eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRady nadzorcze 2016

Rady nadzorcze 2016

2016-03-17 14:31

Przeczytaj także: Rady nadzorcze 2013


W kontekście zmian cyfrowych członkowie rad nadzorczych stają przed odpowiedzią na pytanie: co muszę wiedzieć na temat nowych technologii, aby wnosić wartość do rady nadzorczej? Jakich ekspertów potrzebuję, aby wiedzieć czy zmierzamy w dobrym kierunku?

Badania PwC realizowane w latach 2012-2015 na reprezentatywnej grupie prezesów i dyrektorów pokazują, że w firmach istnieje duża przepaść pomiędzy rosnącym zakresem i znaczeniem decyzji dotyczących technologii, które muszą podejmować CEO, a ich wiedzą w tym obszarze .

Technologia jest obecnie kluczowym czynnikiem, który umożliwia budowanie pozycji konkurencyjnej firmy. Do końca 2017 r. dwie trzecie prezesów chce mieć strategię transformacji cyfrowej wbudowaną w strategię korporacyjną, a do końca 2018 r. 80% firm B2C i 60% firm B2B będzie mieć zintegrowane podejście i wspierającą technologię do kompleksowego zarządzania relacjami z klientem.
„Sukces stworzonej strategii transformacji cyfrowej będzie uzależniony od wsparcia zarządu, jako odpowiedzialnego za podnoszenie konkurencyjności firmy dzięki technologii. Członkowie rad nadzorczych powinni włączyć się aktywnie w dialog o technologiach z zarządem i podnosić swoje kompetencje w tym zakresie. Można zaryzykować twierdzenie, że już niebawem na każdym z posiedzeń rady będą omawiane zagadnienia związane z transformacją technologiczną firmy” – mówi Anna Sieńko, partner ds. technologii w PwC na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Kto zasiada w radach nadzorczych


Z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Rady Nadzorcze 2016. Trendy i kierunki zmian” wynika, że najliczniejszą grupę w składach rad nadzorczych – tak jak było do tej pory - stanowią osoby po 50 roku życia. Na przestrzeni ostatnich lat nie zmienił się także udział kobiet w składach rad nadzorczych i nadal pozostaje ograniczony. W radach nadzorczych spółek bez strategicznego inwestora zagranicznego udział kobiet w 2015 r. wyniósł 14% (tyle samo w poprzednim roku). W przypadku przedsiębiorstw z dominującym inwestorem zagranicznym odsetek był nieco niższy i osiągnął 12%, co oznacza przyrost o 1% w stosunku do poprzedniej edycji badania. W przypadku firm z dominującym udziałem Skarbu Państwa kobiety stanowiły 17% wszystkich członków rad nadzorczych.

Jedynie 14 % wszystkich członków rad spółek giełdowych (tyle samo co w poprzednim roku) w 2015 r. zasiadało w radach nadzorczych więcej niż jednej spółki jednocześnie. Biorąc pod uwagę potrzebny poziom zaangażowania w pracę na rzecz jednego podmiotu można przyjąć, że zawodowy członek rad nadzorczych, czyli osoba, która nie pracuje poza pełnieniem tej funkcji na typowym stanowisku, może działać w 4 do 6 spółek w jednym czasie. Tego typu profesjonalizacja członków rad z pewnością wpływa pozytywnie na rozwój niezbędnych do pełnienia funkcji kompetencji.

Informacje o badaniu i raporcie
Analiza kompetencji występujących w radach nadzorczych zostało przeprowadzone przez AMROP na postawie opublikowanych przez spółki WIG 20, 40 i 80 na dzień 31.01.2016 biografii członków ich rad nadzorczych. W raporcie zaprezentowane zostały również ogólnopolskiego badania kompetencji członków rad nadzorczych, które obejmowało wywiady i badanie ankietowe przeprowadzone wśród właścicieli, członków rad nadzorczych i członków zarządów polskich spółek giełdowych w okresie listopad 2015 – luty 2016. Badanie zostało przygotowane przy udziale członków rady ekspertów Forum Rad Nadzorczych: Zofii Dzik, Moniki Morali-Efinowicz, Mirosława Godlewskiego, Stanisława Knaflewskiego, Tomasza Modzelewskiego, Przemysława Schmidta, Joanny Simonowicz, Mirosława Stachowicza, Krzysztofa Szułdrzyńskiego. Badanie ilościowe zostało przeprowadzone przez PwC w okresie wrzesień - listopad 2015 i objęło wszystkie spółki notowane na głównym parkiecie GPW. Badanie ilościowe miało charakter desk search. Objęło analizę informacji pochodzących z raportów bieżących i okresowych publikowanych przez te spółki.

Przeczytaj także: Rady nadzorcze 2017 Rady nadzorcze 2017

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: