eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFuzje i przejęcia w przemyśle chemicznym 2015

Fuzje i przejęcia w przemyśle chemicznym 2015

2016-03-09 11:46

Fuzje i przejęcia w przemyśle chemicznym 2015

Fuzje i przejęcia w przemyśle chemicznym 2015 © maxsattana - Fotolia.com

Jak wynika z najnowszego raportu Deloitte „2016 Global chemical industry mergers and acquisitions outlook. A quest for focus”, koncerny chemiczne w bieżącym roku będą kontynuować transakcje służące konsolidacji sektora. W 2015 roku liczba fuzji i przejęć wyniosła 612, a ich wartość aż 145,8 mld dolarów.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w przemyśle chemicznym 2014

W porównaniu do roku 2014, w 2015 liczba transakcji M&A lekko spadła, ale ich wartość wzrosła z 77,8 mld dolarów do 145,8 mld dolarów. Aż w 16 przypadkach wartość transakcji sięgnęła ponad miliard dolarów. Rekordowa i cały czas czekająca jeszcze na zatwierdzenie przez regulatora okazała się ogłoszona pod koniec ubiegłego roku fuzja dwóch amerykańskich chemicznych gigantów: Dow Chemical i DuPont. To właśnie w efekcie wartej ponad 73 mld dolarów transakcji globalna wartość fuzji i przejęć w sektorze chemicznym skoczyła w ujęciu rocznym aż o 87%.

Tradycyjnie najwięcej transakcji M&A w przemyśle chemicznym, bo aż 186, dokonano na rynku amerykańskim. Na drugim miejscu uplasowały się Chiny, a na trzecim Niemcy z odpowiednio 78 i 37 transakcjami. Najaktywniejszymi segmentami pod względem transakcji były największe z nich, czyli segmenty podstawowych surowców chemicznych (372 transakcji) oraz produktów przejściowych i chemii specjalistycznej (147 transakcji).
Szanse na tak duży wzrost wartości transakcji jak w 2015 r. są raczej nieduże, ale wiele czynników przemawia za utrzymaniem się wysokiej aktywności na rynku M&A w sektorze chemicznym. Presja konkurencyjna oraz globalne spowolnienie gospodarcze mogą zachęcać kolejne duże spółki chemiczne do spektakularnych transakcji w ramach konsolidacji sektora. Niski koszt długu i jego dobra dostępność sprawiają, że fuzje i przejęcia dla wielu zarządów mogą być atrakcyjnym sposobem na dostarczenie akcjonariuszom oczekiwanego przez nich wzrostu wartości – mówi Marek Chlebus, szef Zespołu ds. Energii i Zasobów Naturalnych w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

fot. maxsattana - Fotolia.com

Fuzje i przejęcia w przemyśle chemicznym 2015

Wartość transakcji na globalnym rynku chemicznym bije kolejne rekordy. W 2015 roku liczba fuzji i przejęć wyniosła 612, a ich wartość aż 145,8 mld dolarów.


Duży wpływ na aktywność sektora w obszarze M&A będzie miał trend pozbywania się przez spółki chemiczne aktywów niezwiązanych z ich podstawową działalnością oraz upraszczania struktur. Po dojściu do skutku transakcji Dow Chemical – DuPont, w najbliższych latach aktywa obu spółek zostaną ponownie podzielone pomiędzy trzy różne spółki, operujące w trzech różnych segmentach. O wydzieleniu części swoich działalności do oddzielnych spółek myślą również tacy giganci jak Bayer czy Air Products.
Od 2013 r. w sektorze chemicznym obserwujemy coraz większą liczbę transakcji, wynikającą z tzw. spin-offów. Wydzielanie części działalności do oddzielnej spółki związane jest z upraszczaniem struktur koncernów chemicznych oraz z korzyściami podatkowymi. W USA do tego typu działań zarządy spółek zmuszane są przez aktywnych inwestorów finansowych (tzw. activist investors), którzy w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy dość mocno ingerują w pracę zarządów spółek – wyjaśnia Paweł Kordala, Associate w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte, Zespół ds. Energii i Zasobów Naturalnych.

Według prognoz Deloitte największym rynkiem fuzji i przejęć w sektorze chemicznym pozostaną Stany Zjednoczone, gdzie dostęp do taniej ropy i najtańszego na świecie gazu powinien sprzyjać transakcjom w sektorze.

O ile prognozy dla rynku M&A w sektorze chemicznym w 2016 r. pozostają optymistyczne, o tyle na horyzoncie można dostrzec szereg ryzyk dla takiego scenariusza. Zarządy dużych koncernów w efekcie silnej aktywności transakcyjnej w ostatnich latach mogą zacząć się skupiać na integracji połączonych aktywów kosztem nowych pomysłów na fuzje i przejęcia. Część spółek w efekcie kryzysu w innych branżach (np. oil&gas) może próbować poszukiwać okazji inwestycyjnych poza sektorem chemicznym. Dodatkowo na podejściu zarządów do dalszej konsolidacji sektora zawarzyć powinien stopień satysfakcji z osiąganych synergii z transakcji z ostatnich lat.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: