eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeChiny nie przestają inwestować w europejskie nieruchomości

Chiny nie przestają inwestować w europejskie nieruchomości

2016-03-09 11:15

Chiny nie przestają inwestować w europejskie nieruchomości

Chiny coraz chętniej inwestują w europejskie nieruchomości © FotoKachna - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowsze badanie autorstwa Cushman & Wakefield dowodzi, że zawirowania na rynku wewnętrznym i osłabienie wzrostu gospodarczego nie przeszkodziły Chinom w podniesieniu wartości ich inwestycji w europejskie nieruchomości komercyjne. Odnotowany w minionym roku wzrost sięgnął 22%, a jego wartość - 8,5 mld euro.

Przeczytaj także: Inwestycje w CEE, czyli Polska nadrabia wyniki regionu

W raporcie dotyczącym trendów inwestycyjnych w ostatnich trzech latach wskazano na wiele zmian, które mają doczekać się kontynuacji w nadchodzących miesiącach. Mowa tu przede wszystkim o poszerzeniu horyzontów chińskich inwestorów, których aktywność zaznaczy się w różnych segmentach rynku nieruchomości i regionach.

W 2014 r. największy udział w wolumenie obrotów charakteryzował podmioty kapitału państwowego i instytucjonalnego. W 2015 r. prym wiodły z kolei firmy prywatne i spółki giełdowe, które jednocześnie nie poprzestały rozwijać swojej działalności korporacyjnej. W minionym roku inwestorów w największej mierze interesowały nieruchomości biurowe, ale odnotowano również wzrost wartości inwestycji w sektorze handlowym z 6% w 2014 r. do 17%. Na pozostałe segmenty rynku, głównie nieruchomości hotelowe, przypadła jedna trzecia inwestycji.

Nigel Almond, dyrektor działu badań rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Obserwujemy wyraźne zmiany w strukturze geograficznej strategii inwestorów. W 2015 r. udział Wielkiej Brytanii w łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych zmniejszył się z ponad 80% do 56%. Londyn utrzymał pozycję największego miasta pod względem aktywności inwestycyjnej, ale nieznacznie więcej kapitału zainwestowano na rynkach lokalnych. Jednak obecnie to Europa kontynentalna przyciąga więcej inwestycji, o czym świadczy wzrost jej udziału w łącznej wartości transakcji inwestycyjnych z 20% w 2014 r. do 44%. Na Francję przypadło 27% obrotów, głównie za sprawą dużej transakcji na rynku hotelowym. Odnotowaliśmy także większy napływ kapitału do Niemiec oraz na rynki Europy Południowej i krajów Beneluksu”.

fot. mat. prasowe

Inwestycje chińskie w Europie

W 2015 roku wartość chińskich inwestycji wzrosła o 22%.


W 2016 r. inwestorzy z Chin będą nadal aktywnie działać na rynku nieruchomości. Dotyczy to w szczególności chińskich towarzystw ubezpieczeniowych i firm prywatnych, które będą dążyć do zwiększenia swojej obecności na zagranicznych rynkach. Przewidujemy, że chińscy inwestorzy przeznaczą część wydatków na globalne inwestycje szacowane na 70 mld euro także na nieruchomości w Europie.

Ted Li, dyrektor sekcji ds. Chin w dziale EMEA firmy Cushman & Wakefield, powiedział:
„W ubiegłym roku chętniej inwestowano w Europie kontynentalnej. Trend ten obecnie się utrzymuje, czego dowodem jest dalszy napływ kapitału na rynki tego regionu, w szczególności do Niemiec. Jednocześnie obserwujemy spadek zainteresowania sektorem biurowym, na czym zyskują nieruchomości handlowe, a także przemysłowe i logistyczne. Inwestorzy instytucjonalni będą nadal poszukiwać aktywów zapewniających przychody w długim okresie, natomiast inwestorzy już obecni na danym rynku będą brać pod uwagę inwestowanie w segmencie value-add w celu osiągnięcia większych zysków”.

fot. mat. prasowe

Inwestycje w podziale na kraje

Udział Wielkiej Brytanii w łącznym wolumenie transakcji inwestycyjnych sięgnął 56%


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: