przyrosty zatrudnienia planują przedsiębiorstwa z branży przemysłowej (41%), ale także firmy zajmujące się handlem i naprawami (41%). Na trzeciej pozycji znalazło się budownictwo (33%).

Wynagrodzenia nadal będą rosły


Na kolejne półrocze 3 na 10 przedsiębiorców zadeklarowało wzrost poziomu płac w swoich firmach. Wobec poprzedniego kwartału jest to spadek o 5 p.p., jednak należy zauważyć, że jest to drugi pod względem wysokości wynik w tym obszarze w siedmioletniej historii badania.
Przyznawanie podwyżek pensji zazwyczaj odbywa się w firmach na przełomie roku. Dlatego bieżący spadek otwartości firm w tym obszarze na kolejne półrocze nie jest niespodzianką. Pamiętajmy, że ponad jedna trzecia firm już podniosła wynagrodzenia w okresie ostatnich 6 miesięcy. Obecny bardzo wysoki jak na tę porę roku wynik jest odbiciem presji rynku – bez podwyżek pensji wiele firm będzie miało problemy z utrzymaniem dobrych pracowników – tłumaczy Agnieszka Bulik.

fot. mat. prasowe

Udział pracodawców planujących podwyżki wynagrodzeń

Wzrostu wynagrodzeń mogą spodziewać się pracownicy 30% przebadanych firm


W ujęciu regionalnym do zmian wynagrodzeń wyraźnie częściej szykują się firmy ze wschodniej części kraju (42%). Z perspektywy branżowej nie słabnie obserwowany już od kilku kwartałów silny rozwój propracowniczej otwartości sektora przemysłowego – tu aż 39% firm planuje podwyżki wynagrodzeń.

Pracodawcy w kłopocie – nie ma kandydatów?


Analiza wyników badania Randstad pokazuje, że realizacja tak pozytywnego scenariusza rozwoju rynku pracy i zwiększania zatrudnienia może jednak zostać ograniczona możliwościami samego rynku. W ubiegłym roku tylko połowie firm, które poszukiwały pracowników udało się zatrudnić założoną liczbę pracowników spełniających wymagania. Aż 4 na 10 przedsiębiorstw musiało zatrudnić mniejszą niż założona liczbę pracowników lub obniżyć swoje wymagania. A w aż 8% firm w ogóle nie wypełniono istniejących wakatów.
Coraz więcej firm jest gotowych otwierać nowe etaty. Tymczasem bezrobocie systematycznie spada i kurczy się pula dostępnych kandydatów – w efekcie firmy konkurują o te same grupy osób. Dlatego należy spodziewać się, że przy tak ambitnych planach zwiększenia zatrudnienia w bieżącym roku sytuacja pracodawców będzie jeszcze trudniejsza. Ma to ważne przełożenie na efektywność firm – już sam fakt, że tylko w nieco ponad połowie firm procesy rekrutacyjne kończą się w założonym terminie, wpływa na to, że w tym czasie nie jest wykorzystywany ich pełen potencjał biznesowy – zaznacza Agnieszka Bulik.

fot. mat. prasowe

Udział pracodawców planujących zwiększenie zatrudnienia

Odsetek firm, które będą zwiększały zatrudnienie po raz kolejny wzrósł osiągając rekordowy poziom 36%.


Co bardzo istotne, zdaniem przedstawicieli firm głównym źródłem trudności w pozyskaniu nowych pracowników jest niedopasowanie kompetencji osób poszukujących pracy do oczekiwań pracodawcy, a w dalszej kolejności przedsiębiorcy wskazują na zbyt wysokie wymagania kandydatów.
Pracodawcy muszą obecnie wyjątkowo mocno analizować swoje potrzeby rekrutacyjne, aby określić, jakich ludzi faktycznie poszukują i ile są gotowi im zapłacić za pracę. Widzimy, że więcej firm decyduje się na korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych pośredników, aby dzięki temu uniknąć pomyłek rekrutacyjnych i minimalizować ryzyko utraty naprawdę wartościowych kandydatów.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: