Inwestycje w nieruchomości pod presją demografii
2016-03-17 13:10
Inwestycje w nieruchomości pod presją demografii © hriana - Fotolia.com
Przeczytaj także: Globalne inwestycje w nieruchomości: padnie rekord?
Zdaniem ekspertów JLL roczna wartość transakcji transgranicznych (typu cross-border) wzrośnie w badanym okresie do 500 miliardów dolarów, osiągając tym samym połowiczny udział w całkowitym prognozowanym wolumenie.David Green-Morgan, Dyrektor Działu Badań Rynków Kapitałowych w JLL, powiedział:
“Do roku 2050 liczba osób powyżej 55 roku życia na świecie będzie wyższa niż wielkość całkowitej populacji w 1950. Zmiany demograficzne będą miały wpływ na strategie dotyczące rynku nieruchomości realizowane przez fundusze inwestycyjne. Przewidujemy również wzrost aktywności kapitału prywatnego nawet o 500%. Fundusze będą poszukiwały nowych, ciekawych produktów, o atrakcyjnych stopach kapitalizacji.”
Inwestycje w nieruchomości przynoszą stały dochód, są atrakcyjne pod względem możliwości dywersyfikacji portfela, charakteryzują się niskim ryzykiem, a także stanowią zabezpieczenie przed zmianami inflacyjnymi. W ciągu ostatnich 10 lat na rynku inwestycji w nieruchomości zaobserwowano wiele nowych trendów, które były związane z globalizacją gospodarki. Definicja produktów inwestycyjnych rozszerzyła się o m.in. obiekty służby zdrowia, domy spokojnej starości, akademiki oraz projekty mieszkaniowe.
„Przewidujemy, że w sytuacji ograniczonej dostępności „typowych” produktów inwestycyjnych na rynku nieruchomości, inwestorzy będą poszukiwali nowych form lokowania kapitału. Będą to różnego rodzaju spółki, fuzje, przejęcia, przedsięwzięcia joint venture, a także zakupy szpitali, domów opieki czy - w coraz większej mierze - inwestycje w sektorze mieszkaniowym”, dodał David Green-Morgan
fot. hriana - Fotolia.com
Inwestycje w nieruchomości pod presją demografii
Niższe stopy kapitalizacji i zmienne stopy zwrotu na rynku zaowocowały wzrostem zainteresowania produktami alternatywnymi. Tylko w Wielkiej Brytanii w 2015 zainwestowano w ‘nietypowe’ nieruchomości 15 miliardów funtów, co stanowiło 25% wszystkich inwestycji w nieruchomości komercyjne tym kraju i oznacza znaczny wzrost z poziomu mniej niż 10% w roku 2010.
Agnieszka Kołat, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w JLL, powiedziała:
„Polska przyciąga dużych inwestorów instytucjonalnych - fundusze emerytalne czy ubezpieczeniowe, stawiające na dywersyfikację portfela. Sprzyja nam dobra kondycja gospodarki oraz wyższe niż w Europie Zachodniej stopy kapitalizacji. 2016 ma szansę zakończyć się mocnym wynikiem pod względem wartości transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości, szczególnie biorąc pod uwagę ogłoszoną w marcu transakcję kupna przez południowoafrykański fundusz Redefine Properties 75% udziałów w spółce Echo Prime Properties - kontrolującej aktywa komercyjne grupy Echo Investment.”
Wartość ubiegłorocznych transakcji sięgnęła w Polsce 4,1 mld euro, co stanowi drugi najlepszy rezultat w historii rynku. W wyniku dużego zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości, odnotowano obniżenie stóp kapitalizacji we wszystkich sektorach, co przełożyło się na wzrost wartości nieruchomości.
„Dostępność produktów alternatywnych w Polsce jest na razie mocno ograniczona, aczkolwiek stopniowo rośnie grupa inwestorów zainteresowanych lokowaniem kapitału w akademiki, szpitale czy mieszkania na wynajem”, dodaje Agnieszka Kołat.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)