Firmy budowlane w dobrej kondycji, ale są wyjątki
2016-03-08 10:40
Sektor budowlany na fali wznoszącej? © Olesya Shelomova - Fotolia.com
Wiele wskazuje na to, że rynek budowlany w krajach rozwiniętych powoli wraca na ścieżkę normalności. Z najnowszego Market Monitora - cyklicznego opracowania firmy Atradius - wynika, że perspektywy dla sektora są coraz jaśniejsze. Za taki obrót spraw odpowiedzialne są przede wszystkim ustępujące skutki kryzysu finansowego, coraz wyższe dochody gospodarstw domowych oraz poprawa stanu finansów publicznych. Sytuacja na Starym Kontynencie nie jest jednak jednolita - kłopoty imają się Francji i Włoch. Z kolei bardzo dobrą koniunkturą mogą cieszyć się Niemcy.
Przeczytaj także: Rynek budowlany w Polsce ma się coraz lepiej
Najnowsze, cykliczne opracowanie Atradius przygląda się sytuacji panującej w krajach rozwiniętych. Pod lupę wzięte zostały m.in. Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Stany Zjednoczone. Poniżej znajdują się kluczowe wnioski z raportu oraz komentarz ekspertów poświęcony polskiemu sektorowi budowlanemu.Bieżący rok powinien przynieść odbicie we Francji, Włoszech, Holandii i Hiszpanii. Z kolei w USA i za naszą zachodnią granicą stały wzrost stał się już faktem.
– Większość firm z sektora budowlanego, w krajach wymienionych w najnowszym raporcie Market Monitor, korzysta z niższych cen towarów, ale pozytywny wpływ na wyniki finansowe spółek budowlanych jest w większości niwelowany poprzez dużą konkurencję i nacisk na ceny w tym sektorze, co nadal odbija się na poziomie marży. Jednocześnie w dalszym ciągu problemem dla sektora pozostają opóźnienia w płatnościach oraz problemy przepływów pieniężnych małych graczy na rynku. Choć liczba niewypłacalności budowlanych powinna się ustabilizować, bądź nawet zmniejszyć w wielu krajach, odsetek niepowodzeń w tym sektorze jest wciąż wyższy niż w innych branżach - mówi Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w Atradius Credit Insurance.
Ciemne chmury wiszą w dalszym ciągu nad Francją. Tutaj aktywność budowlana spadła o 3 proc. w 2015 r., a poziom opóźnień w płatnościach, na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy jest oznaczany jako „pogarszający się”. Stąd ogólna kondycja sektora jest oceniana w raporcie „źle”.
– Ze względu na słabe wyniki sektora budowlanego oraz niski poziom popytu w poprzednich latach, francuskie firmy napotykają na wiele trudności. Przychody i inwestycje są niskie, a konkurencja wysoka, co powoduje tarcia na styku cen i rentowności projektów – podsumowuje Arkadiusz Taraszkiewicz.
fot. Olesya Shelomova - Fotolia.com
Sektor budowlany na fali wznoszącej?
Niepokojąco wyglądają też prognozy na ten rok dla Włoch. Przewiduje się, że w 2016 r. recesja w tym kraju osiągnie najniższy poziom. Poważnym problemem są tutaj opóźnienia w płatnościach ze strony organów publicznych – średnio jest to aż 177 dni (łącznie niezapłacone rachunki wyniosły 8 mld EUR w 2015 r.). Niemniej, wg. włoskiego głównego instytutu statystycznego (ISTAT), spadek produkcji budowlanej spowolnił do 2,6 proc. r/r, w okresie od stycznia do października 2015 r., po spadku do 6,9 proc. w okresie styczeń-październik 2014 r.
Zupełnie inaczej przedstawiają się perspektywy dla Niemiec, gdzie w sektorze budowlanym widać wyraźne ożywienie. Oczekuje się, że w 2016 r. wzrosty te się umocnią i nabiorą tempa. Ponadto, w dalszym ciągu wyzwaniem dla niemieckich firm pozostają złe przyzwyczajenia do płatności przez nabywców publicznych, ponieważ wiążą się z obciążeniem płynności dostawców. Co jednak istotne, liczba firm, które zgłaszają niewypłacalność, stale maleje. Stąd analitycy Atradius ocenili prognozy dotyczące liczby upadłości oraz opóźnień w płatnościach w tym kraju jako „ulegające polepszeniu”. Jak wynika z raportu, średnio, na uregulowanie płatności w niemieckim sektorze budowlanym czeka się około 45-50 dni. Szacuje się, że ten pozytywny trend utrzyma się do końca pierwszej połowy 2016 r.
–Jednakże pomimo otwartej postawy i optymistycznych prognoz, sektor budowlany nadal jest uznawany za ten o wyższym ryzyku w porównaniu z innymi branżami – twierdzi Arkadiusz Taraszkiewicz.
Przeczytaj także:
Branża budowlana na minusie
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)