eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeGlobalne inwestycje w nieruchomości: padnie rekord?

Globalne inwestycje w nieruchomości: padnie rekord?

2016-03-16 14:16

Globalne inwestycje w nieruchomości: padnie rekord?

Rekordowe inwestycje w nieruchomości? © projectio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dobre perspektywy dla globalnego rynku nieruchomości komercyjnych. Prognozy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield zakładają, że bieżący rok przyniesie rekordową wartość transakcji inwestycyjnych, która sięgnie poziomu 1,34 biliona USD. Siłą napędową aktywności inwestycyjnej mają być zarówno nowe źródła kapitału, jak również duży popyt i stosunkowo prosty dostęp do finansowania dłużnego.

Przeczytaj także: Rosną transgraniczne inwestycje w nieruchomości komercyjne

Najnowsze trendy inwestycyjne na rynkach nieruchomości oraz prognozy na najbliższy rok zostały przedstawione podczas tegorocznej edycji targów MIPIM. Informacje pochodzą z opracowania Atlas Outlook 2016.

Główne wnioski

  • Obroty na globalnym rynku nieruchomości mogą podwyższyć się 4%
  • Przemożny wpływ na wolumeny transakcji w poszczególnych regionach wywierają ciągle wahania kursów walut
  • Największą popularnością wśród inwestorów ciągle cieszą się główne rynki, ale zyskują również sektory alternatywne
  • Najbardziej kluczową tegoroczną zmianą ma być większa podaż aktywów inwestycyjnych

Z zaprezentowanego raportu wynika, że po raz pierwszy od sześciu lat globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne zmniejszył się w ubiegłym roku o 2% i wyniósł 1,29 biliona USD. Jest to efekt umocnienia się kursu dolara amerykańskiego i spowolnienia aktywności inwestycyjnej w Azji, zwłaszcza na rynku gruntów inwestycyjnych. Z wyłączeniem gruntów wartość transakcji inwestycyjnych w ujęciu globalnym wzrosła o 8%. Dotyczy to szczególnie sektora nieruchomości mieszkaniowych wielorodzinnych i hotelowych oraz logistycznych.

Zmiany na rynku walutowym również miały znaczący wpływ, skłaniając inwestorów do inwestowania w USA i zmniejszając wzrost obrotów mierzonych w innych walutach. Na przykład wartość transakcji w skali globalnej w dolarach amerykańskich spadła o 2%, natomiast w euro wzrosła o 17%. Największe różnice odnotowano w regionie EMEA, gdzie wolumen transakcji inwestycyjnych w dolarach nie zmienił się, a w euro wzrósł aż o 23%.

fot. projectio - Fotolia.com

Rekordowe inwestycje w nieruchomości?

W 2016 r. sektor nieruchomości zyska na wzroście niepewności na rynkach i w gospodarce.


Pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w ubiegłym roku, eksperci firmy Cushman & Wakefield przewidują, że w 2016 r. wolumeny obrotów wzrosną do rekordowych poziomów.

Carlo Barel di Sant’Albano, dyrektor generalny działu globalne rynki kapitałowe i usługi dla inwestorów, Cushman & Wakefield, powiedział:
„Czynniki takie jak sytuacja geopolityczna, etap cyklu koniunkturalnego, niestabilność i wzrost niepewności skutkują różnicami w podejściu do alokacji aktywów i wyboru najlepszych sposobów inwestowania. Rośnie pula środków przeznaczanych na inwestycje w nieruchomości, co skutkuje wzrostem popytu. W obecnej sytuacji gospodarczej obserwujemy również coraz większe zainteresowanie sprzedażą posiadanych aktywów wśród inwestorów dążących do realizacji zysków. Z tego względu przewidujemy, że w bieżącym roku wolumen obrotów wzrośnie o 4%, przy czym skala wzrostu mogłaby być nawet większa, gdyby się ustabilizował lub zmniejszył poziom niepewności na światowych rynkach.

Stopy kapitalizacji nie osiągnęły jeszcze najniższego poziomu, a stopniowy wzrost popytu wśród najemców będzie powoli przekładać się na wyższe stawki czynszów. Cykl krótkoterminowy sprzyja rynkowi nieruchomości biurowych, na którym czynsze za najlepsze powierzchnie wzrosną o 4-5% w głównych miastach USA takich jak Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles i Boston. Podobnych wzrostów należy oczekiwać także w Londynie, Dublinie, Sztokholmie, Madrycie, Sydney, Szanghaju i Tokio”.
  • Niski koszt pozyskania kapitału w Europie oraz kolejne etapy polityki luzowania ilościowego przyczynią się do wzrostu cen aktywów i dużej podaży finansowania dłużnego. To z kolei zwiększa – wraz z upływem czasu – ryzyko niewłaściwego ulokowania kapitału, ale jednocześnie umożliwia wzrost aktywności inwestycyjnej w krótkiej perspektywie. Według prognoz wolumeny obrotów wzrosną w bieżącym roku o 5-10%, a stopy kapitalizacji zmniejszą się o 30 punktów bazowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: