eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak smartfony zmieniły życie Polaków?

Jak smartfony zmieniły życie Polaków?

2016-03-03 11:20

Jak smartfony zmieniły życie Polaków?

Smartfon skutecznie zastąpił budziki, aparaty i nawigację © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Smartfonowa rewolucja stała się faktem. Polacy nie wyobrażają sobie życia bez swoich telefonów, na czym tracą bez wątpienia firmy zajmujące się produkcją aparatów fotograficznych, budzików, nawigacji czy odtwarzaczy muzyki. To właśnie wymienione urządzenia są najczęściej zastępowane przez multizadaniowe komórki. Smartfonizacja ma jednak i swoje minusy. Z badania zrealizowanego przez Deutsche Bank wynika m.in., że nowoczesne telefony, dające użytkownikowi dostęp do internetu i całej gamy aplikacji, skutecznie psują dobre obyczaje.

Przeczytaj także: BYOD a wyciek danych firmowych

Z badania, które stanowiło element raportu Deutsche Bank "Portret finansowy Polaków 2015. Plany na 2016 r." wynika, że już niemal 2/3 Polaków posiada smartfon, a niemal 1/3 użytkuje tablet. Spójrzmy, jakiej rewolucji w naszym życiu zdołały dokonać te drobne urządzenia.

Cyfrowe wspomnienia


Smartfonizacja w największym stopniu dotyczy kwestii związanych z dokumentowaniem najważniejszych chwil naszego życia. Już prawie połowa użytkowników smartfonów deklaruje, że zrezygnowała z aparatu fotograficznego. Wiadomo wprawdzie, że nawet najlepszej klasy telefon nie zrobi takiego zdjęcia jak aparat ze średniej półki, to jednak przewaga tego pierwszego zdaje się być oczywista - zawsze jest pod ręką. Jakość zdjęć, wczasach kiedy już prawie nikt nie robi odbitek, stała się zupełnie drugorzędna.

Drugim urządzeniem, które straciło na smarfonowej rewolucji jest budzik. Ten ma jednak nieco więcej szczęścia niż aparat - jego posiadanie deklaruje ciągle aż 60 proc. badanych. Badanie Deutsche Bank wykazało również, że miłość Polaków do smartfonów powinna niepokoić także producentów nawigacji, zegarków, kalkulatorów oraz odtwarzaczy MP3. Co trzeci badany przez Deutsche Bank wskazał, że mając smartfona nie potrzebuje już nawigacji, niewiele mniej osób obywa się świetnie bez zegarka (28 proc.). Dla co czwartego z nas zupełnie niepotrzebny stał się kalkulator, niemal co piąty nie korzysta już z osobnego odtwarzacza muzyki.

fot. mat. prasowe

Które urządzania w największym stopniu zastąpił smartfon

Niemal połowa właścicieli smartfonów zrezygnowała z korzystania z aparatu fotograficznego.


Do myślenia dane informacja, że co piątemu posiadaczowi smartfona, biorącemu udział w badaniu Deutsche Bank, to urządzenie zastępuje z powodzeniem komputer. Z jednej strony może się to wydawać niezwykłe. Z drugiej – jeśli ktoś komputera używał głównie do surfowania po sieci i odbierania poczty, mając smartfona w ręku nie potrzebuje już osobnego, większego urządzenia.

Tablet rządzi w „mobilnym” handlu i finansach


Smartfony i tablety wiele zmieniają, ale nie oznacza to, że w związku z ich rozpowszechnianiem tracą wszystkie branże, które nie są związane bezpośrednio z mobilną rewolucją. Sprzedawcy książek, muzyki, gier, odzieży, obuwia mają całkiem sporo klientów, którzy generują im przychody przez swoje urządzenia mobilne. Grupa ta regularnie rośnie. Badanie Deutsche Bank pokazało, że w zakupach mobilnych rozmiar ekranu urządzenia ma spore znaczenie. Wyraźnie preferujemy tablety – za ich pośrednictwem chętniej kupujemy wszystkie kategorie produktów.

Już co trzeci użytkownik smartfona kupił za jego pośrednictwem choć raz książki, muzykę lub gry. Co czwarty odzież i obuwie, co piąty sprzęt elektroniczny. Na tabletach zdecydowanie chętniej niż na smartfonach kupujemy kosmetyki i produkty spożywcze. Większe urządzenie ma też przewagę, jeśli chodzi o czytanie e-wydań prasy.

fot. mat. prasowe

Jakie produkty Polacy kupują przez urządzenia mobilne

Już co trzeci użytkownik smartfona kupił za jego pośrednictwem choć raz książki, muzykę lub gry.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: