eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBiurowce wiecznie młode? Nadchodzi era modernizacji

Biurowce wiecznie młode? Nadchodzi era modernizacji

2016-03-23 12:54

Biurowce wiecznie młode? Nadchodzi era modernizacji

Biurowiec © Mike Mareen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W głównych miastach środkowoeuropejskich stoi wiele biurowców powstałych w latach dziewięćdziesiątych - stanowią one obecnie niemal 1/3 wszystkich zasobów biurowych. Jaka rysuje się przed nimi przyszłość? Zrealizowany przez BNP Paribas Real Estate Poland raport "Wiecznie młode? Analiza rynku dojrzałych biurowców w Warszawie, Budapeszcie i Pradze" dowodzi, że mają one szanse na drugą młodość. Warunkiem koniecznym jest tu jednak modernizacja i repozycjonowanie.

Przeczytaj także: Biurowce i praca biurowa w czasie koronawirusa

Jak czytamy w raporcie, największą ilością dojrzałych budynków biurowych dysponuje Warszawa (niemal 1.2 mln m kw), jeżeli jednak spojrzeć pod względem procentowym, to liderem okazuje się Budapeszt (31% całkowitych zasobów). Najemcą tych przestrzeni okazuje się w przeważającej mierze sektor usług dla biznesu - jego przedstawiciele zajmują przeważnie średniej wielkości lokale (między 500 a 1,000 m kw.), choć nie należy tu pomijać najemców zajmujących mniejsze powierzchnie, szczególnie w wysokościowcach.

Zdaniem ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, kolejne kwartały przyniosą metamorfozę ponad 30% dojrzałych budynków zlokalizowanych w regionie CEE. Taki zabieg, wraz z aktywnym zarządzaniem, powinien doprowadzić do wzrostu ich wartości. W przypadku części biurowców wystarczające będzie kosmetyczne odświeżenie, ale niektóre będą musiały przygotować się na gruntowny lifting, a czasem nawet na przebudowę.
„Właściciele dojrzałych biurowców są odpowiedzialni za zarządzanie ich wartością. W odpowiednim momencie cyklu życia budynku, jak również biorąc pod uwagę sytuację na rynku oraz zmieniające się oczekiwania najemców, powinni podjąć decyzję o przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji. Działania mające na celu podwyższenie standardu technicznego, wzrost efektywności powierzchni, zastosowanie rozwiązań proekologicznych wpływających na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a także wprowadzenie usług dodatkowych dla najemców, skutkują wzrostem konkurencyjności dojrzałych budynków na rynku wynajmu. Należy również podkreślić, że często są to obiekty dobrze zlokalizowane, zapewniające świetną dostępność i dobrą ekspozycję, a jednocześnie w większości przypadków ofertują niższe stawki niż nowsze biura.” – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Z punktu widzenia najemcy liczy się nie tylko lokalizacja, dostępność, wizerunek i konkurencyjny poziom czynszów. Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze nowego biura jest poziom kosztów eksploatacyjnych, który w dużej mierze zależy od stanu technicznego budynku.

fot. mat. prasowe

Warszawa

32 procent powierzchni biurowej w Warszawie to biura dojrzałe.


„Najemcy coraz lepiej zdają sobie sprawę, że starszy budynek może odbiegać jakością rozwiązań technicznych od najnowszych biurowców i w związku z tym generować wyższe koszty utrzymania, które na końcu transferowane są na najemców. Zauważamy, że w coraz większym stopniu poddają oni wnikliwej analizie całość kosztów operacyjnych związanych z najmem, nie tylko samą stawkę czynszu. Dojrzałe biurowce, które poddano gruntownej modernizacji, mogą z powodzeniem konkurować z nowszymi, gdyż spełniają wszelkie normy efektywności.” – komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: