eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 10/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 10/2016

2016-03-13 11:34

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 09/2016

  • Europa ma poważne problemy z importem chińskiej stali. Od roku 2012 wysyłka stali z Chin do Europy podwo­iła, wzrosła z 51,2 mln tondo 112,4 mln ton w 2015 roku, podczas gdy całkowity popyt na stal, przewidywany dla Unii Europejskiej na rok 2016 wynosi 154,1 mln t. Pod wpływem chińskiego eksportu, ceny stali na europejskim rynku obniży­ły się średnio o 40 proc. Warto zaznaczyć, że według Worldsteel chińskie hutnictwo wyprodukowało w ubiegłym roku 803,8 mln ton stali (spadek o 2,3 proc. w porównaniu do 2014 roku).
  • Ambasadorowie państw UE zdecydowali o przedłużeniu o pół roku sankcji wobec Rosji (sankcji wizowych i finansowych wobec 146 osób i 37 podmiotów) wprowadzonych w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu przez Rosję.
  • Unia Europejska i Kuba parafowały w Hawanie umowę o dialogu politycznym i współpracy gospodarczej. Dokument będzie podstawą normalizacji oraz rozwoju ich stosunków.
  • Bułgaria, Chorwacja, Francja, Włochy i Portugalia zostały uznane przez Komisję Europejską za kraje z nadmiernymi nierównowagami makroekonomicznymi. Oznacza to, że KE będzie tym krajom proponowała zesta­wy reform mających poprawić ich sytuację.
  • Według OECD w tym roku Grecja odnotuje zerowy wzrost gospodarczy, a w 2017 roku wyniesie on od 1,9 do 2 proc. PKB. Zagrożeniem dla tych prognoz jest kontynuacja napływu imigrantów. Zdaniem analityków kryzys uchodźczy, z jakim boryka się Europa, zagraża gospodarce Grecji i kraj ten potrzebuje znacznej pomocy. Bez tej pomocy Ateny samodzielnie nie poradzą sobie. Ostatnio ministrowie finansów strefy euro uzgodnili, że kwestia redukcji długu Grecji będzie (zgodnie z apelem Aten) przedmiotem wspólnych rozmów. Oznacza to, że należy spodziewać się kolejnego etapu negocjacji przy udziale Grecji oraz przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i UE. Dług publiczny Grecji zbliża się do 180 proc. PKB. Warto przypomnieć, że od początku w rozmowach Aten z wierzycielami była mowa była o obietnicach, zgodnie z którymi "jeśli rząd Grecji zrealizuje swe zobowiązania, to zrobimy wszystko co konieczne, aby uczynić ten dług spłacalnym".
  • Jest porozumienie unijnych ministrów finansów w sprawie wymiany informacji podatkowych dotyczą­cych międzynarodowych firm. Ma to umożliwić zwiększenie współpracy między krajowymi organami fiskalnymi i utrudnić korporacjom uchylanie się od podatków. Jak wiadomo kilka miesięcy temu państwa członkowskie porozumiały się w sprawie wymiany informacji o tajnych układach podatkowych. Obecna decyzja ma umożliwić szybsze wykrywanie prób zmniejszania, a nawet unikania podatków przez międzynarodowe korporacje. PE szacuje na 50-70 mld euro straty wynikające z unikania opodatkowania przez przedsiębiorstwa w Europie każdego roku.
  • Według Eurostat-u Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2015 r. wzrósł o 0,3 proc. kw/kw oraz o1,6 proc. r/r.
  • Kolejny spór o wynagrodzenia. Po sporze w sprawie wynagrodzeń dla transportowców, teraz spór dotyczy pracowni­ków delegowanych do pracy na terenie UE. KE zaproponowała zmiany w unijnej dyrektywie, które zakładają, że pracow­nik wysłany do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej.
  • Wg urzędu statystycznego w Niemczech w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 3,3 proc. m/m ( w poprzednim miesiącu spadła o 0,3 proc. m/m).
  • Budowa trzeciej i czwartej nitki gazociągu Nord Stream wchodzi w fazę kontraktową. Należy przypuszczać, że KE nie wstrzyma realizacji tej kontrowersyjnej inwestycji. Według agencji dpa niemiecki koncern z branży stalowej Salzgitter AG i producent blach huta Dillinger Huette dostarczą 890 tys. ton rur do budowy tego gazociągu.
  • Niemiecki koncern Volkswagen w dalszym ciągu przeżywa spore kłopoty będące skutkiem manipulowa­nia pomiarami toksyczności spalin w autach. Zarząd koncernu zdecydował o obniżce kosztów, planuje do końca 2017 r. zredukować o ok. 3 tys. liczbę biurowych miejsc pracy w Niemczech.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DO 2020 R. KRAJE UE MUSZĄ ZMNIEJSZYĆ ZUŻYCIE ENERGII O 20 PROC. Jednym z kluczowych działań jest zwiększenie efektywności energetycznej w dużych przedsiębiorstwach

Wdrożenie w przedsiębiorstwie odpowiedniego systemu zarządzania energią pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii. Zmniejsza także wpływ na środowisko naturalne. Tego typu rozwiązanie w naszym kraju jest jednak ciągle rzadkością. Niedawno do grona firm posiadających system zarządzania energią zgodny z normą ISO 50001 dołączyła grupa Velux.

– Posiadanie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001 daje spore możliwości redukcji zużycia energii, co przekłada się na obniżenie kosztów działalności. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się emisja dwutlenku węgla – mówi agencji Newseria Jerzy Pęczak, dyrektor fabryki okien Velux w Gnieźnie.

W ciągu najbliższego roku firma VELUX spodziewa się obniżenia kosztów związanych ze zużyciem energii o 5–10 proc. W kolejnych latach szacowane oszczędności to kolejne 10 procent.

Skuteczności zastosowania systemu dowiódł także pilotażowy program przeprowadzony w niemieckich fabrykach grupy Velux w latach 2013–2014.

– Ograniczenie czasu pracy maszyn w trybie gotowości, eliminacja wycieków sprężonego powietrza i zastąpienie wózków widłowych z silnikami diesla wózkami napędzanymi energią elektryczną pozwoliło na roczne oszczędności w wysokości blisko 200 000 euro i 700 ton CO2 w okresie próbnym – mówi Jerzy Pęczak.

Dyrektor fabryki w Gnieźnie wyjaśnia, że wdrożenie systemu zarządzania energią to proces długotrwały, który powinien zostać rozłożony na kilka lat. W przypadku grupy Velux działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej były podejmowane już przy okazji wprowadzania na rynek okien nowej generacji w 2013 roku, kluczowa była również wymiana parku maszynowego. Dwa lata wcześniej firma zdecydowała się na instalację w gnieźnieńskiej fabryce okien kotła na biomasę.

– Od 2011 roku działa w naszym zakładzie kocioł na biomasę, którą w naszym przypadku stanowią wióry – odpad produkcyjny. Do tej pory ciepło wytworzone przez kocioł używaliśmy do suszenia drewna i ogrzewania hal. Obecnie planujemy zmodernizować instalacje grzewczą, aby wykorzystać tę energię w procesach technologicznych lakierni – wyjaśnia.

Działania firmy na rzecz ograniczenia zużycia energii wynikają także z wymogów unijnego prawa. Do 2020 roku kraje członkowskie muszą poprawić swoją efektywność energetyczną o 20 procent.

– Dyrektywa unijna w sprawie efektywności energetycznej zawiera konkretne wymogi związane z przeprowadzeniem audytu energetycznego w dużych przedsiębiorstwach. Uprawniony audytor co cztery lata powinien przeprowadzić w przedsiębiorstwie audyt energetyczny. Alternatywą jest posiadanie odpowiedniego systemu zarządzania energią zgodnego z ISO 50001 – informuje Pęczak.

Inwestycje w polskich zakładach grupy Velux dotyczące poprawy efektywności energetycznej stanowią część globalnej strategii spółki (ogłoszonej w 2009 roku), której podstawą jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Jej celem jest obniżenie do 2020 roku emisji CO2 o 50 proc. w stosunku do 2007 roku. Dotychczas emisję udało się ograniczyć o prawie 30 procent.

– Nasze wyniki wyprzedzają unijne cele w tym zakresie o około dziewięć lat. Emisję ograniczono na przykład dzięki zainstalowaniu kotłów na biopaliwa zamiast tych na ropę czy gaz. Kolejnym krokiem do osiągnięcia celów w zakresie emisji CO2 było właśnie wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001 – podsumowuje.

Jerzy Pęczak, dyrektor fabryki okien Velux w Gnieźnie

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: